[50l] Brązowy osad na liściach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

[50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: tomekb3 » 19 czerwca 17, 19:16

Cześć
Zbiornik wystartował 19 dni temu. Pojawiły się długie zielone nitki i coś co przypomina okrzemki lub brunatnice. Te brązowe glony są na liściach, podłożu i szybach.
Zrobiłem testy i nie podobają mi się jego wyniki. Czy to już jest czas aby podawać nawozy?
Dodam że woda nie do końca pachnie zdrowym akwarium, można w niej wyczuć woń ''antybiotyku''.

pH= 6.4
KH= 0
NO2= 0.05mg/l
NO3= 1mg/l
K= 15mg/l
PO4= 0mg/l

Opis akwarium:
Akwarium 50L: 45cmx36cmx31 (długość x szerokość x wysokość)
Światło: 8h/dobę (13:00-21:00) 37lm/l Chihiros RGB LED 50W
Podłoże: Czarny Substrat AquaGro Nutrasoil
Woda: RO + re-mineralizator
Temp (grzałka): 24*C
Roślinność: Hygrophila Polisperma, Ludwigia Repens, Bacopa Caroliniana, Echinodorus Bleherae, Glossostigma elatinoides oraz Hygrophila Siamensis,
Filtr: Zewnętrzny Eheim Experience 150 (500l/h). Wkłady (od dołu): Ceramika JBL Sintomec, niebieska gąbka z zestawu, Eheim Substrat- porowate kamyczki i flizelina z zestawu.
Nawożenie:
Seachem Flourish Potassium 0.86ml/ dziennie
Seachem Flourish Excel (carbo)1.25ml/ dziennie
Seachem Stability (szczepy bakterii) 3.1ml/ każdą podmianę 10l wody (20% tygodniowo)
CO2: Brak
Obsada: Brak
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: Hunter » 20 czerwca 17, 04:47

Brak CO2 i okropnie gruba warstwa podłoża. Kto wie co te cholerne podłoża aktywne wydzielają do wody ;)
Proponuję zacząć lać azot i fosfor, a następnie zweryfikować stężenia Ca i Mg w wodzie i je też wyprowadzić na prostą.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: tomekb3 » 20 czerwca 17, 16:12

W domu mam Seachem Flourish lub Azotan magnezu MgNO3.
Czy jest sens dodawać obydwa te nawozy np w połowie sugerowanej dawki, czy lepiej będzie dodawać tylko Flourish?
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: Hunter » 20 czerwca 17, 19:34

j.w. najpierw sprawdź testami stężenia nawozów, potem zastanowimy się nad nawożeniem.
Nie ma sensu w ciemno zatwardzać wodę azotanem magnezu. Nie ma też sensu lać drogie micro seachem w 20 dniu istnienia akwarium.Z micro wchodzisz po miesiącu/dwóch. Najpierw należy ustawić macro.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: tomekb3 » 25 czerwca 17, 20:20

Hunter pisze:Proponuję zacząć lać azot i fosfor

Zacząłem dodawać:
Seachem Nitrogen cztery razy w tygodniu 1ml (4ml na tydzień)
Seachem Phosphorus siedem razy w tygodniu 0.78ml (5.46ml na tydzień)

Hunter pisze:a następnie zweryfikować stężenia Ca i Mg w wodzie i je też wyprowadzić na prostą.


Kupiłem test kropelkowy JBL Mg/ Ca. Nie wiem czy wyniki są prawidłowe bo jet to test do wody morskiej.

KH nadal 0
Ca= 20mg/l
Mg= 100mg/l
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: Hunter » 30 czerwca 17, 18:58

Nie, nie są prawidłowe :) W akwarystyce słodkowodnej stosujemy testy przeznaczone do wody słodkowodnej ;) Mg na poziomie 100mg/l to wynik absurdalny w Twoim akwarium ;) Ponadto JBL Mg w morszczyźnie ma fatalne opinie.
Powinieneś sprowadzić Ca do ok 40mg/l a Mg do ok 10mg/l, czy Twoje testy są w stanie wykazać tak niskie wartości?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: tomekb3 » 23 lipca 17, 01:08

Okay... czas aby podzielić się wynikami test testów (JBL):
NO3= 8ppm
PO4= 0ppm (dodaję dwa razy więcej jak do tego rozmiaru akwarium)
K= 18ppm
Mg= 6ppm (dodaję go 10 razy więcej jak powinienem dla tego rozmiaru akwarium)
SiO2= 3ppm
KH= 0
GH= 7
pH= 6
Wszystko wskazuje na to że siarczany są wywalane do słupa wody z podłoża.
Dodatkowo podłoże pochłania PO4 oraz magnez.
Na obecną chwilę wyssałem już połowę podłoża, dołożyłem CO2 z bimbrowni, moc światła zmniejszyłem do minimum, podmieniam 20% wody dwa razy w tygodniu to i tak rośliny pokrywają się grubą warstwą brązowego pyłu (okrzemek?).

Przed czyszczeniem mechanicznym roślin:
Obrazek

Okrzemki w zbilżeniu:
Obrazek

Syf podczas czyszczenia roślin
Obrazek

Po czyszczeniu mechanicznym roślin:
Obrazek

Testy:
Obrazek
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: Hunter » 23 lipca 17, 08:53

tomekb3 pisze:Wszystko wskazuje na to że siarczany są wywalane do słupa wody z podłoża.

Tzn skąd to wiadomo? :shock:


tomekb3 pisze:Na obecną chwilę wyssałem już połowę podłoża, dołożyłem CO2 z bimbrowni, moc światła zmniejszyłem do minimum, podmieniam 20% wody dwa razy w tygodniu to i tak rośliny pokrywają się grubą warstwą brązowego pyłu (okrzemek?).

Najlepiej to odessij całe to podłoże, to będzie mniej problemów :D
Jeśli rośliny pokrywają się warstwą pyłu to jest pył pochodny podłoża aktywnego. Większość tego typu podłoży pyli i rozpada się. Dlatego też podłoża aktywne najlepiej zalewać wodą RO od samego początku, wtedy podłoża mniej pylą. Mocna cyrkulacja i drobny wkład mechaniczny powinien pomóc w jakimś stopniu.
Natomiast jeśli brązowe plamy to nalot a nie pył, to faktycznie mogą to być okrzemki. Zerowanie krzemianów powinno pomóc. Jest na ryku kilka wkładu adsorbujących krzemiany z wody. Prócz tego zwiększenie światła, a najlepiej wymiana tej lampki na coś normalnego ;) W tym RGB masz wszystkie kolory tęczy :D Producent udostępnia chociaż wykres widma jakie daje ta lampa? Zielony/pomarańczowy/turkusowy średnio pasują do oświetlania akwarium roślinnego. :?

Nie wiem ile lejesz tego PO4 i z jaką częstotliwością, ale przy podłożu aktywnym podaje się około 0,1mg/l dziennie tuż przed zapaleniem światła. Na pewno nie należy podawać od razu 0,7mg/l raz w tygodniu bo do wieczora wszystko zostanie wchłonięte przez podłoże, a przez kolejne 6 dni akwarium będzie cierpiało na niedobór fosforu ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: tomekb3 » 23 lipca 17, 11:46

Hunter pisze:Tzn skąd to wiadomo? :shock:


Miało być krzemiany,
Wnioskuje to z testu na SiO2.

W filtrze już mam JBL silicatex.
Ale faktycznie wezmę i wymienię to podłoże na coś innego.
Logistycznie nie jestem w stanie wlewać PO4 za każdym razem przed zapaleniem światła.
Ten brązowy nalot na liściach jest czasami ciężki do usunięcia.
Nie zdawałem sobie sprawy że podłoże aktywna przysparza tyle problemów.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [50l] Brązowy osad na liściach

Postautor: Hunter » 23 lipca 17, 12:08

tomekb3 pisze:
Hunter pisze:Tzn skąd to wiadomo? :shock:

Miało być krzemiany,
Wnioskuje to z testu na SiO2.
Teraz to ma ręce i nogi :)

tomekb3 pisze:Nie zdawałem sobie sprawy że podłoże aktywna przysparza tyle problemów.

Ja też nie mam pojęcia skąd tyle tych super opinii w sieci :D
Do podłoża aktywnego trzeba się dobrze przygotować i wystartować baniak z głową :) Poza tym ostatnio na rynku pojawiło się sporo różnorakich podłoży aktywnych - prawdziwy wysyp, a każde działa inaczej.

Polecam ziemię ogrodową przysypaną kilku cm warstwą piasku, albo drobnego 1-2mm żwirku. Twoje rośliny naprawdę nie potrzebują żadnych aktywnych podłoży ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości