Rośliny na podłoże

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Maron18

Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 27 października 17, 21:00

Jakie polecacie rośliny na podłoże do akwarium? Wolałbym, żeby to nie były mchy, ponieważ miałem już ich tyle, że całkowicie zarosły akwarium, tak bardzo, że nie przepuszczały światła z lampy (były na korzeniu). Dodam, że podłoże jest specjalne dla krewetek i nie każda roślina się w nim ukorzeni. Za każdym razem kupuję in vitro i ciągle mi giną. A rośliny o większych korzeniach rosną bardzo dobrze, np. lotos tygrysi. Jednak nie mogę już patrzeć na to podłoże bez jakichkolwiek roślin.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Hunter » 28 października 17, 14:04

Podłoża "krewetkowe" (zapewne masz aktywne) są z reguły jałowe. Mają trzymać odpowiednie parametry wody; optymalne dla krewetek, ale niekoniecznie optymalne dla roślin.
Kolega widzi czerwony komunikat ciut wyżej? 8) Więc podaj konkretne dane o akwarium, a na pewno dostaniesz kilka propozycji roślin które podołają w Twoim akwarium.
viewtopic.php?f=10&t=32851

Jakie rośliny próbowałeś posadzić i gdzie konkretnie je kupowałeś (sklep.sprzedawca)? To istotne w przypadku roślin invitro.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 28 października 17, 14:17

Akwarium Aquael SHRIMP SET SMART 2 Czarne 30l.

Obecnie jest w nim kilka bojowników, tj. 3 dorosłe i dorastający narybek. Nawozów nie używam, parametry są optymalne dla krewetek, obecnie nie mogę zmierzyć, bo przebywam poza Warszawą. Rośliny mają największy problem z ukorzenieniem się. Rośliny kupowałem w Diskuss zoo, nie pamiętam obecnie jakie to były, bo brałem różne, ale pewnie większość z tych polecanych na trawniki.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Hunter » 28 października 17, 14:28

Rośliny kupowałem w Diskuss zoo.

Porcje czy całe sterylne kubeczki?

Maron18 pisze:Obecnie jest w nim kilka bojowników, tj. 3 dorosłe i dorastający narybek.

:|
To skrajnie nieodpowiedzialne podejście. Bojowniki są rybami agresywnymi, z natury samotniki. Twoje akwarium nadaje się wyłącznie na jedną taką rybę. Przyjdzie dzień, że rybie strzeli adrenalina do mózgu i zagoni pozostałe.
Ponadto bojowniki wymagają szyby nakrywowej, aby nie przeziębić labiryntu (narząd do oddychania powietrzem atmosferycznym).

Światło w tym zestawie jest zbyt słabe. Nie licz na rośliny trawnikowe; relatywnie wymagające.
Nie wiem, które to są rośliny w większości polecane na trawnik. Jak mam pomóc, jak nawet nie wiem które rośliny nie podołały?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 28 października 17, 14:37

Nie mam innego akwarium, a nawet nie wiem jeszcze jaka jest płeć tych ryb, są jeszcze na to zbyt młode. Narazie jeszcze razem żyją, chociaż jak u mnie ikrę wychowywala samica to wszystko jest możliwe. Jeśli chodzi o dorosłe to są dwie samice i jeden samiec. Są już razem od początku akwarium.

W pudełkach z wieczkiem, była marsilea, micranthemum, hemianthus, pogostemon, chyba tyle.
To jakie oświetlenie mam dokupić? Niestety nie mogę zamknąć akwarium, bo rosną w nim mangrowce. Skoro ryby żyją już ponad rok to chyba sobie nie przeziębiły labiryntu? Zimą jest u mnie w domu bardzo ciepło, akwaroum stoi niedaleko kaloryfera.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Hunter » 28 października 17, 17:46

To jakie oświetlenie mam dokupić?

Mocniejsze :)
Pytałeś dlaczego trawniki nie rosną to odpowiadam. Jak rozwiążesz problem - to już kombinuj.
Wymień całość na coś porządnego. Aż się prosi żeby tutaj wstawić belkę DIY na power ledach. Wymiany akwarium raczej nie pozwalają na świetlówki, chyba że jakieś projekty DIY ze świetlówek na trzonach G23 czy innych podobnych. Możesz też spróbować na świetlówkach kompaktowych. Kombinuj. Zestawy SS to nie są zestawy do akwariów roślinnych, tylko jak sama nazwa wskazuje - dla krewetek.
Krewetki zwierzaki czułe (choć zależy jakie) strach nawozić, strach gazować. Nie bez powodu wymyślono jałowe podłoża stricte pod krewetki. Zestaw nadaje się do uprawy prostych mchów, ale tego nie chcesz.

Przestań męczyć ryby w tej szklance. Bojowniki do oddania natychmiast. Aż się boję pytać o stężenia związków azotu... Dzięki podłożu jako tako to funkcjonuje. Jak Ci podłoże padnie to wytrujesz wszystkie zwierzęta w przeciągu kilku dni.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 28 października 17, 18:05

Załączone oświetlenie do akwarium to 6 W SUNNY, a gdy dokupię 6w PLANT (ponoć specjalne dla roślin to 12 W im wystarczą? Niestety nie mogę zbytnio kupić lampy przechodzącej przez całe akwarium i trzymające się na ściankach, ponieważ na środku z akwarium wystaje korzeń, którego specjalnie nie przyciąłem, bo ładnie wygląda.

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Wojtekxxx9 » 29 października 17, 15:49

U bojownika nie ma korelacji miedzy agresja a płcią. Możesz mię spokojnego samca i samice kilera

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 29 października 17, 16:38

Dorosłe żyją razem już rok i chyba na starość nie staną się zabójcami.

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 30 października 17, 11:05

Tak w ogóle to moim problemem jest światło w akwarium nie bojowniki, więc doradźcie mi jakie oświetlenie kupić.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Hunter » 30 października 17, 11:34

Mylisz się. Twoim problemem jest brak wiedzy i Twoje podejście.

To akwarium nie nadaje się na uprawę wymagających roślin, podobnie jak nie nadaje się na trzymanie haremu bojowników. Można by go podrasować, ale z góry uznajesz że się nie da bo... wiecznie coś tam :) Coś tam wystaje z akwarium więc normalna belka odpada, podłoże jakieś tam jest, ale jakie to już dla ciebie mało ważne - istotniejsze jest to, że jest lekkie :D bojowniki żyją rok więc też jest przecież dobre. No więc masz akwarium takie na jakie pozwalają warunki i twoje podejście.

Te zabawkowe lampki średnio nadają się do uprawy roślin. Zresztą nie samym światłem rośliny żyją. Kupisz sobie lampkę i tak nic z tego nie wyjdzie bo trawniki trzeba nawozić. Nie tylko mikro i makroelementami ale też CO2, a tego w 30l kostce z krewetkami nie zainstalujesz.
Dobierz takie rośliny na jakie pozwalają warunki w akwarium - czyli mchy które z powodzeniem już przerabiałeś i które należy regularnie podcinać podobnie jak inne żywe rośliny - wtedy nie będą tłumiły światła.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 30 października 17, 12:40


barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: barttsw » 30 października 17, 12:56

widze ze nie dociera i masz za duzo kasy na wydawanie na jakies zabawki
a poszukać sie nie chce
odrobilem za ciebie zadanie zajelo mi to może minute
http://allegro.pl/lampa-belka-2x6w-t5-h ... 84193.html
naprawde tak trudno?

ale swiatło i tak ci nic nie da jak juz Hunter wyzej napisał i gdzie lezy problem

Maron18

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Maron18 » 30 października 17, 15:54

To chyba będę ją musiał zawiesić do sufitu, bo jak już pisałem z akwarium wystaje korzeń oraz mangrowce.

Tak w ogóle to mam rozumieć, że bez CO i nawożenia w akwarium urosną tylko i wyłącznie mchy?

Przy okazji czym się różni 2×6W tej lampy od dwóch lamp Aquaela po 6W każda?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny na podłoże

Postautor: Hunter » 30 października 17, 16:06

Źródłem światła i widmem.

Weź sobie dwie Solar Duo i zamontuj w każdej świetlówkę kompaktową 6500k o mocy około 9-10W, wtedy trawniki z nawożeniem do słupa wody powinny rozwijać się zdrowo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości