Co to za rośliny?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Co to za rośliny?

Postautor: barttsw » 10 lutego 17, 08:17

tak z rana nie pij tyle :D
i właśnie dużo osob nie rozumie tego ze np. 6500k swietlówka to nie to samo co 6500k dioda

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Co to za rośliny?

Postautor: skrzatekMK » 10 lutego 17, 08:25

barttsw pisze:tak z rana nie pij tyle :D

No właśnie że jeszcze nie piłem. Trzeba na kawę iść.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Co to za rośliny?

Postautor: osama » 10 lutego 17, 09:25

Widmo jakiegoś leda 6500K:
http://www.aqualighter.com/images/conte ... Spectr.jpg

Widmo świetlówki 865:
http://www.zoolight.pl/pol_pm_15W-44cm- ... K-94_2.jpg

Inne ilości światła o tej samej długości fali = inne warunki dla roślin.

To co lubią roślinki:
https://www.neoled.com.pl/public/assets/led_growe_2.jpg
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Co to za rośliny?

Postautor: mimo12 » 10 lutego 17, 14:11

itakinie pisze:To jak lubisz rośliny, to polecam ;) Naprawdę dobrze na tym rosną.

Filtr zwykły - węglowy typu popularnego - Britta robi coś takiego ;)

Uzdatniam - Aqua Art Safe Water. W miarę dobrze to działa.

Co do pokryw to się zastanawiam, bo szczerze, to wolałbym szybę chyba i dołożyć drugie swiatło takie jak mam czyli Aquel Leedy Smart 6W Plant (8000k). Wtedy byłoby 12W ledowego światła - całkiem sporo. W pokrywie jest 8, więc może być faktycznie na styk. Obecnie jest w miarę dobrze oświetlone jak na mój gust.

Kurde, a jak czytałem o tych roślinach, to one wymagające nie są - kwestia żeby miały co jeść i światło i powinno być ok. To jak w końcu jest?? O filtrze hamburskim myślałem, bo można go fajnie przesłonić.



Mnie tam wystarczy ziemia i kulki gliniano- torfowe pod piach. ;)

Różne opinie słyszałem. Sam nie sprawdzałem, nie umiem się ustosunkować. Na pewno Ci do zerowych twardości nie zjedzie.

Uzdatniacze to najczęściej kasa w błoto. Ale co do tego, to ktoś stosujący wyższe technologie musiałby się wypowiedzieć. :mrgreen:

BW prawie bez oświetlenia też jest dobrze oświetlone, jak na mój gust. :P Nie no, moim zdaniem na te rośliny 8W, czy nawet 12W w zbiorniku 45l to będzie mało, a biorąc pod uwagę to, co koledzy napisali, to wiesz już, że będzie ciężko. ;)

Ludwigia, żabienica pociągnie Ci na słabszym oświetleniu, ale żabienica wtedy się nie rozrośnie, a Ludwigia nie wybarwi na czerwono. Alternantera i Pogestemon to już inna historia... Przy różnych roślinach patrzy się na ilość światła( w świetlówkowych W/litr), nawozy w słupie wody, żyzność podłoża, konieczność dozowania CO2.

itakinie
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 17, 18:36

Re: Co to za rośliny?

Postautor: itakinie » 11 lutego 17, 15:17

To zależy, jak będzie płytko i odpowiednio obsadzę, to światło wszędzie dotrze, a w kątach sobie zrobię najwyżej jakieś cienioluby. Jak obecnie ta z przodu rośnie jak szalona. ;)

Obrazek

Dzięki Panowie za odpowiedź, ale


@osama

Wkleiłeś widmo dla barwy 6500k led i 8500k świetlówki... Temperatura barwowa składa się na na to widmo i tutaj zaskoczenia nie ma. Jeżeli jest to 8000k i 8000k, to zazwyczaj jest podobnie. Jeżeli chciałbyś porównać LED i świetlówkę pod tym względem, to musiałbyś najpierw wziąć tożsame barwy i przebadać widmo. 8000k wystarcza, widziałem gdzieś dla tych diod użytych w sprzęcie Aquael'a przebieg widma i jest on tożsamy ze świetlówkowym, tzn te diody to nie są tanie diody, które mają 8000k, a w rzeczywistości niecałe 7000k, bo o to głównie chodzi. Ja mam tą wersję 8000k i wiem, że wtedy mamy sporo światła w paśmie, w którym rośliny prowadzą fotosyntezę i które lubią. 6500 do hodowania roślin się nadaje, chyba że pomieszasz dwie 6500 i 8000, wtedy może coś z tego wyjść, ale znowu trzeba znać same parametry lamp, żeby wiedzieć, że takie "złożenie" jest korzystne, bo to zależy też od tego co roślina lubi - to co odbija, to nie lubi. Czyli zielone rośliny nie lubią zielonego światła..

@barttsw

Ok, rozumiem, że chodzi Ci o lumeny? Tak to fakt, diody zazwyczaj z tym mają problem i im dalej w las, tym ciemniej, ale znowu, ja mam zbiornik 30 cm i nawet przy powiększeniu go, nie będę go "pogłębiaj". Nie będę też siał gęstwy, która będzie odcinała dopływ światła do podłoża. Druga sprawa to nie rozumiem stwierdzenia - białe światło "skręca rośliny". No właśnie ono nie jest białe, tylko ty widzisz, że jest białe, a to światło składa się z kilku innych, które rośliny lubią i przyswajają. Czyli długość fali od około 420 i do 500 maleje i od 600 do około 680. To jest dokładnie to co emituje źródło światła 8000k 8500k, dlatego mówi się że jest to temp. odpowiednia dla akwariów słodkowodnych, bo taka penetruje płytkie wody głównie. I teraz dla roślin jest potrzebna białe światło, bo to znaczy, że w jego widmie jest sporo czerwonego światła, które jest potrzebne roślinom do fotosyntezy. W necie znalazłem widmo dla belki Aquaela z tych samych diod zbudowanych.

Obrazek

Także panowie, proszę o konkrety. Jestem po SGGW, miałem oprawy i pokrętnych tłumaczeń nie przyjmuję :D LEDy słabiej oświetlą głębokie zbiorniki, bo to światło ma zazwyczaj mniej lumenów od świetlówkowego. Trzeba więc więcej diod, żeby to poprawić, co pociąga koszty.. Natomiast barwa itp itd, to to samo, a 8000 czy 8500 to dla mnie "markieting" i te cm, co to różnicy za dużej nie robią. No chyba, że ktoś ma bardzo specyficzną uprawę, a to znaczy, ze potrzebuje specyficznych rozwiązań.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Co to za rośliny?

Postautor: barttsw » 11 lutego 17, 15:32

Obrazek tak swieci 8000k to wg ciebie jest roslinna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości