Nowy zbiornik

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
klimek234
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 16, 06:41

Nowy zbiornik

Postautor: klimek234 » 15 grudnia 16, 07:45

Witam
Pisze do was bo mam problem z doborem roślin. Nie mam doświadczenia a planuje w tym miesiącu założyć nowy zbiornik. To jego parametry:
Litraż: 240
Wymiary: 121 x 41 x 56
Oświetlenie: T5 2x39W
Podłoże: 1-2cm NutriPlant a na to 4-8cm żwirku kwarcowego 2-4mm
CO2: brak

Konkretnie dostałem coś takie w prezencie. Odbiór mam w następnym tygodniu więc dopiero zobaczę ile zajmuje sama część oświetlenia a ile woda.
Obrazek

To jest moje pierwsze akwarium o litrażu przekraczającym 100l. Jeśli chodzi o fundusze niestety mam pewne ograniczenia stąd na przykład brak CO2. Przeczytałem już masę tematów o roślinności, podłożach... jednak co akwarium, co osoba to inne zdanie więc opinie są strasznie podzielone. Wiadomo co zbiornik to inne warunki i inne plany w jego aranżacji. Chciałem napisać jak wyglądają moje możliwości sprzętowe i poradzić się was abym za miesiąc nie musiał robić wszystkiego od nowa. Plan jeśli chodzi o ustawienia akwarium wygląda tak:

czarne - kamienie
brązowe - korzenie
zielone - roślinność
Obrazek

Prosiłbym was o jakieś propozycje roślinności 1, 2, 3 plan. Na aukcjach czy w opisach często są różnice w wymaganiach takich samych roślin a określenie zapotrzebowania na światło - średnie dużo mi nie mówi. Wiem, że przelicza się to W / litr ale jak to zastosować w praktyce już nie za bardzo. Wiem, że wpływa na to ma milion czynników, od ilości wody po odliczeniu podłoża, po odliczeniu kilku centymetrów pokrywy z oświetleniem na pewno nie wleje 240l jak w charakterystyce akwarium. Charakterystyka samej wody i nawożenia. Milion opinii o podłożach od ziemi ogrodowej po podłoża aktywne. Proszę o wyrozumiałość dla początkującego :) z góry dziękuje osobom zainteresowanym.

ps: Czy nawożenie takimi zestawami mikro, makro sprzedawanymi na aukcjach jest ok?

Awatar użytkownika
Kagaja
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 17 stycznia 14, 13:15
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy zbiornik

Postautor: Kagaja » 15 grudnia 16, 12:03

Strasznie wysokie to akwarium jak dla początkującego :?
No cóż trudno.
Przede wszystkim nie ekscytuj się, daj sobie czasu i spokojnie z zalewaniem zbiornika bo faktycznie restartować tak duże wysokie akwarium hmmmmm.
Najpierw uformuj sobie podłoże i dekoracje. Proponuje łupek drzewiasty dostaniesz go też w hurtowniach kamienia jest tani (czy jak to się tam nazywa) bardzo piękna skała, zdezynfekujesz spłuczesz i po kłopocie.

Rośliny raczej mało wymagające (mi się podobają drobno listne lub geste)
(tranikowe raczej odpadaja wymagaja duzo światła co2 i żyzne podłoże)

Roslinki kup sobie invitro (brak ślimaków, chorób) Kup dużo roślin musisz niestety obsadzić 2/3 albo 3/4 akwarium inaczej gwarantowany wysyp glonów. (nie żeby jakoś strasznie gęsto) ale na pewno nie po jednej czy 3 sadzonki bo pożałujesz.
(Kup sobie jakąś długą pencete do sadzenia roślin ułatwia sprawę)

Pierwszy plan mchy na skałkach (przyczepiasz siatką, gumką lub żyłką)
Drugi plan Cryptocoryne wendtii Green ładna roślinka nie za wysoka podłużne liście gęsta rozmnaża się przez kłącza.
Trzeci plan moczarka kanadyjska, rogatek, Hygrophila siamensis, Limnophila sessiliflora ładne drobnolistne roślinki rozmnażasz prze odszczypki formujesz jak chcesz.

Moze ktoś ci coś jeszcze poleci mi zawsze pięknie rosły i szybko.

Watów będziesz musiał mieć dużo przy 50 cm które ci zostanie (3 cm na pokrywę i 3 cm na podłoże z przodu) tak do 0,5 w na litr przy świetlówkach 6500 K więcej nie bo wtedy to juz co2 i i kierunek high tech = kasa

I co do nawożenia. Przewaznie stosuje sie je przy akwariach High tech ty takiego nie będziesz miał
Możesz się zaopatrzeć w jakieś niewielkie ilości nawozów ale też i testy bo na oko to możesz więcej szkody narobić sobie. Przede wszystkim to rośliny ci same pokażą czy im coś brakuje. A jak dostaniesz wysypu glonów to potrzebujesz mieć wkłady do filtra które absorbują nadmiar składników które glony jedzą. A jakie i czy wo gule to zależy jaki glon.

Dobry filtr zewnętrzny, przepływ 3x ilość wody w akwarium

(też chce taki prezent pod choinkę :P )
Ostatnio zmieniony 15 grudnia 16, 12:33 przez Kagaja, łącznie zmieniany 2 razy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowy zbiornik

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 12:11

przy takiej wysokosci zbiornika to ledy ze soczewkami bo zbiornik bedzie niedoswietlony
Kagaja pisze:Dobry filtr zewnętrzny, przepływ 3x ilość wody w akwarium
mało filtr przepływ to jedno drugie to media ja bym dał 2 fitry (zreszta zawsze tak daje)
ale jak masz kase patrzyłbym po gornej połce filt to serce akwarium nie oszczedzac
Kagaja pisze:rotala
potrzebuje duzo swiatła a co za tym idzie nawozenie i co2

Awatar użytkownika
Kagaja
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 17 stycznia 14, 13:15
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy zbiornik

Postautor: Kagaja » 15 grudnia 16, 12:34

barttsw pisze:Kagaja pisze:
rotala
potrzebuje duzo swiatła a co za tym idzie nawozenie i co2


poprawione przepraszam za bład

klimek234
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 16, 06:41

Re: Nowy zbiornik

Postautor: klimek234 » 15 grudnia 16, 12:58

Filtr jest taki w zestawie: FERPLAST BLUWAVE 07.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowy zbiornik

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 13:00

za małe to i to o wiele
dokup sobie 2 filtr kubełkowy

Awatar użytkownika
Kagaja
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 17 stycznia 14, 13:15
Lokalizacja: Katowice

Re: Nowy zbiornik

Postautor: Kagaja » 15 grudnia 16, 13:39

Ma za małą powierzchnie filtracyjną, W akwarystyce minimalizm w filtracji nie jest dobry. Na filtr będziesz musiał się szarpnąć gdzieś może do 300 zł (niestety albo sety masz duże akwarium) Świetlówki też pewnie będziesz musiał wymienić te na pewno są zwykłe grubo poniżej 6500 k.

Przy gotowych zestawach zawsze wszystko jest za słabe do danego zbiornika.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowy zbiornik

Postautor: barttsw » 15 grudnia 16, 15:10

300 moze hw-302 + ten co nma bedzie ok przy malo brudzacej obsadzie
co do swiaatla swietlowki nie doswietla dna

klimek234
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 15 grudnia 16, 06:41

Re: Nowy zbiornik

Postautor: klimek234 » 20 grudnia 16, 19:25

Dzięki wielkie za wszystkie informację chociaż trochę mnie zmartwiły.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości