Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Hunter » 17 października 17, 18:53

Nie bierz dosłownie tych przeliczników :) Nadal oświetlasz tę samą powierzchnię tą samą mocą świetlówek.
Z roślin które posiadasz to tylko alternathera może mieć ewentualnie problem. To "dziwna" (czyt. kapryśna) roślina :D Reszta powinna rozwijać się wzorowo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 17 października 17, 19:07

Rozumiem, czyli nawozy i za miesiąc CO2 przy takim oświetleniu będzie ok, tak?
Ogólnie to i tak będę pisał w tym temacie, kiedy już nawozy przyjdą. I nie wiem czy już poruszać ten temat, czy dopiero jak przyjdą. Myślę, że już bym mógł.... Zamówiłem azot, fosfor, potas, żelazo, carbo i micro. Od jakich dawek i czego, zacząć nawożenie, żeby pomału obserwować co dzieje się w akwarium, tak aby odrazu nie przenawozić. Przypominam, że rośliny będą świeżo po posadzeniu (jeżeli to coś zmienia).
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: osama » 18 października 17, 13:26

240l ma 120x40x50.
12x4x5=240
Proste, matematyka klasa 3 podstawówka?

Masz szybę okrągłą, więc akwarium jest mniejsze.

Na środku zbiornik ma 40cm szerokości, na brzegach mniej.
Więc jasne jest, że akwarium ma jakieś 210l.
Chyba że jest jakieś nietypowe.
Zresztą, policz sobie sam, przecież do szkoły chodziłeś, odcinek koła jesteś w stanie wyliczyć.
Znasz h (strzałka łuku czy jak to się tam nazywało) odcinka koła, znasz cięciwę, nie ma problemu, żeby sobie wyliczyć pole powierzchni.
Podpowiedź - wylicz najpierw R, albo kąt jakiśtam :P

Czekam na prawidłową odpowiedź :twisted:
Ktoś podejmie "wyzwanie"?



Poza tym co to za różnica, czy masz 100W w 210l czy w 240l?
Odległość świetlówki od dna jest taka sama.
Te same rośliny będą Ci tak samo rosły w prostym czy profilowanym.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 18 października 17, 17:49

Gratuluje obliczeń, tylko, że tą samą objętość podałem wyżej, a 40cm jest przy ściance akwarium, a nie na środku, więc jest więcej niż 240l, co do odległości od dna, dziękuję za wytłumaczenie.
Co do podpowiedzi i innych wyliczeń, myśle, że to nie temat na takie dyskusje, bo nie ma to sensu.
Zaczynam przygodę z 240l :D

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 19 października 17, 13:40

Ok, kontynuując temat, roślinki mam wszystkie wsadzone, dzisiaj podmieniam trochę wody i po tym chciałbym zacząć nawozić.
W jaki sposób się do tego zabrać? Czy nawozy dajemy typowo do akwarium, czy do wody dolewanej?
I najważniejsze....
micro 3 naciśnięcia
fosfor 3 naciśnięcia
potas 9 naciśnięć
żelazo 3 naciśnięcia
carbo 6 naciśnięć
ammo 3 naciśnięcia

Odrazu zacząć od wszystkiego?
Według danych na stronie, jest to na średnio zarośnięte akwaria na 300l. Zacząć od takiej dawki, czy jakoś inaczej polecacie?
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: Hunter » 19 października 17, 18:59

corbi95 pisze:W jaki sposób się do tego zabrać? Czy nawozy dajemy typowo do akwarium, czy do wody dolewanej?

Prosto do baniaka. Dozownik kierujesz do akwarium i naciskasz odpowiednią ilość razy.

Nawożenie zacznij delikatnie, czekamy na butlę. Póki butli nie ma, to Carbo będzie schodziło więcej.
Proponuję:
Blue-Line Ammonium x1
Blue-Line Fosfor x1
Blue-Line Potas x1
Blue-Line Micro x1
Blue-Line Carbo x8

Żelazo na razie w odstawkę.

To sa dawki dzienne. Proponuję nawozić wieczorem, po zgaszeniu świateł począwszy od dziś.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka

Postautor: corbi95 » 19 października 17, 19:47

Ok, czyli zaczynamy delikatnie i będziemy obserwowali co się w wodzie dzieje, będę oczywiście zdawał relacje i dzielił się wiadomościami z akwarium. Musimy też pozbyć się tych glonów, bo lekko psują widoki (e-mail do Huntera poszedł). W planach 5 kolejnych gatunków roślin, także mam nadzieję, że wszystko będzie szło w dobrym kierunku ;-)
Zaczynam przygodę z 240l :D

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 20 października 17, 22:08

https://www.plantagarden.pl/z-butla-8-l ... la-8l.html

Czy taki zestaw jest ok? Ogólnie to nie chce takiej małej butli, wolę kupić większą, żeby na dłużej starczyła, tym bardziej, że mam miejsce za szafką i nie będzie widoczna. Można gdzieś kupić gotowce taniej? Tak, żeby był ten elektrozawór, chodzi o automatyke. I czy w przyszłości warto zastanowić się nad komputerem sterujacym, żeby w nocy przy wzroście pH zaczęło podawać gaz i trzymało w miarę równo to pH? Aby nie było takich dużych skoków parametrów.
Zaczynam przygodę z 240l :D

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: abiba » 20 października 17, 23:01

corbi95 pisze:https://www.plantagarden.pl/z-butla-8-l/3818-zestaw-co2-camozzi-premium-exclusive-z-butla-8l.html

... Tak, żeby był ten elektrozawór, chodzi o automatyke. I czy w przyszłości warto zastanowić się nad komputerem sterujacym, żeby w nocy przy wzroście pH zaczęło podawać gaz i trzymało w miarę równo to pH? Aby nie było takich dużych skoków parametrów.


- elektrozawór zawsze możesz dokupić i dołaćzyć - to nie jest problem ani logistyczny ani techniczny

- jeśli (co oczywiste mi sie wydaje) dążysz do stabilnych parametrów to w grę wchodzą aż tylko 2 rozwiązania :
1- dozowanie gazu 24h na dobę (elektorozawór zbędny)
2- nadzorowanie sterownikiem czyli tzw komputerem CO2 i to rozwiąznie uważam za podstawowe i eliminacja tego komputera wynika wyłacznie ze względów finansowych (ponad 400zł badź co bądź )

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 21 października 17, 07:59

Czyli kolejnym wydatkiem po butli będzie komputer. Ale to znowu na kolejny miesiąc bo nie dam rady z kasą. Miesiąc będę musiał przepękać z samą butlą i dozowaniem gazu w mniejszych ilościach przez 24/h. A w grudniu komputer, żeby kontrolował. Takie sterowanie CO2 to chyba też oszczędność jeżeli chodzi o zużycie dwutlenku węgla, prawda?

O ja! Jestem narybkiem :-)
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 21 października 17, 08:44

corbi95 pisze: Takie sterowanie CO2 to chyba też oszczędność jeżeli chodzi o zużycie dwutlenku węgla, prawda?

Teoretycznie - nie licząc kosztu komputera sterującego.
Koszt komputera może przewyższać oszczędności na CO2. Wszystko zależy od kosztu nabicia butli, zapotrzebowania na CO2, wielkości butli (częstotliwości napełniania) i czasu rozpatrywania. Mam 1,5kg butlę w 45l, która starcza na 4-5 miesięcy, koszt nabicia (wymiany butli) 10zł. Nie mam pojęcia ile komputer ograniczyłby mi zużycie butli; myślę że do 7 miesięcy? Liczmy, że do 6. Optymistycznie zamiast nabijać 3x w roku robiłbym to 2x, Inwestycja zwróci się po 40 latach :) Nie liczę kosztu prądu jaki pobiera komputer.
Dlatego zakup komputera nie należy rozpatrywać w kwestiach ekonomicznych, tylko w kwestiach komfortu życia zwierząt i akwarysty.
Mam zaworek precyzyjny włoskiej roboty Camozzi, który spełnia swoje zadanie. Dozuje gaz równomiernie 24h, mam też filtr kaskadowy, który porusza taflą wody, dzięki temu w nocy stężenie CO2 gwałtownie nie skacze, ruch tafli wody na to nie pozwala, wytrąca nadmiar gazu. Skoki pH dzień / noc w moim przypadku to około 0,2 stopnia, rano wartość 6,8, wieczorem 6,6. W akwarium krewetki - relatywnie bardziej czułe na wahania parametrów niż nie jedna ryba.

Jednak nie odrzucam możliwości instalacji komputera. To fajna i przydatna zabawka, chroni przed ewentualnymi niepowodzeniami. Są akwaria z rybami i roślinami naprawdę bardzo wymagającymi, gdzie utrzymuje się KH = 0-0,5 w takich akwariach skoki pH są olbrzymie, bez komputera ani rusz :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 21 października 17, 09:11

Skoki o 0,2 mówisz, a wodę która lejesz do akwarium, jakie ma pH? Dużo wyższe niż te 6,8?
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 21 października 17, 14:20

Wlewam wodę RO o kh4 i pH 7,4.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 24 października 17, 08:52

Jutro mija pierwszy tydzień nawożenia i będzie podmianka wody. Czy dawki jakie dotychczas stosowałem, stosować dalej, czy zwiekszyć? Rośliny jak rosły, tak rosną, tak sama ilość, póki co nic nie domawiałem, w wodzie takie same stężenia jak były, zrobiłem przed chwilą test. Glony też się nie rozrosły, stoją w miejscu.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 25 października 17, 11:01

Daj żyć temu baniaczkowi, swoim życiem. Nie zobaczysz zmian z dnia na dzień ;)
Nie ma sensu zbytnio pędzić roślin bez CO2, więc poczekaj jeszcze te kilkanaście dni aż zainstalujesz butlę, wtedy pobór nawozów na pewno się zwiększy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości