Co przywlokłem na roślinach?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Co przywlokłem na roślinach?

Postautor: Guayaseal » 19 lutego 17, 20:53

Dość nowy zbiornik.
Kupowałem rośliny w jednym z tych specjalistycznych sklepów, w których bardzo pięknie mówią o profesjonalnym prowadzeniu akwariów. Niestety, na większości przywlokłem glony :-(
Długie jakby włosy z mchu fizycznie usunąłem i nie ma.
Krasnorosty na kryptokorynach po prostu zdrapałem, kryptokoryny w nowym zbiorniku szybko wymieniły stare liście, wypuściły piękne nowe i jest OK. Nie widzę, by się odradzało.
Na miękkich limnophila rugosa i alternaterach dużo krótkich, było gęstych włosków na całej powierzchni - vide zdjęcie (co to jest?). Z alternater usunąłem mechanicznie, parę liści urwałem i problem chyba nie powiększa się. Na limnophilach raczej rozwija się; zaczęły w tym rosnąć inne glony. Fizyczne usuwanie z limnophili nie wchodzi w rachubę, bo są za delikatne.
Wymyśliłem dwie strategie i proszę o poradę, która jest lepsza:
1. Pozwolić rosnąć, eliminując tylko najbardziej zainfekowane liście, odhodować nowe pędy i rozsadzić, a wtedy starą roślinę wyrzucić.
2. Wyrzucić od razu bo grozi zainfekowaniem zbiornika/innych roślin.
Akwarium - jak pisałem - dość nowe, raczej nadmiaru związków azotu itp nie ma, a inne rośliny już zaaklimatyzowały się i zaczęły szybko rosnąć. No właśnie: czy to glon z cyklu rozprzestrzeniających się i należy likwidować każde siedlisko natychmiast, czy można trochę poczekać, tak łatwo się nie rozejdzie? A w ogóle: co to jest?
(metod chemicznych, o ile nie okażą się niezbędne, wolałbym nie stosować)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Co przywlokłem na roślinach?

Postautor: Anka cyganka » 19 lutego 17, 21:54

Zdjęcia trzeba wrzucić na zewnetrzny serwer

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Co przywlokłem na roślinach?

Postautor: Guayaseal » 19 lutego 17, 22:38

Kiepsko widać, ale...
Obrazek
1-2mm gęste "włoski", trochę jak kurz, bezbarwne/jasnozielone, na całej powierzchni

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Co przywlokłem na roślinach?

Postautor: Doody » 19 lutego 17, 23:34

Zapewne przywlokłeś glony i jak podpowiada oświadczenie ślimaki :wink: choć ich na początku nie widać.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Co przywlokłem na roślinach?

Postautor: Anka cyganka » 20 lutego 17, 08:33

No te to zawsze się na gapę zbiorą :mrgreen:

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości