Co to za rośliny?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
itakinie
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 17, 18:36

Co to za rośliny?

Postautor: itakinie » 7 lutego 17, 18:58

Hej, ogarniam zbiornik po rządach mojej dziewczyny. Na szczęście się poddała w końcu :) Ja niestety nie miałem do czynienia z akwarium jakieś 15 lat, stąd kilka pytań. Na początek co to za roślinki. :)


Akwarium jest zdestabilizowane i niewielkie - 20l. Na początek odmuliłem (jeszcze nie do końca :) ), podmieniam wodę co 48h 50% zbiornika, dodałem CO2 w płynie, ograniczyłem przepływ wody i napowietrzanie, było przez tydzień zacienione, żeby pozbyć się glonów. Teraz obsadzam roślinami, żeby zrobić glonom konkurencję i wróciłem ze światłem. I tutaj pytanie - co tam za tą zieloną roślinę wsadzić (zostawione tam jest kawałek miejsca). Co pod filtrem co by wyszło na kamień. Czy dla tej ciemnobrunatnej rośliny koło filtra robić jakieś tło?? Poradzi sobie, jest cieniolubna (ciemne liście by to sugerowały).

Ze zwierząt jest w tej chwili jeden gupik :) i krewetki red cherry - ile nie wiem, ale sporo. Chciałbym coś antyglon do niewielkiego akwarium. Plus chciałbym jakąś roślinę wepchnąć jeszcze i do rogu i obok filtra i się zastanawiam co.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Co to za rośliny?

Postautor: Anka cyganka » 7 lutego 17, 19:43

To akwarium nadaje się tylko dla krewetek. A z roślin to proponuje np. mech i jakiegos anubiasa

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Co to za rośliny?

Postautor: jurkin » 7 lutego 17, 21:24


Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Co to za rośliny?

Postautor: mimo12 » 8 lutego 17, 14:15



Nie chcę nic mówić, ale z ryb do kostki 20l nic nie wejdzie i ten temat nie pomoże. :P



Podmianki tak duże w takim zbiorniku i tak często mogą Cię chronić przed skutkami, ale nie pozwolą ustabilizować zbiornika. Gupika by się przydało oddać, bo to on jest głównym producentem azotu, z którego korzystały glony. Sprawdziłbym azot w wodach do podmiany.

Twoja "cieniolubna" roślinka jest bardzo światłolubna i stąd w mocnym oświetleniu ładnie się wybarwia na czerwono/bordowo. ;) Zatem z roślin najlepiej mech, regularnie go przycinać, do tego jakieś łodygowce/trawniki, bo wnioskuję, że światło jest całkiem mocne.

Przepływ wody zostaw normalnie, jeśli nie robi pralki, ale dla tych krewet nawet naturalniej by było z mocniejszym prądem.

Z dobrych wspomożycieli na glony jestem zadowolony z Clithon corona, pokrewnych i Neritin. U mnie, polecane przez niektórych helmety, nie radzą sobie całkowicie z osadem glonów, czy okrzemek. Natomiast wcześniej wymienione ślimaczki wyręczały mnie z czyszczenia szyb z zielenic punktowych i okrzemek.

Edit. A z roślin masz żabienicę amazońską i Ludwigię. To to drobne to nie wiem, ale szukaj w trawnikowych roślinach, a z tyłu druga ciemna roślina to może jakaś Alternanthera.

itakinie
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 17, 18:36

Re: Co to za rośliny?

Postautor: itakinie » 9 lutego 17, 18:08

Spoko odpowiedź, bardzo Ci dziękuję.

To tak, jeżeli chodzi o azot, to zamierzam jeszcze roślin obsadzić, więc myślę, że sobie poradzą. Muszę jakiś test do wody kupić, jak możesz coś polecić to byłbym dźwięczny. Ogólnie, rozrost glonów przyhamował mocno i to pomimo tego, że świecę teraz po 10-11h światło. Światło jest ok, ogólnie to zestaw kompletny nano od Aquela. Podałem też węgle w płynie, żeby rośliny ruszyły i zaczęły wyciągać ze zbiornika to co mają wyciągnąć. Planuję jeszcze dosadę roślin, właśnie jakiś mech albo myślałem jeszcze o Hydrocotyle tripartita japan. Plus trawnik.

Ślimaki kupię, tylko na razie nie wiem gdzie w Warszawie można je znaleźć, bo jak patrzę na ofertę Aquariusa, albo Kakdu, to się zastanawiam o co chodzi. Ten drugi niby jest w Aquariusie, ale boję się od nich brać z ich zbiorników śmierci cokolwiek. Kakadu wygląda lepiej, ale ani jednego ani drugiego nie mają.

Co sądzisz, aby zamiast drobniczki, którą planowałem, dołożyć jakieś krewetki do tych RC co mam?? Co byś polecił, żeby nie wchodziły sobie w drogę. Filtrujące? Amano podobno się rzucają na RC chętnie.

Tak to wygląda dzisiaj po małej roszadzie z filtrem i dosadzie Pogestemona.

Obrazek

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Co to za rośliny?

Postautor: mimo12 » 9 lutego 17, 19:17

itakinie pisze:
To tak, jeżeli chodzi o azot, to zamierzam jeszcze roślin obsadzić, więc myślę, że sobie poradzą.


Dla gupika zbiornik i tak za mały.

itakinie pisze:Co sądzisz, aby zamiast drobniczki, którą planowałem, dołożyć jakieś krewetki do tych RC co mam?? Co byś polecił, żeby nie wchodziły sobie w drogę. Filtrujące? Amano podobno się rzucają na RC chętnie.


Dla drobniczki też, mimo jej niewielkich rozmiarów. Litrażowo nawet pasuje, ale zbiornik nawet nie ma 30cm długości.
Co do krewetek. Filtrująca potrzebuje dużego, stabilnego zbiornika. One mogą mieć kilkanaście cm i są dosyć wrażliwe. Wszelakie Neocaridiny Ci się skrzyżują z redkami, a na inne małe krewetki nie będzie warunków przy utrzymywaniu warunków dla redek. Nie słyszałem, żeby Amano zjadały RC. :P Ale dla stadka Amano chyba będzie za ciasno. Nie widzę tych "gigantów" wśród redek w tym litrażu.

itakinie pisze:świecę teraz po 10-11h światło.


Najlepiej kupić programator czasu. Jak w sypialni, czy w miejscu pracy jest akwarium, to polecam elektroniczny, jak w miejscu, gdzie idealna cisza nie jest koniecznie potrzebna, to wystarczy mechaniczny( jest dwa razy tańszy, ale tyka). Pozwoli to na regularne zapalanie i gaszenie światła, rośliny będą mieć stały cykl dobowy- będzie im łatwiej otrząsnąć się z glonów.

itakinie pisze:myślałem jeszcze o Hydrocotyle tripartita japan. Plus trawnik.


To najprawdopodobniej będzie rosnąć, jak trawnik.

itakinie pisze:właśnie jakiś mech


Krewetkom się przyda. Możesz śmiało żyłką do kamienia przywiązać.

itakinie pisze:Ślimaki kupię, tylko na razie nie wiem gdzie w Warszawie można je znaleźć, bo jak patrzę na ofertę Aquariusa, albo Kakdu, to się zastanawiam o co chodzi. Ten drugi niby jest w Aquariusie, ale boję się od nich brać z ich zbiorników śmierci cokolwiek. Kakadu wygląda lepiej, ale ani jednego ani drugiego nie mają.


Nie wiem, jakie są jeszcze sklepy w Warszawie, ale słyszałem np. o ROGATKU. Lepiej mieć z pewnego źródła, bo mogą przywlec nicienie i wypławki, a nicienie mogą być dosyć uciążliwe dla ryb, te drugie, jak się przekarmia obsadę, to tylko dla obserwatora.


Swoją drogą, jak masz na dnie JBL Manado, to martwiłbym się poziomem fosforu, bo ponoć na początku zżera, a potem oddaje. Poza tym podłoże aktywne trzeba zalewać wodą RO z dedykowanym mineralizatorem( tu nie wiem, bo Manado często jest nazywane jałowym podłożem). Pamiętaj, żeby uważać z nawozami, bo metale ciężkie, obecne w wodzie mogą zabić Ci krewetki.

Polecam też założyć na filtr damską pończochę- stopkę, co by małe krewetki do środka nie wpadały. ;)

itakinie
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 17, 18:36

Re: Co to za rośliny?

Postautor: itakinie » 9 lutego 17, 20:07

Podłoże mam JBL ProScape Plant Soil brown - do roślin lekko kwaśne, niskie KH.

Filtr pat-mini nie zaciąga małych - jest na małym wydatku puszczony. :)

Hydroctyle można jako trawnik ułożyć, ale też jako bluszcz po kamieniu i podobnie. Ja zrobię kempkę i po kamieniu ją chcę puścić.

Wodę filtruję przed wlaniem filtrem węglowym - takim jak do picia. Potem odstawiam i dodaję jakiś uzdatniacz do niej.

Muszę przemyśleć zmianę zbiornika na 50x30x30, nie jest to duża inwestycja, a będzie dawał więcej możliwości :). Ten pat mini przy sporej obsadzie roślinnej by wystarczył???

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Co to za rośliny?

Postautor: mimo12 » 9 lutego 17, 20:35

Na podłożach oprócz piasku i żwiru z podkładem z ziemi i kulek, się nie znam. :P

Ale małe będą Ci się same tam pchać, bo gąbeczka zbiera resztki- najlepsze miejsce na pobieranie pokarmu. ;)

O takim filtrowaniu można by sporo gadać. Jak masz filtr pod kranem puszczony, to jak ma mineralizator w filtrze, to raczej odpada.
Jak przez dzbanek, to różne są opinie... Sam węgiel aktywny jak najbardziej się nadaje do użytku w akwarystyce.
Jaki uzdatniacz lejesz? Typu Esklarin? Takich to raczej nie ma sensu.

W takim baniaczku bym zrobił z pata mini filtr hamburski. Miałbyś spokój, jeśli chodzi o filtrację. ;)
Ale krewety filtrujące i tak odpadają w tym litrażu. ;)
Przy hamburgu mógłbyś się pokusić o zrobienie z akwarium zbiornika typu LOW- TECH. Przy czym rośliny niezbyt wymagające- większość z przez Ciebie posiadanych odpada( oprócz żabienicy, ale ona rośnie duuuża). Licz się z tym, że na standardowym świetle Ci nie pociągną te rośliny (jak kupisz zwykłą pokrywę).

itakinie
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 17, 18:36

Re: Co to za rośliny?

Postautor: itakinie » 9 lutego 17, 22:04

To jak lubisz rośliny, to polecam ;) Naprawdę dobrze na tym rosną.

Filtr zwykły - węglowy typu popularnego - Britta robi coś takiego ;)

Uzdatniam - Aqua Art Safe Water. W miarę dobrze to działa.

Co do pokryw to się zastanawiam, bo szczerze, to wolałbym szybę chyba i dołożyć drugie swiatło takie jak mam czyli Aquel Leedy Smart 6W Plant (8000k). Wtedy byłoby 12W ledowego światła - całkiem sporo. W pokrywie jest 8, więc może być faktycznie na styk. Obecnie jest w miarę dobrze oświetlone jak na mój gust.

Kurde, a jak czytałem o tych roślinach, to one wymagające nie są - kwestia żeby miały co jeść i światło i powinno być ok. To jak w końcu jest?? O filtrze hamburskim myślałem, bo można go fajnie przesłonić.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Co to za rośliny?

Postautor: barttsw » 9 lutego 17, 22:27

itakinie pisze:Co do pokryw to się zastanawiam, bo szczerze, to wolałbym szybę chyba i dołożyć drugie swiatło takie jak mam czyli Aquel Leedy Smart 6W Plant (8000k). Wtedy byłoby 12W ledowego światła - całkiem sporo
kiepskiego jakosciowo

itakinie
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 lutego 17, 18:36

Re: Co to za rośliny?

Postautor: itakinie » 9 lutego 17, 22:54

bo gdyż?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Co to za rośliny?

Postautor: barttsw » 9 lutego 17, 22:56

bo 8000k to nie widmo dla roslin tylko biale swiatlo skreca rosliny

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Co to za rośliny?

Postautor: skrzatekMK » 10 lutego 17, 08:02

barttsw pisze:bo 8000k to nie widmo dla roslin tylko biale swiatlo skreca rosliny


Czemu 8000k to nie światło dla roślin, skoro Sylvania Grolux 8500k jest świetlówką roślinną? 500k robi taką różnicę?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Co to za rośliny?

Postautor: barttsw » 10 lutego 17, 08:11

świetlówka a dioda to 2 rózne sprawy nie da sie porównać groluxa do diody 8000-10000k bo takie one są a nie 8000k

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Co to za rośliny?

Postautor: skrzatekMK » 10 lutego 17, 08:13

barttsw pisze:świetlówka a dioda to 2 rózne sprawy nie da sie porównać groluxa do diody 8000-10000k bo takie one są a nie 8000k


A nie doczytałem, że chodzi o diody :oops:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości