Glony- potrzebuję porady

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Glony- potrzebuję porady

Postautor: JTB » 15 lipca 17, 20:06

Witam.
Moje akwarium ma około pięciu miesięcy. W akwarium nie mam żadnych zwierząt.
https://zapodaj.net/94405016b2da3.jpg.html
Od początku walczę z okrzemkami i wydaje mi się, że pomału z nimi wygrywam. Niestety około dwa tygodnie temu w moim baniaku pojawił się zielony pył na szybach oraz zielony nalot na liściach. Podejrzewam, że są to zielenice...
Nie wiem jednak czym to jest spowodowane, gdyż w akwarium poziom Fe, PO4 oraz NO3 mam od dłuższego czasu na takim samym poziomie.
Światło również cały czas jest włączone w tych samych godzinach a mianowicie od 12.30 do 20.30.
Parametry jakie zmierzyłem za pomocą testów kropelkowych ZOOLEK to:
NO3- 8mg/l (na sklali barwowej pomiedzy 5 a 10 mg/l, więc wpisałem 8)
PO4- 1 mg/l
Fe- 0,2 mg/l
PH- 7,8
GH- 13
KH- 8
Poniżej podaję linki do zdjęć z moim problemem.
https://zapodaj.net/09739fb84202a.jpg.html
https://zapodaj.net/a9ad7a7881c9c.jpg.html
Wymiary akwarium: 50x30x40
Oświetlenie własnej roboty z power ledów:
- 4 diody białe 6500K
- 4 diody białe 8000K
- 2 diody full spectrum
- 2 diody czerwone
- 1 dioda royal blue
Temperatura wody w akwarium 25-26 stopni.
Podłoże to ziemia ogrodowa a na nią żwir.
Nawożenie:
makro: aqua plast aquaristic AQUA MACRO PLUS 1 ml/dzień
mikro: Easy Life PROFITO 0,5 ml/ dzień
Aktualnie zredukowałem nawożenie o połowę.
Rośliny jak widać na zdjęciu to:
Anubias barteri
Cryptocoryne nevellii
Fittonia white (niedługo jej nie bedzie)
Ludwigia repens diamond red.
Podmiany raz w tygodniu 20% wraz z czyszczeniem filtra oraz szyb.
Filtr jakiś wewnętrzny chińczyk z gąbką w środku, ale póki nie mam ryb lepszy mi nie potrzebny.
Z góry dziękuję za wszystkie porady w sensie co i jak zmienić żeby glony zaczęły opuszczać moje akwarium.
Ostatnio zmieniony 16 lipca 17, 15:00 przez JTB, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: Hunter » 15 lipca 17, 22:27

Na wstępie uzupełnij temat o niezbędne brakujące dane: viewtopic.php?f=10&t=32851
Wstaw też fotę całego akwarium.

Pytanie pomocnicze - czym robione testy? Dokładność testu do 8mg/l NO3 jest zastanawiające czy aby przypadkiem nie popełniłeś błędu pomiaru.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: JTB » 16 lipca 17, 15:02

Hunter pisze:Na wstępie uzupełnij temat o niezbędne brakujące dane: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=10&t=32851
Wstaw też fotę całego akwarium.

Pytanie pomocnicze - czym robione testy? Dokładność testu do 8mg/l NO3 jest zastanawiające czy aby przypadkiem nie popełniłeś błędu pomiaru.


Pytanie uzupełniłem powyżej.

Drogowy12

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: Drogowy12 » 16 lipca 17, 16:41

Musisz trochę zakwasić wodę

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: Hunter » 16 lipca 17, 21:45

Na anubiasie glony będą pojawiał się masowo. To roślina cieniolubna, natomiast u Ciebie wystawione jest na bezpośrednie mocne oświetlenie.
Profito w odstawkę, a w zamian za to stosuj samo, czyste żelazo bez dodatków. Np: http://allegro.pl/nawoz-zelazowy-od-blu ... 89562.html
Zaopatrz się w porządny test na NO3, bo testem Zoolek faktycznego poziomu NO3 niestety nie określisz. Test jest obarczony dużym błędem. JBL, bądź Sera.
Diody 8500k do przelutowania na 6500k. Wstaw fotę lampy jak umiejscowiłeś diody, bo być może trzeba będzie też je poprawić. Diody lutowane napięciowo na rezystorach przy przez driver? Jeśli driver to ile mA? Jak wysoko masz belkę nad lustrem wody?
CO2 podajesz?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: JTB » 17 lipca 17, 15:47

Hunter pisze:Na anubiasie glony będą pojawiał się masowo. To roślina cieniolubna, natomiast u Ciebie wystawione jest na bezpośrednie mocne oświetlenie.


Starałem się umieścić lampe jak najbliżej przodu akwarium a anubias rośnie z tyłu... Będę musiał pomyśleć jak ją lekko zacienić nad anubiasem.

Hunter pisze:Profito w odstawkę, a w zamian za to stosuj samo, czyste żelazo bez dodatków. Np: http://allegro.pl/nawoz-zelazowy-od-blu ... 89562.html
Zaopatrz się w porządny test na NO3, bo testem Zoolek faktycznego poziomu NO3 niestety nie określisz. Test jest obarczony dużym błędem. JBL, bądź Sera.


Ok, kupię inny test. A inne parametry (PO4, Fe, itd.) ZOOLEK pokazuje dobrze?
Dlaczego Twoim zdaniem powinienem używać tylko żelaza w płynie a nie kompleksowego nawozu mikro?

Hunter pisze:Diody 8500k do przelutowania na 6500k. Wstaw fotę lampy jak umiejscowiłeś diody, bo być może trzeba będzie też je poprawić. Diody lutowane napięciowo na rezystorach przy przez driver? Jeśli driver to ile mA? Jak wysoko masz belkę nad lustrem wody?
CO2 podajesz?


Diody 8000K nie nadają się do stosowania w lampach akwarystycznych? Diody mam w dwóch rzędach:
1. 6500K, Full spectrum, 8000K, 6500K, 8000K, czerwony, 6500K
2. 8000K, czerwony, niebieski, 6500K, Full spectrum, 8000K
Belka znajduje się około 3 cm nad lustrem wody, około 5 cm za przednią szybą, więc od połowy zbiornika do tylnej szyby nie ma bezpośredniego oświetlenia nad lustrem wody.
Diody zasilane driverem 350mA.
CO2 nie podaję.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: Hunter » 17 lipca 17, 16:29

Ok, kupię inny test. A inne parametry (PO4, Fe, itd.) ZOOLEK pokazuje dobrze?

PO4 może być. Fe póki jeden z preparatów nie zepsuje się (z proszku po kilku tygodniach robi się breja - jest higroskopijny a plastikowa probówka nie daje możliwości szczelnego zamknięcia) też jest OK. Jak już Ci się zepsuje Fe, to też polecam JBLa, mają jeden płynny preparat, który jest przydatny do użytku póki termin ważności nie minie.
Dlaczego Twoim zdaniem powinienem używać tylko żelaza w płynie a nie kompleksowego nawozu mikro?

Odsyłam do lektury na temat przyczyn powstawania zielenic.
Diody 8000K nie nadają się do stosowania w lampach akwarystycznych?

Mają zbyt dużo niebieskiego w widmie, które zresztą dodatkowo uzupełniasz jak się domyślam diodami Royal Blue ;) Rośliny idą do góry zamiast się krzewić na boki. Jeszcze trochę i będziesz miał same patyki w baniaku ;) Glony lubią niebieskie widmo.
Belka znajduje się około 3 cm nad lustrem wody, około 5 cm za przednią szybą, więc od połowy zbiornika do tylnej szyby nie ma bezpośredniego oświetlenia nad lustrem wody.

Dźwignij belkę wyżej. Najlepiej żeby wysiała ok 10cm nad lustrem wody. Wtedy widmo rzucane przez diody zmiesza się.
Aktualnie prawa strona ma więcej widma czerwonego, a lewa niebieskiego. Nie o to chodzi. Powierzchnia akwarium powinna być oświetlona równomiernie tym samym światłem.
JTB pisze:Diody zasilane driverem 350mA.

Tak właśnie myślałem. :roll: Obciążasz diody w 100%. Poszukaj drivera na 270-280mA, albo przelutuj diody na schemat napięciowy i zastosuj dimmer. Aktualnie światło jest zbyt intensywne (idealne warunki dla glonów). diody najprawdopodobniej osiągają wysokie temperatury, która skraca ich żywotność. Ostatnio zjawił się u mnie klient z belką, po 2 latach użytkowania diody obciążone 350mA świeciły porównywalnie jak moje na dimmerze skręconym do 40-50%. Fakt, faktem miał bardzo kiepskie chłodzenie.

JTB pisze:Będę musiał pomyśleć jak ją lekko zacienić nad anubiasem.

Po prostu go wywal :D z tymi roślinami jest masa problemów. Glon który się pojawił na lisicach prędko nie zejdzie, najprawdopodobniej zejdzie dopiero jak liście zgniją ;) Anubias to kiepska pozycja do akwarium roślinnego, zresztą nie pasuje tam. Optycznie bardzo pomniejsza akwarium. Do swojego litrażu powinieneś dobierać rośliny drobnolistne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: JTB » 17 lipca 17, 16:50

Dzięki wielkie za pomoc. Póki co postaram się zmienić te rzeczy, na które zwróciłeś uwagę. Za jakiś czas pochwalę się co z tego wyszło :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: barttsw » 18 lipca 17, 06:11

co do oswietlenia daj same 6500+FS to jest sprawdzone i działa

JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: JTB » 18 lipca 17, 13:40

barttsw pisze:co do oswietlenia daj same 6500+FS to jest sprawdzone i działa

Dzięki wielkie pewnie niedługo zmienię te diody. A masz jakiś dobry przelicznik ile diód na dany litraż?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: barttsw » 18 lipca 17, 13:45

doloz i zmien ten cholerny driver ale jak chcesz wyjasnie ci to na pw

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: abiba » 18 lipca 17, 19:08

JTB pisze:... A masz jakiś dobry przelicznik ile diód na dany litraż?


ilośc diod jest sprawą drugorzędną - najistotniejsza jest ilośc światła co w prosty sposób przekłada sie na sumaryczną moc .

Można założyć że to co masz w świetlówkach x0,5 z tym że moc liczysz napięcie na diodach x prąd pobierany przez diody a nie ilośc diod x moc max. diody

czyli w Twoim konkretnym przypadku zakładając magiczny wspólczynikik 0,5W/l (tradycyjny) potrzebujesz 15W w diodach .

Stosując np 20 diod 1W zasilając je prądem ok 250mA ootrzymujesz w przyblizeniu moc własnie taką (15W)

20 diod x 3V x 0,25A = 15W

Ostateczna ilośc diod przy zachowaniu powyższych reguł będzei zależało czy chcesz mieć odchyłkę w kierunku LT czy HT

JTB
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 23 marca 17, 21:18
Lokalizacja: Heerhugowaard

Re: Glony- potrzebuję porady

Postautor: JTB » 20 lipca 17, 06:29

Dzięki bardzo za porady. Już jestem choć trochę bardziej świadomy jak podejść do budowy belki :)

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości