Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
karolstiopa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 stycznia 17, 11:03

Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: karolstiopa » 7 stycznia 17, 11:09

Witam, mam akwarium 60 l na ziemi ogrodowej zalane miesiąc temu. Niebardzo rozumiem jak mam dawkować nawozy. Przed rozpoczęciem nawożenia 2 dni temu miałem takie parametry: K - 12, Fe - 0, NO3 - 4, PO4 - 0,4. Chcę przykładowo podnieść potas do 20 więc: zgodnie z informacją na etykiecie nawozu w 1 ml jest 45 mg K, aby w swoim akwarium podnieść potas z 12 do 20 muszę podać 8 mg/l potasu czyli 8 mg * 45 l = 360 mg tygodniowo. Czyli muszę podać 8 ml tygodniowo. No ale wiadomo, że te 360 mg potasu będzie w czasie tego tygodnia w jakimś stopniu zużyte. W jaki sposób mam upewnić się, że w akwarium utrzymuje się poziom 20 mg/l potasu i jak obliczyć zużycie potasu ? Zrobić test po tygodniu nawożenia ? Codziennie ? Przed podmianą wody/ po podmianie ? Jak kontrolować poziom nawozu ?
Od kilku dni wytwarzam też CO2 z sody i kwasku, ale zauważyłem, że bąbelki utrzymują się na powierzchni wody. Czy to oznacza, że praktycznie się nie rozpuszczają ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: Hunter » 7 stycznia 17, 11:24

karolstiopa pisze:Chcę przykładowo podnieść potas do 20 więc: zgodnie z informacją na etykiecie nawozu w 1 ml jest 45 mg K, aby w swoim akwarium podnieść potas z 12 do 20 muszę podać 8 mg/l potasu czyli 8 mg * 45 l = 360 mg tygodniowo.

Nie wiem co to za nawozy, ale jeśli faktycznie instrukcja mówi, że 1ml nawozy dostarcza 45 mg K, to przelicz to sobie na mg/l.
Czyli, po dodaniu 1ml tego nawozu do 1L wynik wyjdzie Ci 45mg/L, Ty masz mniej więcej 60l wody w akwarium (tak dla uproszczenia przyjmujemy objętość brutto). Zatem 1ml nawozu do 60l podniesie stężenie nawozu o 0,75mg/l.

Jeśli chcesz podnieśc potas o 8 mg/l w 60l to 8 mg/l / 0,75 mg/l = około 10,5ml w uproszczeniu

Wniuosek:
Jeśli podasz 10,5 ml tego nawozu do 60l wody, podniesiesz poziom K o 8mg/l

Analogicznie liczysz resztę.

karolstiopa pisze: W jaki sposób mam upewnić się, że w akwarium utrzymuje się poziom 20 mg/l potasu i jak obliczyć zużycie potasu ?

Np sprawdzasz poziom K pierwszego dnia cyklu nawożenia i ostatniego. Przeliczasz ile potasu dodałeś w nawozie, a ile "ubrałeś" podmianą wody. Cykl nawożenia to 7 dni, czyli od podmiany do podmiany.

Akurat potas to bardzo "bezpieczny" pierwiastek. Nadmiary są rzadkością, musiałbyś lać potas "na pałę" bez rozsądku aby sobie zaszkodzić :) Dlatego zazwyczaj podawany jest na oko. Powyższe wypociny sprawdzą się doskonale dla NO3, PO4 i Fe, bo te zazwyczaj trzeba trzymać w określonych ryzach.

karolstiopa pisze:Od kilku dni wytwarzam też CO2 z sody i kwasku, ale zauważyłem, że bąbelki utrzymują się na powierzchni wody. Czy to oznacza, że praktycznie się nie rozpuszczają ?


Nie. To oznacza, że na tafli wody zapewne odkłada Ci się film białkowy. Niegroźne zjawisko. Poziom CO2 możesz odczytać z tabeli CO2 dostępnej w sieci na podstawie wyników pomiarów KH i pH wody. W akwarium roślinnym należy utrzymywać poziom mniej więcej 25-30 mg/l.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

karolstiopa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 stycznia 17, 11:03

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: karolstiopa » 7 stycznia 17, 11:44

Mi wyszło, że mam podać w tyg. 8 ml potasu (przyjąłem obj. wody netto ok. 45 l. ) Czyli podaję potas przez tydzień, robię test ostatniego dnia po ostatniej dawce nawozu i pierwszego po podmianie przed rozpoczęciem nowego cyklu ? W takim razie w którym momencie wykonanie testu na poziom K wskazuje na jego zawartość w akwarium ? Ostatniego dnia ? Nie rozumiem jaki poziom potasu przed i po podmianie wody wskazuje na właściwe dawkowanie nawozu. Jak obliczam zużycie ?
Może na przykładzie żeby lepiej zrozumieć. Powiedzmy, że po tygodniu dawkowania potasu, po ostatniej dawce poziom potasu wynosi znowu 12 mg/l. Czyli rośliny zużyły wszystko co podałem przez tydzień tak ? W takim razie dawka nawozu jest za niska ? Czyli teoretycznie nadal mam 12 mg/l tak jak wyjściowo ? Niebardzo rozumiem.
Co do CO2 to wygląda to jakby rozpuszczony z kostki lipowej gaz osiadał na powierzchni..

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: deXter » 7 stycznia 17, 11:59

Ogarnij film białkowy to i CO2 nie będzie Ci na tafli siadało.
Co do zużycia nawozów to nigdy tego nie sprawdzałem, nie ma to dla mnie po prostu sensu.

Robisz podmianę wody, sprawdzasz parametry, dajesz nawóz i znów sprawdzasz parametry. Przed podmianą znów sprawdzasz parametry i wiesz ile Ci akwarium zużyło nawozów i co ewentualnie korygować.

Podpowiem tylko, że nie ma nic lepszego jak lanie nawozów "co drugi dzień", tzn. poniedziałek, środa i piątek lejesz macro, a wtorek i czwartek lejesz micro. w sobotę podmiana i niedziela odpoczynek :) Oczywiście plan można sobie przesuwać, wiadomo nie każdy ma czas w sobotę na podmianę wody.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

karolstiopa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 stycznia 17, 11:03

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: karolstiopa » 7 stycznia 17, 12:12

deXter pisze:Ogarnij film białkowy to i CO2 nie będzie Ci na tafli siadało.
Co do zużycia nawozów to nigdy tego nie sprawdzałem, nie ma to dla mnie po prostu sensu.

Robisz podmianę wody, sprawdzasz parametry, dajesz nawóz i znów sprawdzasz parametry. Przed podmianą znów sprawdzasz parametry i wiesz ile Ci akwarium zużyło nawozów i co ewentualnie korygować.

Podpowiem tylko, że nie ma nic lepszego jak lanie nawozów "co drugi dzień", tzn. poniedziałek, środa i piątek lejesz macro, a wtorek i czwartek lejesz micro. w sobotę podmiana i niedziela odpoczynek :) Oczywiście plan można sobie przesuwać, wiadomo nie każdy ma czas w sobotę na podmianę wody.


Czyli w każdym tygodniu mam dodać tyle nawozu aby dobić do 20 mg/l potasu ? A co gdy po podmianie wody przed rozpoczęciem nawożenia poziom potasu będzie wynosił właśnie 20 mg/l. Zaprzestać nawożenia czy jak ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: deXter » 7 stycznia 17, 13:50

Jeżeli masz jakiś tam plan na nawożenie, to logiczne, że skoro masz już planowany poziom w akwarium to więcej nie dodajesz :)

Widzisz w EI np nie interesuje Cię ile masz w akwarium tylko tydzień w tydzień lejesz nadmiary nawozów, a usuwasz je podmianą wody 50% :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

karolstiopa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 stycznia 17, 11:03

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: karolstiopa » 7 stycznia 17, 14:12

deXter pisze:Jeżeli masz jakiś tam plan na nawożenie, to logiczne, że skoro masz już planowany poziom w akwarium to więcej nie dodajesz :)

Widzisz w EI np nie interesuje Cię ile masz w akwarium tylko tydzień w tydzień lejesz nadmiary nawozów, a usuwasz je podmianą wody 50% :)


No, ale ten poziom nie będzie się przecież cały czas utrzymywał. Czyli odpuścić tydzień nawożenia i później znowu zrobić test ? Czy tutaj w takim razie nie przydaje się określenie poziomu zużycia ?

karolstiopa
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 stycznia 17, 11:03

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: karolstiopa » 7 stycznia 17, 14:15

Czyli mam na dobrą sprawę co tydzień robić testy ? :|

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: barttsw » 7 stycznia 17, 14:17

przy nawozeniu obowiązkowo i podmiana 50% jak juz dex wspomnial

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Prośba o pomoc w nawożeniu + pytanie o CO2

Postautor: deXter » 7 stycznia 17, 14:22

Bratt, e tam koniecznie :P
Wystarczy mieć trochę ogarnięcia :P

Większość testów i tak nie działa.

Przy EI wystarczy raz na jakiś czas sprawdzić zużycie i można działać, ale to też nie jest konieczne.

Prosta sprawa skoro raz na tydzień wlewałem 30 ppm NO3 i 15 ppm z tego wylewałem do kibla to dla roślin zostaje 15 ppm z czego zapotrzebowanie na NO3 w akwarium roślinnym to jest około 20-25 ppm więc ciężko jest mieć nadwyżkę.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości