dylematy z podłożem

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

dylematy z podłożem

Postautor: abiba » 25 grudnia 16, 22:14

akwarium ok 600l o powierzchni dna 160x 60

do tej pory funcjonowało ze zwirkiem połozonym na substracie ziemia torfowa-glina - węgiel wg. receptury DW przez ok 3lata

po czesciowym restarcie i wymianie żwirku na piasek kicha

jestem zdecydowany na kompletny restart

W dyspozycji RO, CO2 podmiana aut. filtracja skalowalna (w zasadzie bez ograniczeń przepływu i ok 20 l biologii)

koncepcja 1

substrat : http://allegro.pl/aqua-so...6149969911.html lub podobny plus żwirek 1-4mm (kolor nie mogę sie zdecydować )
czyli z grubsza tak jak było

koncepcja 2
substrat w postaci lawy wulkanicznej plus H.E.L.P (oddzielone siatką lub nie - nie wiem)

Zbiornik mi marniej a ja sie biję z myślami więc rzućcie coś na szalę

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: dylematy z podłożem

Postautor: Hunter » 25 grudnia 16, 23:39

Jeśli poddajesz pod dyskusję te dwie koncepcje, to oczywiste i bezdyskusyjnie, że lawa + HELP :) AQUA SOIL to zwykła ziemia torfowa.
HELP zalewany 100% RO, tylko uwaga, bo uzdatnia wodę o Ca. Natomiast Mg musisz podać sam. Dobrze jest się zaopatrzyć w testy Ca/Mg np z Zooleka aby mieć to pod kontrolą. Oczywiście jak każde podłoże aktywne adsorbuje PO4, ale nie rusza pozostałych.

Ostatnimi czasy miałem sporo do czynienia z Helpem - podłoże jest fajne, jednak ma w sobie trochę pyłu i zupełnie nie nadaje się do akwarium zalewanego kranówką (brak kontroli nad parametrami). Aktualnie na rynku wypada chyba najlepiej jakościowo do ceny w kwestii podłoża aktywnego. Pierwsze miesiące to intensywny wzrost roślin pod warunkiem, że praktycznie od pierwszego dnia istnienia akwarium dasz mu PO4.

Jeśli masz co zrobić z rybami, to polecam pierwszy miesiąc podhodować rośliny trawnikowe w postaci emersyjnej (tak zwany "suchy start").
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: dylematy z podłożem

Postautor: abiba » 26 grudnia 16, 10:42

Miałem również do czynienia z tym podłożem w innym swoim zbiorniku i wszystko to co piszesz zgadza sie. Własnie z tego powodu (jakiegoś skromnego doświadczenia z tym podłożem) oraz sporego rozmiaru rozważam to podłoze na lawie nie tylko w celu obnizenia kosztów .

Taki start który mi proponujesz też brałem pod uwagę z innego powodu. W zbiorniku będa zbrojniki . Wiem ze help i zbrojniki to kiepskie połaczenie wiec zaplanowałem całkowicie zielone podłoże (trawniki od parvuli po staurogyne ) tym bardziej że czarne podłoże po prostu będzie brzydko wyglądało .
MNiej mi chodzi o kasę na podloże ale bardzo bym nie chciał kolejnego restaru i stad de rózne dylematy

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: dylematy z podłożem

Postautor: barttsw » 26 grudnia 16, 10:53

Abiba z doswiadczenia ci powiem ze ht pow 400l = ogromne problemy brak dopasowania parametrow

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: dylematy z podłożem

Postautor: Hunter » 26 grudnia 16, 11:52

Bartek litraz nie ma tutaj znaczenia. Wiem o co Ci chodzi, ale przyznaj że przypadek który mamy na myśli to ewenement skrajnego olewania. Mam kasę, więc wykladam, ale nie chce nawet zamoczyc palca w wodzie

Jednak jest różnica pomiędzy świadomym akwarysta, a kompletnym amatorem rzucającym się na głęboką wode.

Abiba myślę że spokojnie zbrojniki na ukorzenionym trawniku poradzą sobie. Ja tak sadzilem Monte Carlo, co prawda bez kopiacych bo to tyko 45l, ale trawnik był mocno ukorzeniony. No i zero problemów z glonami zaraz po zalaniu, bo od razu miałem spora, rosnąca masę zielona.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: dylematy z podłożem

Postautor: barttsw » 26 grudnia 16, 12:28

Hunter pisze:Bartek litraz nie ma tutaj znaczenia. Wiem o co Ci chodzi, ale przyznaj że przypadek który mamy na myśli to ewenement skrajnego olewania. Mam kasę, więc wykladam, ale nie chce nawet zamoczyc palca w wodzie
ten idiota to nawet nie wspominam
Abiba jak chcesz aktywne to pod kazde je musiszdac lawe czy to firmowa czy to z allegro itp

ale przy takim litrazu moze byc tez problem z rozpuszczaniem sie co2
jakie tam swiatlo planujesz

jezeli nie zalujesz kasy to bym poszedl 100%Ada podstypki podłoze

Rafał na pylenie helpa jest sposob ale przy litrazu 600 to nie oplacalne
tzn zalac woda byle wody pylo 10 cm nad odloze sciagnac wode i dopiero wtedy glowne zalanie zbiornika

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: dylematy z podłożem

Postautor: abiba » 26 grudnia 16, 13:40

barttsw pisze:Abiba jak chcesz aktywne to pod kazde je musiszdac lawe czy to firmowa czy to z allegro itp
Ne wiem czy musze :) - zwykle taki zabieg nie jest polecany przez producentów tych podłoży . Może to tylko kwestia marketingowa .
Lawę "wymyśliłem" bo:
- mimo wszystko mniej kasy a przy dużym zbiorniku szybko sie wydatki mnożą
- chciałem zrobić jakaś górkę ze skałką korzeniem i takie bajery więc tym bardziej jakiś wypełniach by sie tam przydał
- najważniejsza sprawa to koniec ze strafami beztlenowymi bez względu czy one szkodzą czy nie i ogromne złoże dla bakterii a to czyni zbiornik bardziej stabilnym

barttsw pisze:ale przy takim litrazu moze byc tez problem z rozpuszczaniem sie co2
przepraszam ale nie czaję gdzie lezy problem - do tej pory rozpuszczam kilkadziesiąt razy więcej CO2 niż potrzebuję (testowo) i jest regulator - czyTwoje obawy mają zwiazek z zastosowaniem tego podłoża w dużym zbiorniku czy watpliwości mają jedynie zwiazek z litrażem?
barttsw pisze:jakie tam swiatlo planujesz
Na razie nie będe tego zmieniał - są 4xt5 80W w pokrywie chociaż jest projekt zastapienia tego LED-ami ze względu na temperaturę pod pokrywą

barttsw pisze:jezeli nie zalujesz kasy to bym poszedl 100%Ada podstypki podłoze
żałuję / nie żałuję - trudno powiedzieć bo moja kieszeń też ma dno ale na HELP zdecydowałem sie z uwagi na to że mam tego trochę w zapasie plus dodatkowe podłoże (mało zużyte) ze zbiornika który na razie zmieniłem na jałowy

barttsw pisze:Rafał na pylenie helpa jest sposob ale przy litrazu 600 to nie oplacalne
tzn zalac woda byle wody pylo 10 cm nad odloze sciagnac wode i dopiero wtedy glowne zalanie zbiornika
zawsze tak robilem bez wzgledu na wielkość zbiornika oraz na to czy to help czy ada - myśle że wielkość zbiornika nie ma wpływu na kwestię opłacalności

A co sądzicie o oddzieleniu siatką lawy od helpa ?
sadze że siatka zapobiegnie w pewnym stopniu zamuleniu lawy i owa lepiej w takim układzie spełni swoją rolę jednak przy krzywym podłoży (wspomniana górka) może to powodować dodatkowe problemy

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: dylematy z podłożem

Postautor: barttsw » 26 grudnia 16, 14:14

abiba pisze:czyTwoje obawy mają zwiazek z zastosowaniem tego podłoża w dużym zbiorniku czy watpliwości mają jedynie zwiazek z litrażem?
obawy sa takie ze zakladalem zbiornik 960l na helpie i brakowale tego co2 i dlatego oszczegam
abiba pisze:Na razie nie będe tego zmieniał - są 4xt5 80W w pokrywie chociaż jest projekt zastapienia tego LED-ami ze względu na temperaturę pod pokrywą
byle cie nie pokusilo na HQI
abiba pisze:A co sądzicie o oddzieleniu siatką lawy od helpa ?
sadze że siatka zapobiegnie w pewnym stopniu zamuleniu lawy i owa lepiej w takim układzie spełni swoją rolę jednak przy krzywym podłoży (wspomniana górka) może to powodować dodatkowe problemy
nigdy nie stosowalem siatki nie powiem ci czy too dobre czy zle

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: dylematy z podłożem

Postautor: abiba » 26 grudnia 16, 14:25

A wiesz że HQI też rozważałem

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: dylematy z podłożem

Postautor: barttsw » 26 grudnia 16, 14:28

twietlowka lub ledy
hqi mi narobilo sporo problemow :P

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: dylematy z podłożem

Postautor: abiba » 27 grudnia 16, 13:04

Ciągnąc temat: a jaby zrezygnować z HELPA i zostać przy samej lawie ? mniej sie bedzie pylić i pozbyłbym sie problemu czarnego podłoża .

Ma ktoś doswiadczenia w prowadzeniu zbiornika na samej lawie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: dylematy z podłożem

Postautor: barttsw » 27 grudnia 16, 13:10

abiba odradzam w małych ilosciach lawa jest nie szkodliwa dla ryb ale jako podloze to juz nie Kamyk kiedys opisywał jak miał skały z lawy w malawi i popadały mu pyski wiec przemysl dobrze

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: dylematy z podłożem

Postautor: Hunter » 27 grudnia 16, 13:19

abiba pisze:Ma ktoś doswiadczenia w prowadzeniu zbiornika na samej lawie?

Tak. Granulacja 1-3mm, kolor czerwony/rdzawy. W moim przypadku była to ciągła walka z okrzemkami, które nawet po kilku miesiącach siadały dosłownie wszędzie. Zbyt lekkie i nie ma opcji posadzić trawników. Po prostu nie chcą w tym siedzieć. Jedyne przydenne stworzonka w tym akwarium to były zatoczki i krewetki.

Głównie dlatego zdecydowałem się na restart.

Jeśli chodzi o brak pylenia to... hmmm :lol: Wnioskuję, że nie miałeś nigdy lawy jako choćby "plaża" w baniaku? Lawa jest miękka, kruszy się, pyli. Nawet wypłukana. Gruba, stosowana jako wkład w filtrach - niby się nie rusza i nie mąci a po kilku tygodniach na dnia kubła zbiera się trochę czerwonego "piasku". Lawa ma porowate krawędzie i ściera się jak papier ścierny.

Super rozwiązanie pod podłoża aktywne, jednak jako jedyna warstwa wierzchnia w moim odczuciu wypadła fatalnie. Aktualnie mam usypaną małą plażę dla krewetek, grubości 0,5mm. Miejsce do karmienia. Nawet jeśli coś spadnie pomiędzy ziarenka lawy, to większe krewetki potrafią je poprzestawiać zjadając wszystkie resztki. Jak wejdzie mi na plaże monte carlo, to łatwo jest go wyplewić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: dylematy z podłożem

Postautor: abiba » 27 grudnia 16, 15:08

No nie :)

argumentami po prostu mnie zabiliście - dzięki bo w końcu lepiej na cudzych błedach sie uczyć niż swoich

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: dylematy z podłożem

Postautor: barttsw » 27 grudnia 16, 15:13

mozna jeszcze piasek :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości