Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Postautor: tomekb3 » 22 maja 17, 13:08

Cześć czego możne brakować moim roślinkom, a w szczególności dla Hygrophila. Od czasu kiedy walczę z okrzemkami i w filtrze znajduje się JBL SilicatEx ta własnie roślinka zaczęła blednąc i tracić zielony kolor.
Kiedyś miałem już tak odbarwione roślinki przy starcie akwarium kiedy to nie dodawałem żadnych nawozów. Potem wszystko wróciło do normy.

W akwarium używam:
- Wody RO + re-mineralizator.
- Seachem Flourish Excel w ilości: 0.63ml/25l wody dziennie (Producent zaleca 5ml/ 200l dziennie)
- Seachem Flourish w ilości 0.2ml/25l wody dziennie- ponad dwa razy więcej od zaleceń producenta (Producent zaleca 5ml/250L raz lub dwa razy w tygodniu)
- Seachem Flourish Potassium w ilości 1ml/25l sześc razy w tygodniu- nie co więcej od zaleceń producenta (Producent zaleca 5ml/125l wody 2 do 3 razy w tygodniu)

Świecenie: 8h/dobę od 13:00-21:00

Testy kropelkowe JBL:
- KH= 3
- pH= 7.2
- N03= 5 (ledwo 5 na skali)

Obsada:
- 4x Red Rasbora
- 4x Otosek Macrospilus (Na czas walki z okrzemkami. Potem cala obsada będzie w nowym roślinnym 50l)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Postautor: slawekj » 22 maja 17, 19:05

Prośba o podanie wymiarów akwarium.
Zakładam wymiary 40x25x25 cm. Moc oświetlenia 3,6 W w ledach to ok. 378 lm. czyli 15 lm/l a min to 35 lm/l
Licząc dalej 6000 lx. To wartość średnia na bokach natężenie jest znacznie mniejsze, Przykładowo przy natężeniu 22000 lx centralnie na bokach jest tylko 4500 lx.
Krótko trzeba zwiększyć światło. reszta później.
I pytanie jakie spektrum oświetlenia.
Co do potasu obliczyłem że podawane jest ok. 12 ppm tygodniowo.
Trzeba zrobić pozostałe testy Fe, PO4, Mg i Ca. CO2 wychodzi ok 5.7 ppm. ale jeżeli nie podawane jest CO2 to pewnie jest nie więcej jak 3 ppm.
Linia nawożenia bardzo dobra brakuje jeszcze Flourish Trace - mikro dla uzupełnienia Flourish.
Test Fe z uwagi na glukonian żelaza ( 2+) można zrobić do 30 min po podaniu bo póżniej testy wykazują wartości zerowe.
Ilość świecenia przy tym świetle to min 12 godz., Poobserwować łodygowce jak wierzchołki idą do góry koniec fotosyntezy i gasimy światło.
SilicatEx JBL pewnie zabiera również fosfor a jego niski poziom limituje pobieranie mikro i makro.

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Postautor: tomekb3 » 22 maja 17, 22:35

slawekj pisze:Prośba o podanie wymiarów akwarium.


36x22x28cm [długość szerokość wysokość]
No to własnie wyliczyłem że akwarium ma 22l a ja cały czas myślałem że 25l

slawekj pisze:Zakładam wymiary 40x25x25 cm. Moc oświetlenia 3,6 W w ledach to ok. 378 lm. czyli 15 lm/l a min to 35 lm/l
Licząc dalej 6000 lx. To wartość średnia na bokach natężenie jest znacznie mniejsze, Przykładowo przy natężeniu 22000 lx centralnie na bokach jest tylko 4500 lx.
Krótko trzeba zwiększyć światło. reszta później.


Trochę skomplikowana ta kalkulacja, ale to pewnie dlatego że nigdy się w to nie zagłębiałem.
Czułem że coś już mi nie gra z oświetleniem bo rośliny rosną wolniej i widzę jak bardzo walczą o światło.
Do czasu gdy LEDy się nie zapalą rośliny łodygowate wyginają się w stronę pokoju by złapać światło.

slawekj pisze:I pytanie jakie spektrum oświetlenia.

Domyślam się że chodzi tobie o widmo światła. Ekspertem nie jestem ale producent mówi że są to LEDy do akwarium roślinnego.
Niestety nawet na stronie producenta nie ma nic o widmie światła. http://www.fotosik.pl/zdjecie/33e9afdcdd1ea63f

slawekj pisze:Co do potasu obliczyłem że podawane jest ok. 12 ppm tygodniowo.
Trzeba zrobić pozostałe testy Fe, PO4, Mg i Ca.

Fe- zawsze wychodzi mi zero
PO4- muszę dokupić
Mg i Ca- muszę dokupić

slawekj pisze:Co do potasu obliczyłem że podawane jest ok. 12 ppm tygodniowo.


Czy to oznacza że jest go za dużo?

slawekj pisze:Trzeba zrobić pozostałe testy Fe, PO4, Mg i Ca.

Fe- zawsze wychodzi mi zero
PO4- muszę dokupić
Mg i Ca- muszę dokupić

slawekj pisze: CO2 wychodzi ok 5.7 ppm. ale jeżeli nie podawane jest CO2 to pewnie jest nie więcej jak 3 ppm.

CO2 brak

slawekj pisze:Test Fe z uwagi na glukonian żelaza ( 2+) można zrobić do 30 min po podaniu bo później testy wykazują wartości zerowe.

To pewnie dlatego zawsze przy testach mam zero.

slawekj pisze:
Ilość świecenia przy tym świetle to min 12 godz., Poobserwować łodygowce jak wierzchołki idą do góry koniec fotosyntezy i gasimy światło.

Przy starcie akwarium świeciłem po 12h i nabawiłem się glonów, ale to było przy starcie i z mniejszą ilością roślin.
Zacznę stopniowo zwiększać czas naświetlanie, zobaczę co z tego wyjdzie.

slawekj pisze:
SilicatEx JBL pewnie zabiera również fosfor a jego niski poziom limituje pobieranie mikro i makro.

Rozumiem że warto byłoby zainwestować w fosfor.
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Postautor: slawekj » 22 maja 17, 23:00

Wymiary akwarium zbliżone więc wyliczenia światła i potasu prawidłowe.
Czy ledy świecą tylko na biało i żółto czy również są ledy czerwone i niebieskie ?
Ilość potasu jest wystarczająca.
Testy na Mg i Ca polecam firmy Zooleka. Przy okazji proponuje tej samej firmy test na K potas. Nie jest drogi 34 zł. a uzupełnienie jeszcze tańsze. Sprawdziłem wyniki z testami laboratoryjnymi i są podobne. Podziękowanie dla firmy Zoolek.
Przy niskich wartościach PO4 trzeba będzie wyrównać dawkami dziennymi tuż po zapaleniu. Ale to po testach.
Rośliny pobierają fosfor w ciągu paru minut i go magazynują,

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Postautor: tomekb3 » 23 maja 17, 11:19

slawekj pisze:Czy ledy świecą tylko na biało i żółto czy również są ledy czerwone i niebieskie ?


Tylko na biało i żółto.

Ponieważ niedługo startuje z 50L akwarium to już nie będę zmieniać oświetlenia w tym.
Tym razem kupiłem Chihiros RGB-Series Colorful LED Lamp 25-50W Light
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: Odbarwione rośliny w nano 25l akwarium + zdjęcia

Postautor: tomekb3 » 25 maja 17, 14:06

tomekb3 pisze:
slawekj pisze:Czy ledy świecą tylko na biało i żółto czy również są ledy czerwone i niebieskie ?


Tylko na biało i żółto.

Ponieważ niedługo startuje z 50L akwarium to już nie będę zmieniać oświetlenia w tym.
Tym razem kupiłem Chihiros RGB-Series Colorful LED Lamp 25-50W Light



EDIT:
Stężenie fosforu poniżej 0.02ppm
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości