Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 14 października 17, 11:02

Cześć
Akwarium to:
-240l około, może trochę więcej, bo mam przednią szybę zaokrągloną
-pH 7,5 KH 8 NO3, PO4, Fe- na minimalnym poziomie, prawie nic (testy jbl kropelkowe)
-filtr zewnętrzy cristalprofi
-podłoże ADA Amazonia (podejrzewam, że bez swoich właściwości, o tym niżej)
-4x30W czyli do 0,5W/l
-kilka sporych dragon stone
-obsada: póki co same krewetki red cherry, ale za chwilę jadę po ławice zwinnika Blehera, a w przyszłym tygodniu będzie loricardia i pstrążenica marmurkowa
z roślin mam:
-anubiasa nana,
-jakies niskie czerwone/brązowe kryptokorny
-od dwóch dni wsadzone kilkanaście sadzonek hygrophila angustifolia
-cabomba
-wysokie mikrozorium, już rozrośnięte
Zamówione, przyjdą w poniedziałek i odrazu wsadzone:
-bacopa australis
-bacopa caroliniana
-pogostemon helferi
-rotala rotundifolia 'indica'
-alternathera reineckii 'mini'

Sytuacja ma się tak, że akwarium stało sobie od 4lat i właśnie to podłoże ma tyle samo, dlatego napisałem, że nie ma już swoich właściwości (niekoniecznie chciałbym je zmieniać), nie ingerowałem w nie za bardzo, brakuje roślin, brakuje obsady, filtr chyba ostatnio czyszczony rok temu, dopiero teraz się za to zabrałem, woda była jedynie dolewana, bo parowała, wymienione 20-30% dwa tygodnie temu i 20% teraz bo ściągałem dużo syfu z dna. Rośliny w rozwoju się zatrzymały, pojawiły się zielone glony, ale nie w koszmarnej ilości, bo tylko na niektórych liściach roślin i na kamieniach i to nie na całej powierzchni, więc nie jest tak najgorzej.
Chciałbym to akwarium doprowadzić do takiego stanu, żeby było ozdobą pokoju.
I tu przychodzę z prośbą do Was. Chodzi o nawozy Ferka, które chciałbym zacząć używać po wsadzeniu reszty roślin. Chcę gotowce, jak wciągnę się poważniej w przyszłości, może będę kombinował, ale póki co wybrałem nawozy Ferka, bo czytałem sporo dobrych opinii.
-Ferka aquashade
-Ferka aquatilizer
-Balance K
-Balance N
-Ferka stemma
-Ferka rosetta

Jeszcze nie mam ich kupionych oczywiście, ale w najbliższym tygodniu, po naradach z Wami, powinienem zakupić to co wybierzemy.
I teraz tak..... Woda w akwarium jest dojrzała, niektóre rośliny już długo w niej rosną, ale w większości będą to kilkudniowe rośliny, które jeszcze nie będą mocno zakorzenione w podłożu. Przypominam jednak, że z trzech testów na składniki odżywcze (więcej nie mam), wyszło, że mam niedobory, więc podejrzewam, że z resztą będzie podobnie.
Więc, które z tych nawozów powinienem zakupić w pierwszej kolejności i zacząć stosować? Jak Wy byście do tego podeszli?
Za każde rady i pomoc serdecznie dziękuję ;-) Jeżeli będzie potrzeba, mogę wstawić zdjęcie glonów, może to też w czymś pomoże, tylko wytłumaczcie jak to zrobić w razie co.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Wojtekxxx9 » 14 października 17, 20:21

Ja używam soli. KNO3, KH2PO4, K2SO4, MgSO4, Nh4No3 (ostatniego nie polecam jesli nie masz czasu na obserwacje baniaka kilka dni i jak masz ph powyżej 7)
Sole dają całkowitą kontrolę nad parametrami choc troche wysiłku kosztuje żeby sie nauczyć je liczyć. Tak może jeden, dwa wieczory

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 15 października 17, 00:11

Czytałem też, że solami się wszystko kontroluje itd., tylko że ja właśnie potrzebuje gotowca. Z tego co słyszałem, jest mniejsze ryzyko przenawożenia i walki z glonami.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Wojtekxxx9 » 15 października 17, 08:42

To głupoty słyszałeś. A nawozy firmowe to niby co jest jak nie rozrobione sole w RO. Ustal sobie proporcje NPK 10:1:10 i będzie ok

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Hunter » 15 października 17, 09:41

Wojtekxxx9 pisze:A nawozy firmowe to niby co jest jak nie rozrobione sole w RO.

No na pewno nie te co wymieniłeś wyżej ;)
"Sole" to pojęcie dość szerokie. Z chemii wiemy, że to produkty reakcji kwasu z zasadą, w akwarystyce "sole" w uproszczeniu (błędnie) utożsamiane są z tymi co wymieniłeś wyżej, a na tym świat akwarystyki się nie kończy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wojtekxxx9
Narybek
Narybek
Posty: 36
Rejestracja: 30 września 17, 21:41

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Wojtekxxx9 » 15 października 17, 09:46

Mógłbyś rozwinąć. Mimo wielu forów, artykułów i opinii które juz przeczytałem, to co Ty napisałeś wydaje mi się nowością i chetnie bym zagłębił sie w ten temat.
A chemie w szkole mialem... Bardzo dawno

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Hunter » 15 października 17, 10:07

Konkretnie to co mam rozwinąć?
Co to są "sole" znajdziesz choćby na Wikipedii.

A skład nawozów "gotowców" w zdecydowanej większości nie jest oparty na solach, które podałeś wyżej. Wadą wyżej podanych związków chemicznych jest balans siarki, której zazwyczaj i tak mamy zbyt dużo w akwarium. Poszukaj czym objawiają się nadmiary siarki. Praktycznie każda sól, która ma w swoim wzorze strukturalnym N, P, K czy Mg może zostać wykorzystana jako nawóz.
Stosowane wyżej podanych soli zazwyczaj kończy się przenawożeniem K w miękkiej wodzie.

Ale nie o tym jest ten temat. Nie pomogę w nawożeniu Ferką, bo nie używam, ale najprawdopodobniej producent przygotował jakieś wytyczne jak nawozić, szukałbym na stronie producenta ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 15 października 17, 23:09

Widzę, że jednak temat powrócił :-) Ja chce gotowca, na sole może kiedyś przyjdzie czas, może nie.... To się okaże. Tak jak piszesz, teoretycznie są wytyczne od producenta od jakich nawozów zacząć, ale to się tyczy nowo założonych zbiornikow: https://www.roslinyakwariowe.pl/kalkula ... ferka.html

Czy jeżeli mój zbiornik jest już dojrzały, ale większość roślin będzie kilka dni po posadzeniu, mogę zacząć według Was od kroku trzeciego i odrazu podawać aquatilizer + balance K i wtedy od tego kontynuować? Czy na początku podawać samo balance K, tak jakby akwarium było jeszcze nie dojrzałe?
Zaczynam przygodę z 240l :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: abiba » 16 października 17, 10:27

Chcesz gotowce ? ok
W takim razie zakup linię nawozową od Blue Line .
Wymieniam zalety takiego ruchu :
- nawozy sprawdzone
- tańsze (być może przez brak takiej reklamy jak ferka itp)
- Najważniejsze!: na tym forum i/lub od producenta otrzymasz pełne wsparcie w przypadku problemów łacznie z dodatkami korygującymi standardowe mieszanki w przypadku niestandardowego zachowanie . Tego nie dostaniesz przy innej marce

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 16 października 17, 12:34

Właśnie też wpadłem na tą linię nawozów. To są rozpuszczone sole z tego co się zorientowałem, tak? I właśnie to są nawozy, kolegi z forum z tego co udało mi się zauważyć. Jestem w stanie to zakupić i zobaczyć czy sobie poradzę z odpowiednim dozowaniem, które z resztą jest podane. Jeżeli zdecyduje się na te nawozy, to zakupic mikro, makro i kulki? Czy coś więcej jest wymagane?
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Hunter » 16 października 17, 13:34

Przy podłożu aktywnym nawożenie kompleksowymi mieszaninami makroelemenotwymi raczej mija się z celem ;) Podłoża aktywne wydzielają do słupa wody spore ilości nawozów, później jednak po wyjałowieniu wchłaniają, zatem parametry wody szaleją. U Ciebie 4l Amazonia jest już jałowa, w efekcie czego stosowanie mieszanin macroelementowych będzie skutkowało kumulowaniem się wszystkich makroelementów prócz fosforu (który jest pochłaniany).

Zaproponowałeś linię Ferka, to przyjrzyjmy się im bliżej:
-Ferka aquashade - magnez, potas, fosfor, azot, żelazo (czyli macroelementy + Fe)
-Ferka aquatilizer - mikroelementy + potas + magnez
-Balance K - źródło potasu
- Balance N - źródło azotu
- Ferka stemma - kapsułki zbędne przy żyznym podłożu aktywnym
- Ferka rosetta - kapsułki zbędne przy żyznym podłożu aktywnym

Dwa ostatnie pomijam, a proponuję:
Blue-Line Fosfor - źródło fosforu
Blue-Line Potas - źródło potasu
Blue-Line Azot/Ammonium - źródło fosforu azotu
Blue-Line Żelazo - źródło Żelaza
Blue-Line Micro - microelementy

5 butelki i otrzymujesz skład bardzo podobny do Ferki.

Pytanie czy podajesz CO2 i czy jesteś w stanie zjechać z pH poniżej 7? pH 7,5 to trochę wysoko... rośliny mają problem z przyswajaniem Fe przy takim pH. Im wyżej tym gorzej. Określenie odczynu wody istotne też jest przy doborze nawozu azotowego.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka lub Blue-line

Postautor: corbi95 » 16 października 17, 15:47

No dobra, więc spróbuję z tymi nawozami blue-line. Czyli te 5 butelek wystarczy tak? Bo tak porównywałem i nie widzę (albo jestem ślepy) i nie widzę magnezu, a wiem, że też jest dostępny osobno. Czy jest on niezbędny i też muszę go dodać? To samo pytanie z carbo.
Co do CO2, niestety nie podaje :-( i w tym miesiącu na pewno nie zakupie butli. Natomiast myślałem już o tym na następny miesiac, a z tego co czytam, warto zainwestować w CO2. Czy takie podawanie dwutlenku węgla, obniży to pH do 7? Wtedy byłoby ok, bo nie musiałbym się tym już martwić, a o butli i tak już myślałem.

I jeżeli można, to niech Pan zmieni tytuł na coś w stylu "Nawożenie Ferka lub Blue-line", żeby nie było zmyłki, że ktoś na Ferke się napali, a tu wyjdzie większość tematu o Blue-line :-)
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Hunter » 16 października 17, 18:13

Czy takie podawanie dwutlenku węgla, obniży to pH do 7?

Tak. Bez problemu. :) CO2 zakwasza wodę.
Bo tak porównywałem i nie widzę (albo jestem ślepy) i nie widzę magnezu, a wiem, że też jest dostępny osobno.

Magnez jest dostępny, ale czy potrzebny? Raczej wątpię :)
To samo pytanie z carbo.

Dlatego dopytywałem czy będzie CO2. Jeśli będzie to bez Carbo można się obejść.

Jeśli w najbliższym czasie będzie butla, to Carbo zbędne, a formę azotu proponuję Blue-Line Ammonium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 16 października 17, 18:57

Ok, czyli zamawiam nawozy blue-line ze sklepu e-bioline.pl
-Blue-line micro
-Blue-line fosfor
-Blue-line potas
-Blue-line żelazo
-Blue-line azot (bo ammonium nie widzę na tej stronie, a chciałbym już za jedną wysyłką bo do paczkomatu)

Czyli taki zestaw będzie ok, tak?
CO2 tak jak napisałem, w tym miesiącu na pewno nie, w następnym prawdopodobnie tak ;-)
Czekam na potwierdzenie, żeby czegoś nie pominąć i zamawiam.
Rośliny, które zamawiałem przyjdą jutro, więc nawozy też by się przydały w miare szybko, żeby roślinki miały na czym rosnąć.
Zaczynam przygodę z 240l :D

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 17 października 17, 17:58

Ok, nawozy zamówione..... Teraz tak... Wyszło w sumie, że wymiarami akwarium ma 240l, ale jednak mam przednią szybę zaokrągloną, czyli ma ponad 240l. Przyjąłem, że zaokrąglenie może dodawać te 30l, więc wychodziłoby 270l, więc oświetlenie już się zmniejsza do 0,44 na litr. Czy w takim wypadku, przyjmuje się tak, że jeżeli mam dość grube podłoże, bo pewnie z 6cm, to to już się odejmuje i można dodać watów na litr? Czy mimo to liczy się nadal na początkową objętość akwarium?
Jeżeli jednak jest to 0,44W/l, to wystarczy to do nawożenia? Nie chciałbym już wydawać na świetlówke, wolałbym za to zbierać już na butle CO2.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości