Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Tutejszy
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 kwietnia 17, 12:17

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Tutejszy » 5 kwietnia 17, 13:47

Dhuz pisze: Z ciekawości zapytam - po co robisz restarty?


Zasadniczo restarty robię bardzo rzadko - w zeszłym roku zrobiłem na święta by doczyścić akwarium i zrobić reorganizację roślinek - pewnie na mnie nakrzyczycie ale troszkę działam zgodnie z zasadą, że jeżeli środowisko jest stabilne to czemu ingerować ?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: osama » 5 kwietnia 17, 14:05

Tutejszy pisze:Zasadniczo restarty robię bardzo rzadko - w zeszłym roku zrobiłem na święta by doczyścić akwarium i zrobić reorganizację roślinek - pewnie na mnie nakrzyczycie ale troszkę działam zgodnie z zasadą, że jeżeli środowisko jest stabilne to czemu ingerować ?

Jak rzadko? Jeśli działasz z zasadą, że jeżeli środowisko jest stabilne to nie ingerujesz, to... to dlaczego ingerujesz? Zasadniczo sam sobie zaprzeczyłeś :mrgreen:
NIGDY w żadnym akwarium nie robiłem restartów, ponieważ były właśnie stabilne. Nigdy nie odmulałem zbiorników, bo... po co?
Cała opieka to usuwanie roślin, podmiana wody i czyszczenie gąbek filtra mechanicznego.

A tymczasem zamiast czytać te posty weź się do czyszczenia.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Tutejszy
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 5 kwietnia 17, 12:17

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Tutejszy » 5 kwietnia 17, 14:47

siedzę w robocie więc nie mam jak :-)
Pomiędzy ostatnimi restartami było ponad 2 lata :-) - tak serio - czasem muszę wyjechać na dłużej... a wtedy różnie bywa niestety :/
zasadniczo na przestrzeni tych 10 lat maiłem chyba 4 restarty - raz padł termostat w grzałce, raz zielono się zrobiło - nawet nie miałem siły walczyć, raz dostałem choróbsko z rybkami .. no i ten ostatni - porządkowy.

Ze mnie taki akwarysta jak z koziej dupy wór na mąkę - i wiem o tym, aczkolwiek jak tak czytam czasem... to mam wyjątkowe szczęście bo takie podbramkowe sytuacje mi się zdarzają nad wyraz rzadko....

Ok Dzięki wszystkim za pomoc i podpowiedzi jak wrócę do chałupy to zabieram się za porządki.... przy okazji pytanie - to świństwo może być mocno szkodliwe ? Po wyjeździe mam trochę poranione łapy i nie chciał bym czegoś załapać - hmm a jakoś nigdy się nie nauczyłem pracować w akwarium w rękawiczkach :-(

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: barttsw » 5 kwietnia 17, 14:52

Tutejszy pisze:raz dostałem choróbsko z rybkami
jak trzymasz ryby w niewiadomo jakich parametrach to nie dziwota
tak jak kolega Osama napisał zacznij czytać i proponuje zacząc od cyklu azotowego oraz o filtracji
nastepnie o wymaganiach zwierząt które trzymasz bo to nie są zabawki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Hunter » 5 kwietnia 17, 16:55

Tutejszy pisze:Podłoże tego typu stosuje od ponad 2 lat i nie miałem z nim nigdy tego typu problemu, stąd moje zaskoczenie

Nie samym podłożem żyje akwarium :) Czasami jest tak, że jak już się podłoże wyjałowi, to akwarium żyje swoim życiem tak jak popularne Low-Tech. Istotny jest odpowiedni dobór mocy światła, zwierząt i roślin.
Tutejszy pisze:Wymiana wody : raz na 2 tygodnie 15% - 20%

Zdecydowanie za mało. Standardowo podmieniaj 30% tygodniowo.
Tutejszy pisze:no nic... odpalam Dhuz-owe rady .. i zobaczę czy powstrzymam .. jak nie będzie zmian na lepsze w ciągu tygodnia będzie jednak restart

Akurat restart to najgorsza z możliwych opcji.
Dzienne podmiany 30% to jednak też lekka przesada. Padnie biologia i tyle z tego będzie :)
Tu trzeba ruszyć z głową. Podłoża aktywne nie są złe wbrew panującym tutaj opinią. Tysiące akwarystów startuje na nich akwaria i wszystko jest OK. Szkoda wywalać ADE, która do tanich podłoży nie należy.
Tutejszy pisze:przy okazji pytanie - to świństwo może być mocno szkodliwe ? Po wyjeździe mam trochę poranione łapy i nie chciał bym czegoś załapać - hmm a jakoś nigdy się nie nauczyłem pracować w akwarium w rękawiczkach :-(

Bez paniki :)

Jak wrócisz do domu to uzupełnij temat o dane, które prosiłem.
Zapewne Twoje działania będą zmierzały do podmiany wody, odstawieniu karmy dla zwierząt i kilkudniowego zaciemnienia zbiornika. Potem to już kwestia stabilizacji chemii wody. W tym celu przydane będą testy akwarystyczne o których wspominano wcześniej. Aby ustabilizować chemię wody z wymienionych wcześniej przydatne będą głównie dwa. Na NO3 i PO4.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: barttsw » 5 kwietnia 17, 20:28

Rafal ja obstawiam ze to akwarium wogole nie jest stabilne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Hunter » 5 kwietnia 17, 20:51

Może i tak. Nie wiem. Nie zostały okazane pomiary NH3/4 czy NO2.

Domysły snuję, że jednak jest stabilne.
Dlaczego tak sądzę?
Ostatni restart 4 miesiące temu

Wymiana wody : raz na 2 tygodnie 15% - 20%

Podłoże to ADA AMAZONIA

Miało czas na ustabilizowanie się + niewielka ingerencja użytkownika + stabilizujące podłoże.
Akwarium jest po prostu przekarmione.

Jeśli nawet miałoby nie być stabilne tak jak stwierdziłeś, to częste podmiany nie ustabilizują go. Wręcz przeciwnie, rozregulują jeszcze bardziej.

Czyszczenie mechaniczne + zaciemnienie + przygłodzenie ryb + minimalna ingerencja w biologię i po tygodniu akwarium mamy czyste. A nieusuniętymi resztkami zajmą się krewetki i Endlery.

Przerabiałem już podobną glutowatą narośl na roślinach.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości