Problem z glonami

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 30 sierpnia 17, 20:19

Witam,
mam w akwarium problem z glonami (widać na zdjęciach poniżej). Sa tu chyba wszystkie rodzaje...
Jak mam sobie z tym radzić?

Akwarium 112l, podłoże jałowe wyłożone kulkami gliniano-torfowymi.
KH-4; GH-12; pH-7.5
Ryby to neony, kirysy i ramirezy
Wodę podmieniam raz na dwa tygodnie 20l.
Oświetlenie 2xT5 24W 3500K, świecę 10h na dobe. Jutro wymieniam na jedną 6500K druga 8000K

Od jutra do podmian armatka torfofa, żeby obniżyć pH. Czy właśnie pH może być odpowiedzialne za glony?


Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z glonami

Postautor: barttsw » 30 sierpnia 17, 20:30

a reszta parametrów ?
no3 po4 fe
swiatla masz sporo i ta barwa :(
jak zmieniasz to 2x6500 wystarcza to roslina
ale jak chcesz utrzymac to swiatla to licz sie z tym ze bedzie trzeba wprowadzic nawozenie
zwieksz podmiany do 30% tygodniowo

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 05:36

Tak jak pisalem dzis wieczorem wymieniam na 1x6500K i 1x8000K.


Nie mam testow na po i fe. Na razie niestety nie bede miał.
No3 dzis sprawdze, niestety tylko na tescie paskowym JBL. Zawsze jak sprawdzam to jest w normie.

Czy woda przepuszczona przez torf pomoze? To wysokie pH wplywa chyba bardzo na glony, tak?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z glonami

Postautor: barttsw » 31 sierpnia 17, 06:22

Malina107 pisze:No3 dzis sprawdze, niestety tylko na tescie paskowym JBL. Zawsze jak sprawdzam to jest w normie.

daruj te testy kup porządne testy kropelkowe a nie moze bedzie ok
chcesz 2x24 to od razu mysl o podawaniu co2 i nawozeniu bo to wbrew pozorom sporo swiatła
Malina107 pisze:To wysokie pH wplywa chyba bardzo na glony, tak?
bardzie fosforany azotany zelazo

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 06:36

Tak jak pisalem, z zakupem testiw musze jeszcze poczekac.

Caly czas mam 2x24 z tym ze tanie swietlowki przemyslowe, ktore byly w zestawie z pokrywa, dlatego zmieniam na cos lepszego o tej samej mocy.

Butli CO2 na pewno nie kupie - nie mam miejsca w wynajmiwanym mieszkaniu. Bimbriwnia nie zdala egzaminu - mimo szczelnosci i odpowiednio zrobionym zacierem babelkow jak na lekarstwo.

Zacznę od czestrzych podmian z woda torfowa, a pod koniec miesiaca zaopatrze sie w testy i zobaczymy co dalej.

Ogolnie wysyp tych glonow spowodowany jest za niskim czy za wysokim poziomem tych trzech parametrow? Rozumiem, ze jedyny sposob na ich zmniejszenie to podmiany?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z glonami

Postautor: barttsw » 31 sierpnia 17, 06:48

są jeszcze absorbenty
a myslisz ze czy sie one roznia ?
6500 ze sylvani a 6500 z philipsa? odpowiem ci niczym

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 31 sierpnia 17, 19:59

Możesz napisać coś więcej o tych absorbentach?

To że świetlówki tych firm się niczym nie różnią, to jasna sprawa ale ja zmieniam 3500K na 8000K i 6500K

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 14 września 17, 19:24

Ok,
mam aktualnie świetlówki T5 24W 6500K i T5 24W 8000K - świecę 9 godzin na dobę

Niestety nie mam jeszcze testów na NO3 PO4 i Fe.

Można ocenić na podstawie rodzaju glonów widocznych na zdjęciach, z którymi parametrami może być problem i jak można wpłynąć na te parametry?
Wiem, że to takie działanie po omacku ale jeszcze przez jakiś czas nie będę miał tych testów.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 15 września 17, 05:35

Malina107 pisze:Można ocenić na podstawie rodzaju glonów widocznych na zdjęciach, z którymi parametrami może być problem i jak można wpłynąć na te parametry?

Mniej więcej można ocenić, pod warunkiem aktualności zdjęć i aktualizacji opisu akwarium: viewtopic.php?f=10&t=32851
Jednak z tego co pamiętam to fundujesz zwierzętom i roślinom ciągłe skoki parametrów wody, więc prędko glony nie zejdą ;)
Zejdź też z oświetleniem. Nie wiem po co tyle świecisz :? Wcześniej 10h, teraz 9h to przecież długo. Akwaria roślinne oświetla się max 10h, a i tak pod koniec większość roślin już jest zamkniętych i śpi. Dla Twojego akwarium maksymalnie 8h, a póki są problemy z glonami to 6h - zwłaszcza przy tej ilości światła, braku CO2 i nawozów. Masz światło pod niewymagającego rośliniaka, a wzbraniając się przed nim próbujesz z tego akwarium zrobić... no właśnie co? Do czego dążysz?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 15 września 17, 20:54

Dążę do uzyskania fajnie wyglądającego roślinnego akwarium, w którym na razie będą mało wymagające rośliny i nie będzie wysypu glonów. Tak jak pisałem w innych tematach mam problem z ustabilizowaniem pH i staram się znaleźć przyczynę problemu (aktualnie testuję jeszcze raz elementy wystroju). Docelowo, jak ogarnę już parametry i nauczę się je kontrolować, to chcę postawić od nowa zbiornik na ziemi ogrodowej aranżując tym razem bardziej świadomie akwarium. Mimo wszystko dzięki za zainteresowanie i próby pomocy.

Wracając do tematu, poniżej przedstawiam możliwie najwięcej informacji do określenie przyczyny problemu:
1.Wymiary, litraż i wiek akwarium:
- 80x30x45
- 112l
- wiek 3.5 miesiąca
2. Oświetlenie
- 2xT5 24W
- 6500K i 8000K
- świecę 9 godzin na dobę, zgodnie z postem powyżej od jutra 6 godzin na dobę; na akwarium nie świeci słońce
3. Rodzaj zastosowanego podłoża , grubość jego warstw i frakcja.
- podłoże jałowe bazalt 1-2mm oraz piasek na wierzchu do 1mm
- w podłożu kulki gliniano-torfowe
- w podłożu pałeczki akwarystyczne nawozowe z dużą zawartością żealza
4. Nawożenie
- bez nawozów
- bez CO2
5. Parametry fizyko-chemiczne wody (temperatura, KH, GH, pH, NO3, PO4, Fe itp)
- temperatura 25 stopni
- kH 2
- gH 8
- pH wahania od 6.8 do 7.5
- NO3 - testy paskowe JBL w normie
- PO4 - nie posiadam tesów
- Fe - nie posiadam testów
6. Obsada roślinna (gatunek, wielkość i ilość roślin)
Niestety nie znam nazw wszystkich roślin - wszystkie widoczne na zdjęciach poniżej.
7. Obsada zwierzęca (ilość i wielkość ryb oraz inny żyjątek)
- 20 x Neon Czerwony
- 4 x Ramireza
- 5 x Kirys Spiżowy
- 2 x Kiryśnik (wiem)
8. Filtracja (marka i typ filtra oraz zastosowane w nim media filtracyjne)
- Aquael TurboFilter 1000
- gąbka filtracyjna
- ceramika pakowana fabrycznie
- torf w granulacie MHK Homus
9. Opieka sprawowana nad akwa (podmiany co jaki czas i w jakiej ilości, odmulanie, przycinki roślin, jak i kiedy był czyszczony filtr, jak dużo i jak często podajesz pokarmy itp.)
- podmiana raz w tygodniu 20l (od dwóch tygodni kranówka przepuszczona przez armatkę; wcześniej kranówka 1:1 z demineralizowaną)
- nie odmulam dna
- przycinka raz na miesiąc
- filtr czyszczę raz na 2-3 tygodnie w zależności jak bardzo gąbka jest zabrudzona; ostatnio przed tygodniem
- karmienie 2 x dziennie płatki oraz granulat dla kirysów. Granulat sypię tak, aby zdążył opaść na dno zanim nie zjedzą go neony i ramirezy, a rzucają się jak szalone; 2 razy w tygodniu kostka mrożonego pokarmu
10. Opis problemu. Często w diagnozie pomocne jest zdjęcie całego akwa oraz roślin i glonów z którym
- cały czas walka z glonami widocznymi na zdjęciach poniżej. Zdjęcia robione przed chwilą. Glony usuwam mechanicznie w maksymalnie możliwych ilościach. Ostatnio usuwałem w niedzielę.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z glonami

Postautor: Hunter » 15 września 17, 22:27

Malina107 pisze:Dążę do uzyskania fajnie wyglądającego roślinnego akwarium, w którym na razie będą mało wymagające rośliny i nie będzie wysypu glonów. Tak jak pisałem w innych tematach mam problem z ustabilizowaniem pH i staram się znaleźć przyczynę problemu (aktualnie testuję jeszcze raz elementy wystroju). Docelowo, jak ogarnę już parametry i nauczę się je kontrolować, to chcę postawić od nowa zbiornik na ziemi ogrodowej aranżując tym razem bardziej świadomie akwarium. Mimo wszystko dzięki za zainteresowanie i próby pomocy.

OK, zatem cytuję co zostało już napisane:
Hunter pisze:Jeśli darzysz do akwarium LT to niestety nie zejdziesz z pH poniżej 7. Taki odczyn ma czysta woda bez żadnych kwasów/minerałów (woda demineralizowana), a rzecz jasna w takiej wodzie żadna roślina nie urośnie - stąd w LT najczęściej występują wody o wysokim odczynie alkalicznym.

Jak z tego wybrnąć:
Wspominałaś, że masz parametry wody pod kontrolą, zatem zmieszaj kranówkę i wodę demineralizowaną w takich proporcjach aby uzyskać KH = 4. Jeśli podłoże masz chemicznie obojętne i nie podnosi pH wody, to przy takim KH woda w akwarium powinna ustabilizować się na poziomie około 7,3-7,5 pH. W takiej wodzie z powodzeniem możesz trzymać np większość ryb jajożyworodnych, typu gupik, platka, mieczyk, molinezja.
W LT podmiany są rzadkością, więc raz na te 2-3 miesiące machnij podmianę 20% na wodę o KH 4, a dolewki odparowanej wody rób z samej demineralizowanej. Parametry powinny być stabilne, nie będzie eksperymentów z torfem, rośliny nie będą narzekały a w akwarium będzie kolorowo od ruchliwych ryb.


Odpuść torfiankę, bo woda humusowa nie jest wodą optymalną dla akwarium roślinnego.

Jeśli chcesz na trwałe i bezpiecznie zejść z pH wody w akwarium roślinnym to przestań marudzić:
Malina107 pisze:Butli CO2 na pewno nie kupie - nie mam miejsca w wynajmiwanym mieszkaniu. Bimbriwnia nie zdala egzaminu - mimo szczelnosci i odpowiednio zrobionym zacierem babelkow jak na lekarstwo.

i zrób sobie naprawdę szczelną bimbrownię wtedy zejdziesz z pH poniżej 7 bez najmniejszego problemu. Setki akwarystów zaczyna zabawę z dwutlenkiem węgla od bimbrowni i tylko nieliczni marudzą ;) Z marudzenia nie ma efektów.

Glony wskazują na przedawkowanie mikroelementów, a ponieważ ich nie dozujesz to szukaj przyczyny najprawdopodobniej w przerybieniu, niewłaściwej filtracji lub tu:
Malina107 pisze:- w podłożu pałeczki akwarystyczne nawozowe z dużą zawartością żealza


Ponad to:
Malina107 pisze:- pH wahania od 6.8 do 7.5

takie wahania są zabójcze na dłuższą metę dla ryb, o idealnych warunkach dla glonów wspominać już nie muszę.

Malina107 pisze:- podmiana raz w tygodniu 20l (od dwóch tygodni kranówka przepuszczona przez armatkę; wcześniej kranówka 1:1 z demineralizowaną)

Zwiększ podmiany do 50% przynajmniej przez najbliższe 2-3 miesiące, a potem zejdź do ok 30%. Dzięki temu gwałtownie obniżysz stężenia związków przemiany materii ryb. Wodę podmieniaj na RO wraz z demineralizowaną w takich proporcjach aby KH ustabilizowało się na 4*n.

Malina107 pisze:- karmienie 2 x dziennie płatki oraz granulat dla kirysów. Granulat sypię tak, aby zdążył opaść na dno zanim nie zjedzą go neony i ramirezy, a rzucają się jak szalone; 2 razy w tygodniu kostka mrożonego pokarmu

Przekarmiasz ryby. Należy karmić 1x dziennie, na zmianę suchy i mrożony. Suchym karm płatkami i granulatem jednocześnie płatkami zajmą się ryby z toni, a granulat zostanie dennym. Mrożonki nigdy nie zostają zjedzone do końca, zawsze coś kiryskom opadnie.

Malina107 pisze:- cały czas walka z glonami widocznymi na zdjęciach poniżej. Zdjęcia robione przed chwilą. Glony usuwam mechanicznie w maksymalnie możliwych ilościach. Ostatnio usuwałem w niedzielę.

Zastosuj się do powyższych rad i nadal usuwaj glony.
Powinieneś też zrozumieć, że nawozy przed którymi stronisz jeśli są stosowane z głową to pomagają a nie szkodzą. W tym konkretnym przypadku z marszu powinieneś lać Carbo w niemałych ilościach: http://allegro.pl/carbo-500ml-wegiel-w- ... 70772.html
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Problem z glonami

Postautor: jurkin » 16 września 17, 08:22

- karmienie 2 x dziennie płatki oraz granulat dla kirysów. Granulat sypię tak, aby zdążył opaść na dno zanim nie zjedzą go neony i ramirezy, a rzucają się jak szalone; 2 razy w tygodniu kostka mrożonego pokarmu


O matko :shock: , dwadzieścia neonów potrafią zerzreć pół paczki granulatu zanim opadnie na dno, kiryski karm jak światło wyłączysz.
Z tą obsadą ten filterek to żart.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z glonami

Postautor: barttsw » 16 września 17, 09:05

Malina107 pisze:- Aquael TurboFilter 1000
- gąbka filtracyjna
to jedynie jako mieszacz wody
do 112 i do tej obsady kup sobie hw-302

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Problem z glonami

Postautor: Malina107 » 16 września 17, 11:06

Hunter,
zastosuje się, do Twoich sugestii i zobaczymy za miesiąc co będzie.


barttsw, jurkin,
przy doborze sprzętu przed zakupem na akwaforum.pl doradzono mi taki zestaw. Woda jest klarowna, a filtr mocno zbiera zanieczyszczenia - z jakiego powodu jest za słaby?



Chciałem kupić jeszcze 5 otosków do tego akwarium - rozumiem, że więcej ryb już nie powinienem wpuszczać?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Problem z glonami

Postautor: osama » 16 września 17, 11:32

Jeśli NH4 i NO2 są na poziomie 0, to filtr jest ok. Jeśli jest problem, że neony zżerają pokarm kiryskom, to spróbuj je karmić po zgaszeniu światła. I tak jak pisali poprzednicy, karm mniej i max 1x dziennie, nie zapomnij o cotygodniowej glodowce. Ryby są zmiennocieplne, mają małe mózgi, naprawdę nie potrzebują wiele jedzenia. W naturze w porach suchych ryby prawie że nic nie jedzą miesiącami. RYBA GŁODNA, RYBA ZDROWA.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości