Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
olga181918
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 7 marca 17, 21:46

Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: olga181918 » 5 września 17, 20:50

Jutro będę miała żywe rośliny do posadzenia w akwarium. Jak mam je przygotować, bo podobno trzeba w jakimś roztworze moczyć tylko że żadnego nie mam. Może są jakieś inne sposoby na przygotowanie roślinek? Proszę o radę.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: abiba » 5 września 17, 22:07

Nigdy w zaden sposób nie przygotowywałem roślin - no może jakieś cięcia , rodzielanie szczepek (ale nie o to chyba pytasz)
Jakieś moczenia dezynfekcje itp stają sie zbędne jeśli kupujesz rośliny w zaufanych miejscach (podobnie jak ryby).

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: andrzejkowac » 6 września 17, 16:01

Jak kupiona roślina jest w koszyku z watą to trzeba ją z tej waty wyjąć i starannie oczyścić korzenie jak są długie to przyciąć i wsadzić do gleby Jeśli to są rośliny typu żabienice czy krypto to wskazane żyzne podłoże pod żwirem . Jak anubiasy czy mikrozorium t sadzisz na korzeniach lub skałach czy kamieniach .
Odnośnie moczenia to robią to doświadczeni akwaryści w jakiś roztworach ale nie pamiętam jakich Ty możesz to sobie darować
Napisz jakie to rośliny to pogadamy.
Młode ampularie oddam

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: abiba » 6 września 17, 16:25

andrzejkowac pisze:J... korzenie jak są długie to przyciąć i wsadzić do gleby ...

W zadnym wypadku !
Jeśłi korzenie są długie to zwijasz je (np na palcu i tak je wsadzasz

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: andrzejkowac » 6 września 17, 16:51

abiba pisze:
andrzejkowac pisze:J... korzenie jak są długie to przyciąć i wsadzić do gleby ...

W zadnym wypadku !
Jeśłi korzenie są długie to zwijasz je (np na palcu i tak je wsadzasz



To twoja wersja ja robię jak napisałem
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: osama » 7 września 17, 06:56

abiba, zawsze przycinałem korzenie, coś w tym temacie się ostatnią zmieniło?
Jak tylko próbowałem zawijać korzenie to po jakimś czasie wychodziły z piachu/żwiru.
Z koszyka z watą daaaawno nic nie wyciągałem, ale w przypadku przesadzania roślin zawsze tnę na 3-4cm.

Anubiasom nic nie odcinam ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: abiba » 7 września 17, 21:18

osama pisze:abiba, zawsze przycinałem korzenie, coś w tym temacie się ostatnią zmieniło?
Jak tylko próbowałem zawijać korzenie to po jakimś czasie wychodziły z piachu/żwiru.
)


Najwidoczniej bo stawiając pierwsze kroki z roślinami zastosowałem sie do rad jednego bardziej znanych w Polsce "roślinniarzy" i nigdy żadne korzenie mi nie wychodzą - jest zawsze tak jak powinno być .
Zresztą natknąłem sie na opracowanie o zwartkach sprzed "stu lat" i tam również znalazłem przestrogę przed niszczeniem korzeni zwartek przy przesadzaniu .
Mój dobry znajomy zajmuje sie od pół życia przesadzaniem drzew w całej Europie i twierdzi że 90% sukcesu to zachowanie sytemu korzeniowego - wiem że to nie akwarium ale widzę wspólny mianownik.
Może źle zawijasz ? ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jak przygotować rośliny do zasadzenia w akwarium?

Postautor: Hunter » 8 września 17, 05:26

Drzewa ciągną składniki odżywcze i wodę za pośrednictwem korzeni. Rośliny wodne przede wszystkim za pośrednictwem liści - korzeń im służy do przytwierdzenia rośliny w miejscu.
Ja w wielu źródłach znajduję informację że podcinanie korzeni pobudza roślinę do wzrostu.
Słowo klucz: podcinanie korzeni, nie ucinanie.

Podcinam długie korzenie, maksymalnie około 1/3 ich długości, ale i tak większość krótszych "nitek" korzenia zostaje nienaruszonych. Nie zauważyłem aby rośliny przy tym ucierpiały.

Wnioski: podcinanie nie zaszkodzi, ale czynność ta nie jest obowiązkowa.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości