Problem z glonami

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 30 września 17, 20:10

Hunter pisze:Można, nie ma takich przeciwwskazań.
BTW pamiętaj, ze my operujemy tutaj dawkami tygodniowymi. :P Te dawki należy rozbić na 5-7 dawek mniejszych i dozować codziennie, lub kilka razy w tygodniu ;) Raczej nie powinieneś walić całej dawki do wiadra i chlup do akwarium, bo np jak podbijesz jednorazowo żelazo do wysokich stężeń to niteczki mogą wrócić :cry: Raczej staraj się zapobiegać skokom parametrów, bo nie lubią tego ani ryby ani rośliny.



Wiem, wiem ;)

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 8 października 17, 18:15

Poniżej wyniki pomiarów po kolejnym, trzecim tygodniu.
Fe - 0.1
NO3 - 5
PO4 - 0.25

Nawozy wlewam codziennie rano. W niedziele wieczorami robię podmianki i tego dnia wyjątkowo wieczorami daje nawozy. Dziś się pomyliłem, więc dawki w tym tygodniu wyglądają tak:
Fe - 0,24 mg/l
NO3 - 11.5 mgl/l
PO4 - 1,95 mg/l



Czy rozwiazanie:
Fe - 0,45mg/l
NO3 - 15mg/l
PO4 - 1,95 mg/l
będzie dobrym pomysłem na ten tydzień?
Jakoś w czwartek zauważyłem, że powiększyło się trochę glonów nitkowych.



Jeszcze żeby nie szukać wklejam:
Parametry po drugim tygodniu nawożenia:
Fe - < 0,02
NO3 - 10,00
PO4 - 0,25

Parametry wody dwie godziny po podmianie po pierwszym tygodniu nawożenia (niestety nie sprawdziłem wtedy parametrów przed podmianą):
Fe - 0,2
NO3 - miedzy 5 a 10; bliżej 5
PO4 - 0

I na koniec parametry przed rozpoczęciem nawożenia:
- Fe <0,02
- NO3 1.0
- PO4 0.0

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 9 października 17, 11:13

Zostań z Fe na 0,2mg/l tygodniowo, po testach widać, że nawóz nie jest zużywany w całości, więc nie ma sensu zwiększać.
NO3 w górę
PO4 zostaw ok 2mg/l tygodniowo na dłużej.

Możesz też spróbować zwalczyć glony za pomocą zaciemnienia akwarium. Wyłączasz oświetlenie i gruby koc na akwarium na 4 dni. Podkreślam gruby koc, to istotne bo w pół mroku glony fotosyntetyzują, a rośliny nie.
Bez karmienia, bez zaglądania. Nie martw się o ryby, głodówka wyjdzie im na zdrowie. Nawozy podawaj normalnie, prócz Fe, które powinieneś odstawić. W dzień odsłonięcia akwarium pierwsza dawka Fe po odsłonięciu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 14 października 17, 20:03

Poniżej wyniki pomiarów po kolejnym, czwartym tygodniu.
Fe - 0.1
NO3 - 15
PO4 - 0.5

Przy nawożeniu:
Fe - 0.2 mg/l tygodniowo
NO3 - 15 mg/l tygodniowo
PO4 - 1,95 mg/l tygodniowo

Zostawić w najbliższym tygodniu tak jak jest?



Jeszcze żeby nie szukać wklejam:
Poniżej wyniki pomiarów po kolejnym, trzecim tygodniu.
Fe - 0.1
NO3 - 5
PO4 - 0.25

Parametry po drugim tygodniu nawożenia:
Fe - < 0,02
NO3 - 10,00
PO4 - 0,25

Parametry wody dwie godziny po podmianie po pierwszym tygodniu nawożenia (niestety nie sprawdziłem wtedy parametrów przed podmianą):
Fe - 0,2
NO3 - miedzy 5 a 10; bliżej 5
PO4 - 0

I na koniec parametry przed rozpoczęciem nawożenia:
- Fe <0,02
- NO3 1.0
- PO4 0.0

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 15 października 17, 09:54

Zależy co na to rośliny i glony ;) Same wartości niewiele mówią. Trzeba obserwować akwarium jak się zachowuje przy danych stężeniach nawozów i dobrać swoje indywidualne dawki.
Niemniej jednak tendencja dobra.
Coś spory skok tego NO3, całkiem możliwe że w ubiegłym tygodniu wynik został źle odczytany lub wystąpił błąd testu (probówka zanieczyszczona, wpadło więcej/mniej preparatu itp). Proponuję zmniejszyć nawożenie do 10mg/l tygodniowo bo na następnych testach wyskoczy Ci wartość w okolicach 20-25mg/l.
Reszta bez zmian.

Co do fosforu - jest już w wodzie wykrywalny, więc niedobory możemy już wykluczyć. Istnieją dwie szkoły nawożenia.
Pierwsza mówi żeby utrzymywać stężenie PO4 10-15x mniejsze od NO3.
Druga mówi, że roślinom do życia nie potrzeba dużo fosforu i nie warto utrzymywać fosforanów tak wysoko. Wystarczy dozować około 0,1-0,2mg/l dziennie i to roślinom wystarcza - sprawdza się przede wszystkim w akwariach z podłożami aktywnymi, które wchłaniają "każdą ilość" fosforanów.

Sam wybierz którą szkołę najpierw chcesz przetestować :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 15 października 17, 16:24

Hunter pisze:Zależy co na to rośliny i glony ;) Same wartości niewiele mówią. Trzeba obserwować akwarium jak się zachowuje przy danych stężeniach nawozów i dobrać swoje indywidualne dawki.
Niemniej jednak tendencja dobra.

Ogólnie po glonach prawie nie ma śladu - wyciągnąłem nitki i nie ma powrotów. Od kiedy zacząłem dawać Fe, rośliny momentalnie ruszyły, mam wrażenie, że aż za bardzo. Największy problem z nurzańcem, który rośnie jak chwast. Dziś robiłem mocna przycinkę.
Jest jakiś sposób, żeby nie mieć glonów i jednocześnie żeby rośliny tak szybko nie rosły?

Hunter pisze:Coś spory skok tego NO3, całkiem możliwe że w ubiegłym tygodniu wynik został źle odczytany lub wystąpił błąd testu (probówka zanieczyszczona, wpadło więcej/mniej preparatu itp). Proponuję zmniejszyć nawożenie do 10mg/l tygodniowo bo na następnych testach wyskoczy Ci wartość w okolicach 20-25mg/l.
Reszta bez zmian.

Z tego co pisałeś wcześniej, to właśnie na poziomie 20-25mg/l powonieniem utrzymywać NO3. Zmniejszyć dawkowanie, żeby nie tak drastycznie podnosić stężenie, czy jest jakaś inna przyczyna?

Hunter pisze:Co do fosforu - jest już w wodzie wykrywalny, więc niedobory możemy już wykluczyć. Istnieją dwie szkoły nawożenia.
Pierwsza mówi żeby utrzymywać stężenie PO4 10-15x mniejsze od NO3.
Druga mówi, że roślinom do życia nie potrzeba dużo fosforu i nie warto utrzymywać fosforanów tak wysoko. Wystarczy dozować około 0,1-0,2mg/l dziennie i to roślinom wystarcza - sprawdza się przede wszystkim w akwariach z podłożami aktywnymi, które wchłaniają "każdą ilość" fosforanów.

Sam wybierz którą szkołę najpierw chcesz przetestować :D


No to z uwagi na jałowe podłoże, zostaje mi pierwsza szkoła ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 15 października 17, 22:00

Malina107 pisze:Jest jakiś sposób, żeby nie mieć glonów i jednocześnie żeby rośliny tak szybko nie rosły?

Haha i tak źle i tak nie dobrze :P Ciesz się zdrowym wzrostem roślin ;)
W akwarystyce holenderskiej kładzie się nacisk na wygląd i kondycję roślin, a to osiąga się poprzez limitowanie nawozów.
Patrz "szkoła druga" nawożenia PO4.
Można też dobrać rośliny trochę wolniej rosnące. Akurat nurzaniec to jedna z tych roślin, które rosną "zawsze" i "wszędzie", w dobrych warunkach potrafi osiągać dzienne przyrosty widoczne gołym okiem.

Malina107 pisze:Z tego co pisałeś wcześniej, to właśnie na poziomie 20-25mg/l powonieniem utrzymywać NO3. Zmniejszyć dawkowanie, żeby nie tak drastycznie podnosić stężenie, czy jest jakaś inna przyczyna?

Mam pewne obawy, że przy 20-25mg/l nitki mogą powrócić - być może niepotrzebnie się obawiam.
W każdym razie jeśli widzisz wzrost roślin to nie ma sensu wyprowadzać azotu wyżej.

Malina107 pisze:
Hunter pisze:Co do fosforu - jest już w wodzie wykrywalny, więc niedobory możemy już wykluczyć. Istnieją dwie szkoły nawożenia.
Pierwsza mówi żeby utrzymywać stężenie PO4 10-15x mniejsze od NO3.
Druga mówi, że roślinom do życia nie potrzeba dużo fosforu i nie warto utrzymywać fosforanów tak wysoko. Wystarczy dozować około 0,1-0,2mg/l dziennie i to roślinom wystarcza - sprawdza się przede wszystkim w akwariach z podłożami aktywnymi, które wchłaniają "każdą ilość" fosforanów.

Sam wybierz którą szkołę najpierw chcesz przetestować :D


No to z uwagi na jałowe podłoże, zostaje mi pierwsza szkoła ;)

Chyba źle mnie zrozumiałeś, albo ja źle dobrałem słowa. Chodziło o to, że w akwariach z podłożem aktywnym praktycznie nie da się utrzymywać wysokich stężeń fosforu, bo jest on pochłaniany ze słupa wody. Dlatego z podłożem aktywnym nie ma sensu walić fosforu na pałę. U Ciebie na jałowym podłożu powinny sprawdzić się obie metody, tzn nie ma przeciwwskazań abyś utrzymywał niskie stężenia fosforu, ale też jeśli chcesz pędzić rośliny to nie powinno być problemu z utrzymywaniem wysokich.

Malina107 pisze:Ogólnie po glonach prawie nie ma śladu - wyciągnąłem nitki i nie ma powrotów. Od kiedy zacząłem dawać Fe, rośliny momentalnie ruszyły, mam wrażenie, że aż za bardzo.

Fajnie, że osiągnąłeś sukces - cieszy jak Blue-Line pomaga wyciągnąć akwarium na prostą :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości