Problem z glonami

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Problem z glonami

Postautor: abiba » 17 września 17, 17:59

Jeżeli dobrze rozumiem problem to wsio równo jest czy będzie karmił mrożonką lub płatkami jakimikolwiek. Problem lezy w ilości karmy. .
Jedno z moich akwariów działa stabilnie beż żadnych wkładów biologicznych - sama gabka.
Tak jak Hunter pisze: nitryfikacja zachodzi wszędzie a jak będzie dużo roślin to załatwią sprawę ew., wzrostu amoniaku lub NO2 (pozostałymi zanieczyszceniami rośliny również nie pogardzą )

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 19 września 17, 19:54

No dobra,
zrobiłem testy (NO3 i Fe z JBL oraz PO4 z Zoolek) i zastanawiam się, czy czegoś nie spieprzyłem.

Rozumiem, że w przypadku tych testów napełniamy jedna probówkę jako kontrolną i stawiamy na polu z kolorem, drugą z odczynnikami w odpowiednich proporcjach stawiamy na białym polu i szukamy takiej pozycji, w której kolor z probówki kontrolnej będzie najbardziej zbliżony do koloru z probówki z odczynnikami.

Zgodnie z powyższym wyszło tak:
- NO3 1.0
- Fe <0,02
- PO4 0.0

Dodam, że zgodnie z poprzednimi podpowiedziami w niedzielę podmieniłem 50% wody w baniaku.

Czy coś zrobiłem źle przy pomiarach, czy może podmiana ma wpływ na takie wyniki i powinienem powtórzyć je po tygodniu od podmiany?

P.S. - teraz całkowicie rozumiem różnice w cenie między Zoolek i JBL - nie wartko oszczędzać.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 19 września 17, 21:38

Wyniki jak najbardziej są możliwe. Przy tej ilości roślin i tej ilości światła wyniki nie powinny dziwić.
Zwiększenie NO3 i PO4 spowoduje wystrzelenie wzrostu roślin jak z armaty ;) Rośliny rosnąc będą zabierały karmę glonom. Fe też będziesz musiał zwiększać, ale niewiele dopiero za jakiś tydzień/dwa.

Na tę chwilę zacznij podawać tygodniowo około 10 mg/l NO3 i około 0,5-1 mg/l PO4
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 20 września 17, 06:00

Ok, dzięki za info.
Czy ilości nawozów określasz na doświadczeniu, czy jest jakiś "wzór", na podstawi którego można działać?
Mam dozować codziennie, żeby wyszła suma tygodniowa, czy można raz w tygodniu?

Zakupiłem lawę do filtra - rozumiem, że nie mogę zmienić od razu całej ceramiki na lawę. Wystarczy zostawić kilka rurek ceramicznych, czy pół na pół i za tydzień reszta?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Problem z glonami

Postautor: skrzatekMK » 20 września 17, 12:36

Hunter pisze:Na tę chwilę zacznij podawać tygodniowo około 10 mg/l NO3 i około 0,5-1 mg/l PO4

Malina107 pisze:Mam dozować codziennie, żeby wyszła suma tygodniowa, czy można raz w tygodniu?


Tak jak napisał Hunter. Tygodniowo. Czyli podziel sobie te dawki na 5-6 dni i w takich ilościach podawaj.

Malina107 pisze:Zakupiłem lawę do filtra - rozumiem, że nie mogę zmienić od razu całej ceramiki na lawę.


Wymieniaj partiami, tak pół na początek i po 2-3 tygodniach drugie pół.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 20 września 17, 19:24

Ok,
a jeżeli chodzi o ilość związków, które należy podać tygodniowo - na jakiej podstawie oceniłeś, że potrzeba akurat tyle, żeby zwalczyć glony?
Jest jakaś zasada, ile środków trzeba stosować na zaglonione akwarium, a ile profilaktycznie?
Jakie stężenia są nie groźne dla obsady pod czas dozowania?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 20 września 17, 20:05

NO3, PO4 i Fe to podstawowe makroelenenty (Fe mikroelement :) ) niezbędne do funkcjonowania roślin. Jeśli test pokazał prawie zerowe wartości to jasna sprawa, że należy je dźwignąć.

NO3 nie przekraczaj 30 mg/L.
PO4 nie wykazuje toksyczności nawet przy stężeniach rzędu 3-5mg/l
Fe łatwo nie przedawkujesz. Prędzej wyhodujesz okropne glony niż podtrujesz ryby. Nie przekraczaj stężeń 0,5 mg/l.

Malina107 pisze:na jakiej podstawie oceniłeś, że potrzeba akurat tyle, żeby zwalczyć glony?

Od czegoś trzeba zacząć. Dobrałem bezpieczne dla zwierząt dawki.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 24 września 17, 19:43

Hunter pisze:Na tę chwilę zacznij podawać tygodniowo około 10 mg/l NO3 i około 0,5-1 mg/l PO4



OK, przez ostatni tydzień nawoziłem zgodnie z Twoja radą. Dziś jestem po podmianie 30l (15l torfianka, 10l kranówa, 5l demineralizowana).
Parametry wody dwie godziny po podmianie wyglądają następująco:
Fe - 0,2
NO3 - miedzy 5 a 10; bliżej 5
PO4 - 0

Przed rozpoczęciem nawożenia:
- Fe <0,02
- NO3 1.0
- PO4 0.0

1. Nie nawoziłem Fe w ogóle. Możliwe, że zabarwienie wody przekłamało test? Przelałem przez torf bardzo ciepłą wodę z kranu i kolor zrobił się przez to bardzo intensywny - widać różnicę w akwarium po podmianie.
2. Na jakiej wartości powinienem utrzymywać NO3?
3. PO4 mimo nawożenia dalej 0.0 - zwiększyć dawkę?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 24 września 17, 21:50

Malina107 pisze:1. Nie nawoziłem Fe w ogóle. Możliwe, że zabarwienie wody przekłamało test? Przelałem przez torf bardzo ciepłą wodę z kranu i kolor zrobił się przez to bardzo intensywny - widać różnicę w akwarium po podmianie.

Możliwe. Zobaczymy co będzie w przyszłym tygodniu ;)

Malina107 pisze:2. Na jakiej wartości powinienem utrzymywać NO3?


Bezpiecznie dla ryb i rośłin 10-15 mg/l
Malina107 pisze:3. PO4 mimo nawożenia dalej 0.0 - zwiększyć dawkę?

Tak, zwiększ dawkowanie o kolejne 0,5mg/l. Rośliny mogą być zagłodzone.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 30 września 17, 11:05

Niżej wyniki pomiarów po drugim tygodniu nawożenia:
Fe - < 0,02 - z uwagi, że nie nawożę Fe, a poprzedni test był po podmianie torfianką, stawiam że tydzień temu wynik zakłócił kolor wody
NO3 - 10,00
PO4 - 0,25

Dawki nawozów w tym tygodniu to 9,5 mg/l NO3 i 1,25 mg/l PO4.

Zwiększyć jeszcze PO4 i zacząć nawozić żelazem?

Jutro znowu podmianka - sprawdzę przy okazji parametry kranówki.

Ogólnie glony znacznie ustąpiły.


Jeszcze żeby nie szukać wklejam:
Parametry wody dwie godziny po podmianie po pierwszym tygodniu nawożenia (niestety nie sprawdziłem wtedy parametrów przed podmianą):
Fe - 0,2
NO3 - miedzy 5 a 10; bliżej 5
PO4 - 0

I na koniec parametry przed rozpoczęciem nawożenia:
- Fe <0,02
- NO3 1.0
- PO4 0.0

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 30 września 17, 11:23

Malina107 pisze: Zwiększyć jeszcze PO4 i zacząć nawozić żelazem?

PO4 proponuję zwiększyć o kolejne 0,5mg/l - póki co nie zakładam, że na stałe ;)
Wejdź z Fe, zacznij od tygodniowej dawki 0,2 mg/l.
Najprawdopodobniej po dodaniu Fe rośliny pójdą na przód ze wzrostem, co będzie skutkowało większym zapotrzebowanie na PO4 i NO3 ;)

Malina107 pisze:Ogólnie glony znacznie ustąpiły.

Nie mogło być inaczej :P Glony to skutek zachwiania chemii wody, którą właśnie bilansujesz.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 30 września 17, 11:36

Hunter pisze:Wejdź z Fe, zacznij od tygodniowej dawki 0,2 mg/l.


Mam jeszcze pałeczki akwarystyczne nawozowe do podłoża z dużą zawartością Fe. Można ich dodatkowo użyć (ostatnie wkładałem jakieś 2 miesiące temu) czy raczej nie ma sensu zabawa z czymś takim?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 30 września 17, 11:50

Raczej proponowałbym się wstrzymać przynajmniej na ten moment. Prócz Fe zapewne sa tam też pozostałe mikroelementy, których dozowanie przy nitkach nie jest wskazane. Teoretycznie z podłoża nie powinny przenikać do słupa wody, no ale tylko teoretycznie...
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 30 września 17, 19:39

Czy można dolać nawozy do wody do podmiany jeszcze przed nalaniem do akwarium czy lepiej poczekać dzień?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 30 września 17, 20:00

Można, nie ma takich przeciwwskazań.
BTW pamiętaj, ze my operujemy tutaj dawkami tygodniowymi. :P Te dawki należy rozbić na 5-7 dawek mniejszych i dozować codziennie, lub kilka razy w tygodniu ;) Raczej nie powinieneś walić całej dawki do wiadra i chlup do akwarium, bo np jak podbijesz jednorazowo żelazo do wysokich stężeń to niteczki mogą wrócić :cry: Raczej staraj się zapobiegać skokom parametrów, bo nie lubią tego ani ryby ani rośliny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości