Rośliny - wyblakłe, gniją

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Riko » 14 czerwca 17, 14:33

Akwarium w skrócie:
63 l, jedna welonka (jak już pisałem w swoim pierwszym poście dostałem ją w prezencie), podłoże żwir rzeczny, w nim kulki gliniano torfowe co 10 cm, jakieś korzenie, roślinki to mech Taiwan Moss, Echinodorus Bleheri i kilka Tenellus, do tego kilka gałęzatek. Filtr Pat mini (już dawno miałem wymienić). Woda z kranu, temp 24*. Światło 10 godzin, 24 W z power led, w tym 12 FS white i 12 6500K, wszystko na 70%. Do tego mam same FS które włączałem na noc na 10% w nadziei na poprawę. Belkę mam tydzień.
Rybki nie przekarmiam, zjada wszystko w kilka minut. Co do nawozów, leję codziennie makro, mikro, węgiel w płynie i przy podmianie tytan w płynie (a, kupiłem taki zestaw nawozów).

Podmieniam co tydzień ok. 20%, ale ostatnio zirytowało mnie, że NO3 ciągle jest 20 - kropelkowy Zoolek. Zacząłem podmieniać 20% codziennie przez kilka dni i nic. Nie wiem dlaczego.

Ciągle na powierzchni utrzymuje mi się biały kożuch, nie tak intensywny jak przy dojrzewaniu akwa, ale wciąż jest. Czego to może być przyczyną? Akwarium odkryte.

Oprócz NO3 mój największy problem z roślinkami, marnieją w oczach, liście stają się przezroczyste albo brązowieją. Nie wiem czego im brakuje. A gałęzatki mają się dobrze. Wygląda jakby wciąż roślinki atakowały brązowe glony, chyba okrzemki. Zaciemniłem akwa na kilka dni, wlałem Algumin Tetry i one dalej są.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Kilka problemów

Postautor: Hunter » 14 czerwca 17, 14:55

Podmieniam co tydzień ok. 20%, ale ostatnio zirytowało mnie, że NO3 ciągle jest 20 - kropelkowy Zoolek. Zacząłem podmieniać 20% codziennie przez kilka dni i nic. Nie wiem dlaczego.

Hehe standard :D To jest właśnie test NO3 firmy Zoolek... Może z 50% tych testów na rynku pokazuje prawidłowe wyniki reszta to bubel. Może mają problem z odpowiednią konserwacją preparatów i długie leżakowanie na półkach skopowych im nie służy.
Ciągle na powierzchni utrzymuje mi się biały kożuch, nie tak intensywny jak przy dojrzewaniu akwa, ale wciąż jest. Czego to może być przyczyną? Akwarium odkryte.

"Coś" gnije w akwarium. Korzeń, kokos, organiczne podłoże, pokarm, odchody. Popraw cyrkulację wody w górnych partiach.
Oprócz NO3 mój największy problem z roślinkami, marnieją w oczach, liście stają się przezroczyste albo brązowieją. Nie wiem czego im brakuje. A gałęzatki mają się dobrze. Wygląda jakby wciąż roślinki atakowały brązowe glony, chyba okrzemki. Zaciemniłem akwa na kilka dni, wlałem Algumin Tetry i one dalej są.

Zaciemnienie na brązowe glony nic nie pomoże. Zaciemnia się przy plagach zielonych glonów (nitki, zakwit wody), one intensywnie fotosyntetyzują.
Jak, czym i ile nawozisz?
Niezbędne zdjęcie całego akwarium.
To białe obok gałęzatki kulistej to co to to jest?
GH znane? Inne parametry prócz trefnego NO3 znane?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: andrzejkowac » 14 czerwca 17, 17:39

Ile minęło od posadzenia tych roślin ? rośliny muszą się przystosować do nowych warunków.
Młode ampularie oddam

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Riko » 15 czerwca 17, 06:25

andrzejkowac pisze:Ile minęło od posadzenia tych roślin ?

Ze trzy tygodnie będzie.

Nawożę tym
http://allegro.pl/zestaw-potrzebnych-na ... 31036.html
Według zaleceń na stronie dozuję, węgiel czasami dam dwa razy więcej.

"Coś" gnije w akwarium.

No roślinki mi gniją. :P I na korzeniu jest lekki meszek, lekko biały.
A obok gałęzatki biały kamień jest, dostałem razem z rybką, jakiś zebrany z rzeki.

Zaciemnienie na brązowe glony nic nie pomoże.

To co pomoże?
A światło jest dobre? Nie za dużo? Warto w nocy same fs na 10%?

Zdjęcia wstawię w sobotę. Inne parametry nieznane, bo to 50 zł za twardość i ph, ale jak się nie będzie dało rozwiązać tego inaczej to kupię. Tylko co z tego jak nie mam filtra RO, jak zmienię twardość.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Hunter » 15 czerwca 17, 11:49

Riko pisze:Nawożę tym
http://allegro.pl/zestaw-potrzebnych-na ... 31036.html
Według zaleceń na stronie dozuję, węgiel czasami dam dwa razy więcej.


Producent nie podaje stężeń nawozów. Zatem albo wyślij zapytanie do producenta, aby ogarnął Ci nawożenie (tylko on wie co jest w tych buteleczkach i w jakich stężeniach), albo zostaje zakup testów kropelkowych i działanie na własną rękę. Potrzebne będą NO3 (byle nie Zoolek), PO4. Fe, Ca i Mg (dwa ostatnie firmy Zoolek, test nazywa się Ca/Mg/gH - kropelkowy 3w1. Reszta zbędna.

Riko pisze:
Zaciemnienie na brązowe glony nic nie pomoże.

To co pomoże?

Mechaniczne usuwanie / odcinanie zrażonych liści.
Aby nalot nie wracał należy zadbać o chemię wody i zbilansowane nawożenie.

Riko pisze:A światło jest dobre? Nie za dużo? Warto w nocy same fs na 10%?

Tak, światło będzie OK.
Roślinom jest to obojętne. Sam święcę 10% całą belką (6500k + FS), jako oświetlenie nocne. Przy tych 10% w akwarium panuje zaledwie pół mrok. Rośliny nie fotosyntetyzują, są zamknięte.
Ogólnie rzecz biorąc nie ma potrzeby świecić dłużej niż 10h dziennie, bo i tak rośliny wymagają odpoczynku. Zamykają się po kilku godzinach fotosyntetyzowania nawet jak mają dostatecznie silne światło (wtedy rosną tylko glony :) )
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: andrzejkowac » 15 czerwca 17, 13:40

Niech mi ktoś powie po kiego grzyba te nawozy jak rośliny nie rosną .Ja bym dał spokój z nawozami i poczekał aż rośliny zaczną rosnąć jak nie te to inne Czasem tak jest że dane rosliny nie chcą rosnąć i trzeba zastąpić je innymi .Zielsko które masz zapewne było uprawiane w wersji lądowej i przystosowanie się do wody trochę potrwa .Daj im jeszcze trochę czasu i obserwuj .Na glony rosliny szybko rosnące nap nurzance pistia powinny pomóc.
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Hunter » 16 czerwca 17, 05:12

Niech mi ktoś powie po kiego grzyba te nawozy jak rośliny nie rosną.

Nawóz to tylko narzędzie. Tak jak młotek, wiertarka, imadło. Od Ciebie zależy co za pomocą tych narzędzi osiągniesz ;)

Ja się domyślam co jest nie halo :p Najprawdopodobniej siarczany wywaliło, albo rośliny są wyprane z magnezu. Twarda woda, dużo potasu, blokady gotowe.
Efekt nieprzemyślanego nawożenia. Opis aukcji fajnie brzmi, dużo produktów w zestawie, niby "kompletny zestaw", ale mimo wszystko niepotrzebny i nie dający możliwości kontroli na parametrami wody. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Riko » 18 czerwca 17, 22:35

Zdjęcie całego akwarium
Obrazek
Hunter pisze:Producent nie podaje stężeń nawozów

Porobiłem trochę zdjęć butelek:
węgiel
Obrazek
makro
Obrazek
mikro
Obrazek
tytan
Obrazek

Lałem tego po jednym naciśnięciu dozownika dziennie, to jest 1 ml jak sprawdziłem. Węgla czasami więcej.
Co mogę zrobić, żeby teraz uratować sytuację? Teraz nie nawożę i to samo, zanim kupiłem nawozy tez tak było.
Hunter pisze:Zaciemnienie na brązowe glony nic nie pomoże.

Oprócz tego co napisałeś pomogłoby mi kupienie rzęsy wodnej (albo drobnej), albo ślimaki? Znajomy akwarysta chce mi dać kilka, takich małych czerwonych z biało-czerwoną muszlą o ile dobrze pamiętam. Mówi, że jedzą wszystko i glony też.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Hunter » 20 czerwca 17, 08:37

To pierwsze to na pewno węgiel a nie jakiś mineralizator? Na cholerę utwardzać sobie wodę jonami Ca i Mg? :D

Powiem z praktyki - im większa mieszanina mikro i makroelementowa tym gorzej ustawić nawożenie i łatwiej się pogubić. Każdy Twój nawóz dostarcza mikroelementów, które powinieneś wprowadzać do akwarium jako ostatnie. W każdym nawozie śladowe ilości manganu, a nawet znajdą się krzemiany (o zgrozo, całkiem niedawno nasz jeden forumowicz specjalnie zrezygnował z wody kranowej na rzecz RO, bo miał zmasowany atak okrzemek spowodowany krzemianami w wodzie, a tu dają krzemiany gratis w nawozie :) ). Niby nawóz macro - ale w składzie ma micro; niby nawóz micro - a w składzie ma macro. Nic tu się kupy nie trzyma. Tytan w odstawkę.

Nie wiem co z tego wyjdzie, zobaczymy :P Miałem okazję prowadzić całkiem fajny i duży projekt na nawozach JBL, oni podobnie jak tu nie mają nawozów "jednoskładnikowych", tylko skomplikowane mieszaniny. Chcąc ustawić azot, wybijało nam wysoko magnez, co blokowało potas. Potas zablokowany to i reszta nawozów nie przyswajalna.

Są podane stężenia procentowe, więc policz sobie stężenia mg/l i "jakoś" może damy radę.
Liczysz wg wzoru:
Ca 75%
75g Ca w 100g (ml) wody
czyli:
0,75g Ca w 1ml wody
Dodając 1ml takiego roztworu do 100l akwarium otrzymasz (około :P ):
0,75g Ca w 100l wody
Zamieniamy g na mg:
750mg Ca w 100l wody
Dzielimy przez 100 aby otrzymać wynik w 1L wody:
7,5mg Ca w 1l wody (7,5mg/l)
Zatem 1 ml Twojego nawozu dodanego do 100l wody podniesie stężenie Ca o 7,5mg/l (tak na marginesie to całkiem sporo...)
Teraz trzeba skorygować wyniki ponieważ Twoje akwarium ma w przybliżeniu 60l:
7,5mg/l / 60L * 100L = 12,50mg/l

Analogicznie z resztą.
Chyba niczego nie pomieszałem? :P

Niemniej jednak już po samych wynikach Ca wiemy, że utwardziłeś wodę. Nawożąc codziennie 1ml tym "węglem" (który węglem nie jest ;) ) zafundowałeś sobie płynny kamień w akwarium.
Optymalne stężenie Ca dla roślin to około 40 mg/l. O ile woda stosowana do podmian jest wolna od Ca (a nie jest, jeśli to woda kranowa) to przekroczyłeś stężenie już po 4ml.

Riko pisze:Oprócz tego co napisałeś pomogłoby mi kupienie rzęsy wodnej (albo drobnej), albo ślimaki?

Rośliny wykazują niedobory nawozów a Ty chcesz jeszcze ich dokładać :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Riko » 20 czerwca 17, 11:50

Bardzo fajnie wszystko opisałeś, wielkie dzięki. :)
Tylko co ja mam teraz zrobić, jak nie nawożę to też się psują? Z tego co zrozumiałem to mam sprawdzić (nie wiem gdzie) ile minerałów potrzebują roślinki, podmieniać często wodę żeby wyjść na "prostą" i zacząć z głową lać nawozy?
Mój znajomy ma bez nawozów takie ładne roślinki, zachodze w głowę jak to. Wodę ma ze źródełka.
Ale bez nawozów nie dam rady, co nie?
A i jeszcze mi wpadł taki pomysł do głowy, czy by jakoś pomogła bimbrownia z drożdży w tej sytuacji? Warto?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Hunter » 20 czerwca 17, 12:23

Riko pisze:Tylko co ja mam teraz zrobić, jak nie nawożę to też się psują?

Najprawdopodobniej są zablokowane. Duże podmiany wody. Minimum 4 tygodnie pod rząd po 50% objętości wody. Potem sprawdzasz testami parametry wody o których pisałem wcześniej, potem dopiero dopracujemy nawożenie.
Jeśli będziesz miał wcześniej dostępne test to śmiało rób.
Riko pisze:Mój znajomy ma bez nawozów takie ładne roślinki, zachodze w głowę jak to. Wodę ma ze źródełka.

Lej wodę z tego samego źródła, przynieś od niego te same rośliny. Raczej też pociągną bez sztucznych nawozów. Wody źródlane są bogato nasycone minerałami.
Riko pisze:Ale bez nawozów nie dam rady, co nie?

Teraz jesteś bez nawozów. Dajesz rady? 8)
Jeśli dajesz radę a kondycja roślin jest do przyjęcia to nie ma potrzeby bawić się w nawożenie.
Nie wiem jakie masz oczekiwania po swoim akwarium... Jednym to wisi czy jedna/dwie rośliny padną czy rosną bujnie. Padną to pójdą kupić nową. Inni z kolei będą się cackać, chuchać i dmuchać ciesząc się z dobrej kondycji roślin.
Riko pisze:A i jeszcze mi wpadł taki pomysł do głowy, czy by jakoś pomogła bimbrownia z drożdży w tej sytuacji? Warto?

Dla roślin zawsze opłaca się dozować CO2. W akwarium nienawożonym dwutlenkiem węgla to własnie węgiel jest czynnikiem limitującym wzrost roślin.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Riko » 7 lipca 17, 08:46

Pracowałem trochę nad akwarium, w międzyczasie nastąpiła duża zmiana, nie mam już welonki, a mam same żyworódki Endlera, zmieniłem podłożę na piach, posadziłem rośliny. Ze starego akwarium zachowałem 25 litrów wody, reszta to 20 litrów z tego źródełka o którym wspominałem i kranówa do pełna.
Nie jest lepiej, niby inne rośliny wyglądają ok, ale mam ciągle problem z żabienicami, Tenellus i Bleheri. Nowe iście są pomarszczone i robią się przezroczyste, a na starych pojawiają się ciemne kropki. Nie dodaję już nawozów.
Obrazek
Obrazek

Jako że dziś kupię testy chciałem się upewnić, czy PO4 i Fe może być Zooleka?

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Mattija2 » 7 lipca 17, 09:45

Takie coś trąci chlorozą, także uderzałbym w azot.
Masz coś w podłożu pod żabienicą? Kulki g-t ułatwią jej wzrost.
Testy: JBL - NO3, Zoolek -KH/GH,PO4,Fe. Jakbyś chciał pH to polecam pH-metr, dokładniejszy i szybszy.

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Riko » 7 lipca 17, 11:19

W azot? W sensie za mało go jest, czy za dużo? Jak mogę go regulować - co dodawać.
Na podłożu porozkładane są kulki tak równomiernie co 10 cm mniej więcej. Nie dawałem pod każdą roślinkę bezpośrednio. Zauważyłem, że jak podmieniłem 10%-15% wody na demineralizowaną i nie było żadnych rybek w akwarium przez 4 dni to zaczęła odżywać. Teraz ten restart, woda ze źródełka bo mojemu znajomemu dobrze na niej rosną, i jest gorzej.
Kupię testy dzisiaj, podmienię 15% na demineralizowaną i zobaczymy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rośliny - wyblakłe, gniją

Postautor: Hunter » 7 lipca 17, 12:01

Riko pisze:W azot? W sensie za mało go jest, czy za dużo? Jak mogę go regulować - co dodawać.

Niedobór.
Na pewno nie nawozy którymi dysponujesz. Ze składu wynika, że prócz azotu dostarczysz roślinom magnez i mikroelementy. Nie wiem po co... Chyba tylko po to, żeby wywołać sobie plagi glonów.
Ogólnie rzecz biorąc to jakaś fuszera na całej linii. Patrząc na zdjęcia zastanawia mnie dlaczego na jednych butelkach wymieniają nazwy pierwiastków z małej litery, a na innych z wielkiej. W jednych mamy spację przed znakiem %, a w innych brak. Niektóre liczy w ogóle podane są bez jednostki :D Drobnostka, ale rzuciło mi się w oczy. Oby tylko w butelkach było to co na etykietach, bo jak nie to powodzenia w ustawianiu nawożenia...

Jakby nie można było prościej... Jedna butelka, jeden pierwiastek i pełna kontrola. Banalne nawożenie: viewtopic.php?f=52&t=41872
Blue-Line Azot źródło azotu + potasu
Blue-Line Fosfor źródło fosforu
Blue-Line Potas źródło potasu
Blue-Line Magnez źródło magnezu
Blue-Line Żelazo źródło żelaza
Blue-Line Micro kompleksowe mikroelementy
Blue-Line Carbo źródło węgla

Polecam na przyszłość :)

Testy przydatne w akwarystyce roślinnej:
NO3 i Fe - firma JBL
KH - obojętne
Ca/Mg/GH - firmy Zoolek - to jest jeden test "3w1", oczywiście kropelkowy
pH w zakresie 6,0-7,4 - obojętne, ale polecam JBL bo są pewne, lub pHmetr
PO4 - może być Zoolek jeśli JBL wyjdzie drożej
Opcjonalnie K firmy Zoolek, zeby nie przepłacać za JBLa - przydaje się trochę później

Na chwilę obecną aby ogarnąć częściowo bałagan niezbędne będą NO3, PO4 i Fe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości