Jak oczyścić roslinki?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Monikaaa
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 668
Rejestracja: 4 lipca 04, 15:23

Jak oczyścić roslinki?

Postautor: Monikaaa » 20 lipca 04, 20:25

Hej. Mam pytanko. W Legnicy tak szczerze mówiąc jest tylko jeden sklep akwarystyczny z porządnymi roślinkami ("zdrowymi", pięknymi etc.). Tylko jest jedno ale...W sklepie tym są one sprzedawane w tych czarnych koszyczkach i zaplątane korzeniami w tej brązowej gąbeczce (apropos - co to jest ta gąbeczka, po co ona i z czego się składa?). Jednak moje główne pytanie to: jak najskuteczniej oczyszczać korzenie z tej gąbeczki? Trochę zawsze jej wyrwę pod wodą. Jednak ostatnio korzenie były tak zaplątane, że pomyślałam, że jak trochę tej gąbki zostanie w korzeniach i tak posadzę roslinkę, to nic się nie stanie. Źle myślałam. Roślinka po 2 tyg. zgniła i poszła do kosza. :zly1: Z góry dzięki za odp. Pozdrawiam. :D

Awatar użytkownika
Veronika
Ryba
Ryba
Posty: 135
Rejestracja: 25 lipca 04, 16:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak oczyścić roslinki?

Postautor: Veronika » 25 lipca 04, 18:13

ta gąbeczka (moze to torf??) nie moze szkodzić, wręcz przeciwnie, przynajmniej nie działa źle na kryptokoryny i hygrophilie, jeżleli rośliny często przez dłuższy czas stoją w tych doniczkach i są piękne i zdrowe to chyba raczej nie moze szkodzić. Ajak oczyscić korzenie?? poprostu powyrywać to , jak je lekko uszkodzisz to sie nic nie stanie roślinie :)
<<<Van Halen>>>

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak oczyścić roslinki?

Postautor: suncho » 25 lipca 04, 19:49

A po co wogóle wy je z tamtąd wyciągacie.Jak napewno zauwarzyłyście w doniczkach tych są otwory ,przez które korzenie bez problemu przechodzą.Poza tym wata znajdująca się w doniczkach jest nasączona nawozem,który jak się skończy można bez problemu nasączyć np.strzykawką.Ja wogóle nie wyciągam roślin z doniczek tylko zakopuje je wraz z nimi w żwirze,a roślinki rosną jak na drożdżach i mają się świetnie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak oczyścić roslinki?

Postautor: Idzikowski » 31 lipca 04, 15:26

Pierwsza zasada to nie wolno wkładać do akwa tej waty w której siedzą rośliny, sami producenci to zalecają i tak już jest. Rośliny w hodowlach taką chemia są pędzone, że strach się do tej wełny/waty czy innego szajsu dotykać, po pewnym czasie robi się straszny syf z tego i może gnić.

Musisz je wyjmować, a korzeniami sie nie przejmuj i tak przed włożeniem do akwa trzeba je przyciąć i to sporo więc nie ma problemu. Nalezy pamiętać by docinać korzenie w wodzie, a nie poza nią !!! Oczyszczać prosto rwij wszystko tylko delikatnie, nie ma tak, że w 5 sekund to oczyścisz czasem trzeba posiedzieć z 15-20 minut aż wszystko będzie OK wtedy przycinać, wywalić uszkodzone liscie i dopiero wsadzać. Ważne by wszystkie czynności wykonywać pod wodą, ponieważ korzenie nie mogą dostać powietrza do środka bo nici z roślinki będą.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości