Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Postautor: violinkowa » 28 stycznia 17, 12:53

Hej.

Zachciało mi się małego akwa. Woda dojrzewała ponad miesiąc. Mam oryginalny zestaw (akwa, klapa+oświetlenie LED) - AQUAEL LEDDY 25l, PAT MINI pyrka, kulki gałęzatek zielone, a Bacopa Monnieri i Echinodorus tenellus ciemnieją (foto niżej)

Temp. 23 stała. Światło 12/24h. Codziennie 1ml Carbo CO2, kulki gliniane w podłożu (piasek kwarcowy 1mm). Dolewam wodę 1L odstanej + 2L destylowanej (bo kranówa GH30/KH20!). Obecne parametry:
pH- 7
GH- 9
KH-5
NO2-0
Fe-0
NH3- (przy tym PH) 0,005
NO3- 20
CO2- 10
PO4-0
K- 25

FOTO: http://ifotos.pl/z/aesahsw

P. S.
Ćwierć wieku temu z kilku szyb, kitu okiennego i kątowników było sobie akwarium. Woda z kranu (jakie odstanie?), mooooże czasem luksusowo przegotowana. Żarówka 40W, pokrywa z płyty pilśniowej oklejona sreberkiem z czekolad. Nurek z bąbelkami, brzęczek, szklane rurki. Rośliny rosły jak dżungla, gupiki płodziły na potęgę...Paski lakmusowe to luksus był.
Teraz cudowanie, błazenady, CO2, chemia, a wiecznie coś. Jak czytam, że ktoś ma akwa bez chemii to jakiś kosmos.
Ostatnio zmieniony 20 marca 17, 11:06 przez violinkowa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Postautor: Hunter » 28 stycznia 17, 13:33

violinkowa pisze:Teraz cudowanie, błazenady, CO2, chemia, a wiecznie coś. Jak czytam, że ktoś ma akwa bez chemii to jakiś kosmos

Kiedyś też nie było ledow takich jak masz w tym zestawie 8)

Zmniejsz oświetlenie do 10h dziennie i wprowadź żelazo do nawożenia. Powinno pomoc
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Re: Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Postautor: violinkowa » 20 marca 17, 10:45

No niestety, NIC nie pomaga :zly: Żelazo, potas, magnez, fosfor, mikro, makro, węgiel, kulki gliniane, wykupiłam niemal wszystkie "wspomagacze", regularnie je stosuje na zmianę, podmianka wody, światło po 8h i NIC.

Woda kryształ, roślinki rosną jak oszalałe, nawet malutkie rośliny - korzenie mają po 10 cm długie, gęste, białe i zdrowe! Niestety już listek 3-4 cm pokrywa się tymi kropkami, które pokazałam na foto w 1 poście wyżej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Postautor: Hunter » 20 marca 17, 11:46

Zasadniczo to większość nawozów które podałaś stosuje się równocześnie, a nie na zmianę. Może tu jest problem? :)

Odpisując na posta w styczniu byłem przekonany, że chodzi Tobie o lekkie żółknięcie końcówek co świadczyłoby o niedoborze żelaza, co zresztą potwierdziły testy.
Teraz napisałeś o "kropkach" :lol:
Zalążki zielenic. Nic groźnego jeśli nie porastają akwarium masowo. Występują w absolutnie każdym akwarium. Jeśli chcesz z nimi walczyć to postaraj się ustawić NO3 i PO4 w proporcji ok 10:1. Pamiętaj jednak, że w tak małym akwarium będzie to ciężkie do osiągnięcia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

violinkowa
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 28 stycznia 17, 12:15

Re: Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Postautor: violinkowa » 20 marca 17, 12:17

NapisaŁAM :) W pierwszym poście umieściłam foto z tymi kropkami. Jak miałam przygotowaną wodę do dolewki, a w niej mieszankę - Żelazo, potas, magnez, fosfor, mikro, makro, węgiel= to na 2 dzień zrobiła się jakaś masakra, jakby woda się "ścięła" i pływały białe farfocle. Dlatego nie dodaję do akwa wszystkiego codziennie.

Jednego dnia węgiel+makro+potas. Drugiego węgiel+mikro+fosfor. Trzeciego węgiel +żelazo+magnez. Wszystko w dawkach na akwa 50l (2ml) przy moim 25 litrowym. Więc tygodniowo dostają końskie dawki...Bacopy wywaliłam całkiem, bo prócz kropek listy odpadały.

Obrazek

OK, czyli cholerne zielenice upodobały sobie tę roślinkę, powalczę Easy Life Algexit-em

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niektóre rośliny chorują (foto), parametry wody, co zmienić?

Postautor: Hunter » 20 marca 17, 14:06

violinkowa pisze:Jednego dnia węgiel+makro+potas. Drugiego węgiel+mikro+fosfor. Trzeciego węgiel +żelazo+magnez. Wszystko w dawkach na akwa 50l (2ml) przy moim 25 litrowym. Więc tygodniowo dostają końskie dawki...Bacopy wywaliłam całkiem, bo prócz kropek listy odpadały.

Absolutnie nic z tego nie rozumiem.
Napisz po ludzku ile mg/L tygodniowo wprowadzasz do akwarium NO3, PO4, K, Fe i Mg.
Nawóz "Potas" firmy X nawozowi "Potas" firmy Y nie równe. Twoje 2ml nawozu z zawartością potasu może dostarczyć mniej potasu niż 1ml mojego nawozu. Analogicznie z resztą.
Nie lej końskich dawek, bo podtrujesz ryby. Lej dawki optymalne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 41 gości