Nieco żółto-brązowy odcień liści

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: Guayaseal » 17 marca 17, 15:47

125l, 50cm wysokości (co może być ważne, bo przelicznik W/l nalezy IMO modyfikować przy większej głębokości). Standardowo 2x28 T5, ok 10h oświetlenia dziennie. Akwarium ma nieco ponad miesiąc. NO3 ~ 10. PO4 ~ 0.3-04. pH ~ 7.3. NO2/NH4/Cl2 - brak. Potasu nie mam czym mierzyć, ale nie sądzę, by brakowało (początkowo użyty nawóz NPK dał "bombę" azotowo-fosforową, którą musiałem redukować podmianami i anionitem).

Głównie kryptokoryny, 1 aponogeton, nieco alternater mini z invitro, 1 valisnera.

Może to być subiektywne odczycie, ale wydaje mi się, że choć rośliny rosną dość dobrze, codziennie przybywa nowych liści i pędów, to ich kolor zrobił się nieco jaśniejszy, lekko żółto-brązowy, a liście utraciły nieco pierwotną sztywność/twardość. Moje kryptokoryny generalnie są (taka odmiana) lekko brązowawe, ale aponogeton IMHO powinien być bardziej ciemnozielony. Liście valisnery są z kolei lekko szaro-czerwonawe (choć w ciągu 2 tygodni przybyły dwa nowe pędy-sadzonki). Co ciekawe - na tylnej ścianie, filtrze i podłożu miewam nieco za dużo okrzemek*), przednią szybę regularnie czyszczę z mikroglonów (zielonkawego osadu). Więc na oko nic mikro i makro nie brakuje...

Dziś kupiłem odbłyśniki do świetlówek (bo skąd te okrzemki? może przy 50cm wysokości trzeba nieco więcej światła?) i postanowiłem z umiarem zacząć dawkować easycarbo (w rozsądnej dawce nie zaszkodzi). Raczej wolałbym nie testować wszystkich możliwych pierwiastków na każdą okoliczność, bo trochę drogo. Czy można prosić o jakieś sugestie "na czuja" z powyższego opisu?

*)a może to brunatnice? Ale z praktycznego punktu widzenia - na jedno wychodzi...

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: slawekj » 17 marca 17, 21:29

Guayaseal pisze:bo skąd te okrzemki?

Najczęściej woda z kranu zawiera duże ilości krzemionki. Dobrze zrobić test na SiO2 na krzemiany.
W celu pozbycia zastosować Sera Marin Silicate Clear, nadaje się również do wody słodkowodnej.
Stosuje jako wkład do filtra. Przy braku krzemu w wodzie nigdy nie będzie okrzemek.
Guayaseal pisze:
Może to być subiektywne odczycie, ale wydaje mi się, że choć rośliny rosną dość dobrze, codziennie przybywa nowych liści i pędów, to ich kolor zrobił się nieco jaśniejszy, lekko żółto-brązowy, a liście utraciły nieco pierwotną sztywność/twardość.

O tym problemie już pisałem. Miałem podobnie. Wszystkie pierwiastki w normie i proporcjach a rośliny podobnie jak w opisie. Problem w dużej zawartości siarczanów. Przyjmuje się max dopuszczalne w akwarium 100 ppm. Alarmowy poziom to 50 ppm. Siarka blokuje Ca i inne pierwiastki a w szczególności NO3 i MoO4 (molibden). Co to oznacza warto poczytać o niedoborach.
Im twardsza woda tym mniej toksyczne SO4.
Problem często pomijany dokładnie opisany na forach anglojęzycznych.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: Guayaseal » 17 marca 17, 22:07

MPWiK podaje, że siarczany w kranówce to 70. Krzemu nie podają.

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: slawekj » 17 marca 17, 22:14

A jakie nawozy lejemy?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: barttsw » 18 marca 17, 08:26

slawekj a czy wg ciebie musza byc lane nawozy do kazdego zbiornika?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: Guayaseal » 18 marca 17, 09:19

Jeśli chodzi o krzemionkę, to miałbym raczej podejrzenie co do żwirku rzecznego...?

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: slawekj » 18 marca 17, 10:41

barttsw pisze:slawekj a czy wg ciebie musza byc lane nawozy do kazdego zbiornika?

Wszyscy leja to samo tylko w innych proporcjach. Dlatego zadałem takie pytanie.
Można nie lać. Same podmiany to tez nawozy tylko inaczej rozcieńczone.

Krzemionka niestety jest w dużych ilościach w wodzie kranowej. Warszawska ma ponad 24 ppm. Tylko RO plus żywica całkowicie usuwa SiO2. Po zastosowaniu Sera Silicate Marin Clear w akwarium mamy poziomy SiO2 poniżej 0,1 ppm. W takiej wodzie nigdy nie będzie okrzemek.
Ostatnio zmieniony 18 marca 17, 11:08 przez slawekj, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: Hunter » 18 marca 17, 11:06

Pytanie było czy wg. Ciebie każde akwarium wymaga sztucznego nawożenia...
Warto byłby dopytać autora o warunki panujące w akwarium a nie z góry zakładać, że chemia wody szwankuje.
Mało informacji. Brak zdjęć. viewtopic.php?f=10&t=32851
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nieco żółto-brązowy odcień liści

Postautor: barttsw » 18 marca 17, 11:58

slawekj pisze:Krzemionka niestety jest w dużych ilościach w wodzie kranowej.
ciekawe bo ja nie moge sie dorobic okrzemek
:(
slawekj pisze:barttsw pisze:
slawekj a czy wg ciebie musza byc lane nawozy do kazdego zbiornika?

Wszyscy leja to samo tylko w innych proporcjach. Dlatego zadałem takie pytanie.
Można nie lać. Same podmiany to tez nawozy tylko inaczej rozcieńczone.

wg ciebie leja nie chodzi o podmiany tylko czy wg ciebie kazdy musi lac nawozy do kazdego zbiornika z roslinami ?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Nieco żółto-brązowy odcień liści - SPAM

Postautor: Doody » 18 marca 17, 17:05

Sławek,
Zapewniam Cię, że posiadałem już zbiorniki z roślinami (z dużą ilością roślin) do których nie dolałem mililitra nawozu. Przy oświetleniu na poziomie 0,25W/l, stosunkowo dużym zbiorniku (co poprawia stabilność), obsadzie ryb, które dostarczają substancji odżywczych dla roślin, można przez kilka lat z powodzeniem prowadzić zbiornik bez żadnych śladów niedoborów. Zresztą klasyczne LowTech'y bazują właśnie na takich założeniach.
440l - Roślinne

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości