Niedobory u roślin na podłożu HELP

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: michal_77 » 13 października 16, 13:56

Witam, proszę o pomoc w identyfikacji niedoborów i korekty w nawożeniu.
Objawy: przebarwienia i dziury w liściach oraz ich odpadanie, dotyczy to liści najstarszych i o dziwo na roślinach najmniej wymagających (hygrophila polysperma i hygrophila taiwan).
Codziennie wyciągam po 2-3 pływające już listki tych roślin podziurawione jak sito :neutral:
Ostatnio również pojawiły mi się zielone nitki, głównie ma mchu.

FOTKI

Dane baniaka:
102l - ~80l netto
światło ~0,7W/l
podłoże aktywne h.e.l.p.
filtracja eheim 2213 (bio) + aquael turbo 1000
podmiana 50% co tydzień, 100% RO + mineralizator
Nawozy Blue-Line od Huntera

Testy przed podmianą [ppm]:
NO3 = 10-15
PO4 = 0,8-1
pH = 6,6
KH = 2
GH = 5
Fe = 0,2
Ca = 25
Mg = 6

Nawożenie tygodniowe [ppm]:
NO3 = 10
PO4 = 5 (jest ciągle pochłaniane przez podłoże)
K = 18
Fe = 0,5
Ostatnio zmieniony 13 października 16, 17:05 przez michal_77, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: barttsw » 13 października 16, 14:16

Michał dalej wpie.... ten fosfor matko :(
ewidentne niedobory fosforu
a czasami niemasz rogatka?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: Hunter » 13 października 16, 14:16

Typowy objaw niedoboru fosforu. Rośliny szybkorosnące w pierwszej kolejności gubią liście.
Jeśli podmieniasz na RO z mineralizatorem to możesz spróbować zmniejszyć podmiany 10-20% tygodniowo wystarczy. Jednak pilnuj wtedy nawożenia, żeby nie przenawozić NO3. Fosforany trzymaj na 2mg/l przy 10-15mg/l NO3.

michal_77 pisze:PO4 = 5 (jest ciągle pochłaniane przez podłoże)

Raczej standard przy tym nawożeniu ;)

Teoretycznie przy podłożu aktywnym nie nawozi się "na testy" bo rośliny powinny czerpać fosfor z podłoża, ale w praktyce... często rośliny zrzucają liście.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: michal_77 » 13 października 16, 14:31

Hunter pisze:Jeśli podmieniasz na RO z mineralizatorem to możesz spróbować zmniejszyć podmiany 10-20% tygodniowo wystarczy.

o 10-20% zmniejszyć czy podmieniać?

Hunter pisze:Jednak pilnuj wtedy nawożenia, żeby nie przenawozić NO3.

No właśnie tego się obawiam. Musiałbym całkowicie zmienić schemat nawożenia. Skoro już wszedłem w EI to chyba bym wolał pozostać przy dużych podmianach. Początkowo zastanawiałem się czy to nie jest niedobór potasu lecz wydaje się, że jest go wystarczająco dużo (szczególnie w proporcji do wapnia).
Podłoże też cały czas mi mocno zbija twardość wody KH mam 1,5 do 2, a chciałbym 3-4 (i tyle mineralizatora daję)

barttsw pisze:a czasami niemasz rogatka?

nie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: Hunter » 13 października 16, 17:03

michal_77 pisze:o 10-20% zmniejszyć czy podmieniać?

Racja, napisałem tak, że można mieć wątpliwości :) Chodzi o cotygodniowe podmiany rzędu 10-20%, zamiast 50%. Wiele zależy od wydajności filtracji i zarybienia. Sprawdź jak akwarium zareaguje na mniejsze podmiany, jeśli NO3 miałoby się kumulować to podawaj mniej w nawozach. Jeśli miałoby obsypać szyby/rośliny pyłem, lub miałby wyskoczyć inne glony to warto zwiększyć podmiany.
Niemniej jednak jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to tak duże podmiany (50%) przy RO nie mają sensu bo tylko wylewasz nawozy wraz z wodą do ścieków ;)
michal_77 pisze:Początkowo zastanawiałem się czy to nie jest niedobór potasu lecz wydaje się, że jest go wystarczająco dużo (szczególnie w proporcji do wapnia).

Na bank fosfor ;) Jeśli widzisz brązowe plamy, a dopiero potem dziury to jest to właśnie fosfor. Zresztą gubienie liści to typowy objaw niedoboru PO4, więc wszystko łączy się w całość.

michal_77 pisze:Podłoże też cały czas mi mocno zbija twardość wody KH mam 1,5 do 2, a chciałbym 3-4 (i tyle mineralizatora daję)

Na tym podłożu będzie ciężko podnieść KH, bo właśnie mniej więcej na takim poziomie stabilizuje czyste RO. Kilka dni temu Tomal z forum zalewał swoje akwarium na HELPie czystym RO bez mineralizatora i własnie takie parametry uzyskał ;)
HELP jest fajnym podłożem, tylko to PO4 czasami irytuje :roll: Prócz tego bez zastrzeżeń, byleby lać RO, a nie twardą kranówkę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: michal_77 » 14 października 16, 07:36

Hunter pisze:Sprawdź jak akwarium zareaguje na mniejsze podmiany, jeśli NO3 miałoby się kumulować to podawaj mniej w nawozach. Jeśli miałoby obsypać szyby/rośliny pyłem, lub miałby wyskoczyć inne glony to warto zwiększyć podmiany.

Aktualna obsada to: 6 razbor klinowych, 3 gurami mozaikowe, 8 otosków, 7 krewetek amoano, 5 helenek i 1 helmet.

Spróbuję na początek zmniejszyć podmianę do 25 litrów (~30%).
Sprecyzujmy jeszcze nawożenie: nawozy zostawić na początek zostawiam tak samo i zmniejszam jeśli coś będzie się zbyt mocno kumulowało. Załóżmy, że NO3 skoczy powiedzmy do 25 to zmniejszam jego tygodniową dawkę o połowę. Czy inne nawozy jak potas, micro i żelazo też wtedy zmniejszyć proporcjonalnie do azotu? PO4 - wiadomo pilnuję i koryguję niezależnie od innych nawozów. Gdyby NO3 było stabline przy niezmienionym nawożeniu, zmniejszę jeszcze podmianę

Aha, ostatnio też, zrezygnowałem z elektrozaworu do CO2 i idzie 24h. Dzięki temu skoki pH są zdecydowanie mniejsze niż przy włączonym. Teraz z rana test ma barwę limonki, a pod koniec dnia trochę bardziej zielony. CO2 utrzymuje się średnio ~20ppm.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: Hunter » 14 października 16, 09:38

michal_77 pisze:Załóżmy, że NO3 skoczy powiedzmy do 25 to zmniejszam jego tygodniową dawkę o połowę. Czy inne nawozy jak potas, micro i żelazo też wtedy zmniejszyć proporcjonalnie do azotu?

Podajesz też micro? Jeśli tak to po kolejnej podmianie zmniejsz dawkę o połowę.
Jeśli chodzi o samo Fe, to dostosuj nawożenie trzymając na teście maksymalnie 0,5 mg/l. Zapewne też będziesz podawał mniej.
Analogicznie z potasem, zejdź o kilka ppm w dół proporcjonalnie do azotu. Przykładowo jeśli po zmniejszeniu podmian, zmniejszysz dawkę NO3 o 30% to z potasem też zejdź o 30%.

michal_77 pisze:Aha, ostatnio też, zrezygnowałem z elektrozaworu do CO2 i idzie 24h. Dzięki temu skoki pH są zdecydowanie mniejsze niż przy włączonym. Teraz z rana test ma barwę limonki, a pod koniec dnia trochę bardziej zielony. CO2 utrzymuje się średnio ~20ppm.

No i bardzo dobrze ;) Elektro przydaje się przy komputerze sterującym pH. Bez komputera zazwyczaj skoki są ogromne. :roll:

Odnośnie zmniejszenia podmian i dostosowania nawożenia to była luźna sugestia z mojej strony ;) Nie chodzi tutaj o walkę z opadającymi liśćmi, bo po dodaniu fosforanów powinno wszystko wrócić do normy. Po prostu nie ma sensu wyjaławiać podłoża aktywnego dużymi podmianami, ciągnąć wodę na liczniku i dokładać sobie więcej roboty ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: michal_77 » 14 października 16, 09:48

Hunter pisze:Jeśli chodzi o samo Fe, to dostosuj nawożenie trzymając na teście maksymalnie 0,5 mg/l. Zapewne też będziesz podawał mniej.

No niekoniecznie mniej, bo obecnie daję 0,5ppm tygodniowo a z testu na koniec tygodnia wychodzi 0,2ppm. Więc nawet przy zmniejszonych podmianach do 0.5 nie skoczy...

Awatar użytkownika
michal_77
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 236
Rejestracja: 3 marca 15, 15:24
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: michal_77 » 17 października 16, 07:30

Podmiana 30% zrobiona w sobotę.

Zaplanowane na najbliższy tydzień nawożenie:
NO3 - 10ppm
PO4 - 6,5ppm
K - 14ppm
Fe - 0,7ppm (żelazo 2 kliki dziennie i micro co drugi dzień)

Mam nadzieję, że nitki zaczną dawać za wygraną, bo się zaczynają coraz bardziej panoszyć :sad:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Niedobory u roślin na podłożu HELP

Postautor: Hunter » 17 października 16, 12:32

Które nitki? Może masz micro/Fe za dużo?
Jeśli chodzi o niedobory u roślin to jest to na bank fosfor, więc zwiększenie powinno pomóc, ale kwestia nitek to zapewne inna przyczyna.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości