Dobór roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Dobór roślin

Postautor: Nivis » 31 maja 16, 16:36

Cześć Wam :)
Potrzebuję pomocy do wybrania roślinek do akwarium (126l). Potrzebuje 1-2 roślin na drugi plan (tak do 10-20cm) i 1 na trawnik.
I teraz rzecz najważniejsza parametry:
- oświetlenie około 0,55W/l
- GhH około 6, KH około 5
- Ph około 7,5 (niestety mam w akwa jakiś bufor i nie jestem wstanie zbić ph na długo )
- podłoże bazalt, uzupełniane nawozami do podłoża w formie kulek
- mikro i makro co tydzień (podmiany około 15-20% co 2 tygodnie), CO2 w płynie codziennie
- Ze znanych mi parametrów: Fe około 0,3mg/l, fosforany około 0,0mg/l, azotany około 15-20 (ostatni tydzień to podbijanie ich z 0 za pomocą KNO3- chyba mam za mało rybek)

Dobrze u mnie rośną: Anubis, Microzorium, Rogatek :P, Hygrophila polysperma, Bolbitis heudelotii (choć ta ostatni mi 2 liście straciła), oraz Bacopa australis.

Słabo/karłowacieją: wszystkie Cryptocoryny (m.in. beckettii czy wendtii), Żabienica amazońska (przy czym one puszczają nowe liście, a nawet się rozmnażają, tylko pozostają na wysokości 5-8cm)

Wykończyłam: Gwiazdę wodną, Limnofilę bezszypułkowa (i to 2 razy), Ammania sp. 'bonsai' i 2 jakieś hygrophile. Z traw: Eleocharis acicularis, małego heńka i teraz dogorywa Eleocharis sp mini.

Ktoś jest mi w stanie coś polecić? Wiem, że warunki nie są super, głównie przez to głupie Ph, ale MUSI coś być co się u mnie przyjmie. Boje się i nie chce w ciemno kupować roślin by mi padły tydzień później.

Bardzo proszę o pomoc.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór roślin

Postautor: barttsw » 31 maja 16, 16:45

Nivis pisze:(podmiany około 15-20% co 2 tygodnie)
przy nawozeniu ?
kolego co tydzien podmiana 40-50%
Nivis pisze:CO2 w płynie codziennie
chyba carbo a nie co2 w płynie
Nivis pisze:Dobrze u mnie rośną: Anubis, Microzorium
chcesz przy swietle ponad 0,5w niema opcji rozpuszcza się

jezeli chcesz trawnik to wiecej swiatła oraz co2 z butli
Nivis pisze:fosforany około 0,0mg/
rosliny glodują
pozatym czym robisz testy?

Nivis pisze:Ammania sp. 'bonsai
doś kapryśna roslina
Nivis pisze:Eleocharis acicularis, małego heńka i teraz dogorywa Eleocharis sp mini.
brak co2 to nie dziwota ze zgnily pozatym maly heniek to najbardziej kaprysna roslina jaka istnieje

Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Re: Dobór roślin

Postautor: Nivis » 31 maja 16, 16:59

Więc po pierwsze Koleżanko nie kolego- dzień dobry :)
Po drugie Jest to moje pierwsze pierwsze akwarium, więc wiem, że nie jest idealnie i żadnego małego Heńka czy Ammania sp. 'bonsai więcej nie wezmę.
Po trzecie: tak carbo w płynie, wybacz złe słowo- wiem, że to nie to samo co Co2, tylko jego substytut
Testy robię testami kropelkowymi zooleka.
Większe podmiany? Żartujesz? Moje rybki produkują mi azatany i fosforany na poziomie 0. Jak nie dodaje KNO3 to po miesiącu, z podmianami 20% wody mam spadek azotanów z poziomu 20/25 na 2. Czasem niżej. To przy tak ogromnych podmianach, jakie proponujesz musiałabym KNO3 dodać codziennie. A nie raz na tydzień, czy dwa.
I wiem, że roślinki głodują: głównie Ph je dobija. A teraz te fosforany... powinnam dokupić jakiś preparat na nie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór roślin

Postautor: barttsw » 31 maja 16, 17:06

koleżanko podmiany 40-50 tygodniowo śą dla bezpieczeństwa
po drugie test na NO3 z zooleka jest bardzo nie dokladny zakup NO3 z JBLa
pozatym sprawdz NO2 ile wynosi
nawozenie powinno sie stosować codzienie
ile ma zbiornik?

to co proponuje z nawozów to
CARBO
AZOT
POTAS
FOSFOR
ZELAZO
MICRO
nawozy zakup z seji BLUE-LINE mozesz kupic na alegro lub napisac tutaj do kolegi HUNTER
jezeli chcesz miec rosliny wymagające to trzeba bedzie zainwestowac w zestaw co2

Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Re: Dobór roślin

Postautor: Nivis » 31 maja 16, 17:15

Akwarium mam od października 2015 chyba. Albo od końca września. W każdym razie ma około 0,5 roku. Nawozy i testy regularnie uzupełniam- ale nie stać mnie jeszcze na ot tak kupienie za 300zł nawozów i testów. Po prostu nie mam kasy.
W tej chwili mam:
1. Carbo easy-life
2. Żelazo Flourish
3. makro planta activ professional
4. mikro aqua art- które już kończe i nastepne kupię lepsze.

I nie zależy mi na wymagających roślinach. Lubie mieć też rybki i krewecie. Ale chciałabym mieć ładne roślinki. Czyli do moich warunków dobrać takie gatunki, żeby rosły. Jak ten "głupi" rogatek czy microzorium.

W tej chwili szukam bufora i podejrzewam, że jest to piasek wapienny, choć myślałam, że kupiłam kwarcowy. Musze to sprawdzić, choć próba octowa nic nie wykazała. Jak się okaże że to to, to pozbędę sie bufora i zbije ph ile trzeba. Ale póki co chce ładne, niewymagające wiele roślinki.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór roślin

Postautor: barttsw » 31 maja 16, 17:20

kolezanko test 50 zł a nawozy 40 -50 zł to ze kupujesz wode za grubą kase
carbo 13 zł
azot 7 zl
fosfor 7zl
potas 7 zl
zelazo 7 zl
micro 13 zl

wiec nie mow ze 300 zl

jezeli piasek wapienienny to podnosi gh napewno
jak nie jestes pewna zlej wodaRO i po 48h zbadaj parametry
pozatym do tej 126 za wiele ryb nie dasz

Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Re: Dobór roślin

Postautor: Nivis » 31 maja 16, 17:37

Właśnie podnoszenia Gh nie widzę. Tylko mi ph skacze.
- kamienie wyjęłam
- korzeń wyjęłam
Pozostały: bazalt, piasek, roślin, ryby, filtr i grzałka. Poza piaskiem nic tu (chyba) nie jest podejrzane. I wiem, dziś wsadzę piasek do destylki i zbadam parametry za jakiś czas. I wtedy się sprawa uprości.

I tak masz rację, że 25ml nawozu kosztuje 7zł. Czasem mniej. Ale przy codziennym stosowaniu to jest wydatek już sporo większy. Zwłaszcza, że z tego co czytałam, te słabsze preparaty są zwykle mniej wydajne.

Kurcze jestem 100% amatorem, teraz się uczę. Nie założę i nie chce zakładać mega wypasionego akwa z roślinami wymagającymi 1 W/l, Co2 i nie wiadomo czego jeszcze. Jak złapie doświadczenie to będe takie mieć.
A na dziś dzień naprawdę nie ma roślin, które nie wymagają kupienia sprzętu za 200zł i codziennego nawożenia?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór roślin

Postautor: barttsw » 31 maja 16, 17:42

Nivis pisze:I tak masz rację, że 25ml nawozu kosztuje 7zł

blueline 7zl za 500 ml

kolezankko jaki masz filtr w tym zbiorniku bo zaczynam miec obawy
pozatym akwarystyka roslina to nie jest takie hobby
jakie ryby masz w tym szkle?

Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Re: Dobór roślin

Postautor: Nivis » 31 maja 16, 20:48

Po pierwsze dzięki za te preparaty. Sprawdzę je :)

Filtr Turbo1000 Aquaela- mówisz ze zbyt mocne napowietrzanie?

Obsada: kiryski pigmejki, otoski, neonki, gupiki i tęczanki wernera. A i krewetki red i black crystal

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Dobór roślin

Postautor: barttsw » 31 maja 16, 20:54

Nivis pisze:Po pierwsze dzięki za te preparaty. Sprawdzę je
nie musisz sa juz sprawdzone i sa rewelacyjne kolega Hunter dobierze nawozenie
Nivis pisze:Filtr Turbo1000 Aquaela
brak filtracji biogicznej jak przeplyw byl by ok to biologi jak kot naplakal
Nivis pisze:GhH około 6, KH około 5
lejesz RO jak nie to z skąd te paraametry
Nivis pisze:kiryski pigmejki, otoski,
masz zwir i ryby denne
Nivis pisze:krewetki red i black crystal
te krewetki potrzebuja 100% ro + mineralizator

masz ryby o odmiennych parametrach i temperaturach

Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Re: Dobór roślin

Postautor: Nivis » 31 maja 16, 21:56

No teraz to już mi pojechałeś wiesz? Kurczaki posprawdzaj wymagania dla tych ryb. WSZYSTKIE mają twardość wody 2/5-10/15, przedział temperatur 21-27 więc moje 24 im idealnie pasuje, a ph mają do 7,5 i tak jak już ustaliliśmy tu jest za wysoko. Choć staram się zawsze wlać trochę kwasu do wody, czy to z czarnej olchy czy torfu i często zbijam ph do 7,3-7,2 godząc się na herbatę zamiast wody.

Filtr RO już zakupiłam. Do tej pory lałam wodę z kranu (gh 23) z wodą destylowaną, w stosunku jakieś 1:5/1:6 w zależności od wielkości podmiany. Stąd udało mi się uzyskać niską twardość wody. A potem ją utrzymać.

I tak mam bazalt o niskiej granulacji. I tak mam kiryski, Otoski na dnie właściwie nie siedzą. Ale mam bazalt na połowie akwarium. Na drugiej połowie leży piach więc kiryski mają gdzie ryć i uwielbiają tą plaże. W 95% przekopują piach albo skubią rośliny. Tylko te 5% to starają się (!) ryć w bazalcie, który jest dla nich za ciężki. Nie widziałam jeszcze żeby udało im się przerzucać bazalt tak jak to robią z piachem. Regularnie także oglądam ich brzuszki i wąsy. Nie zauważyłam czerwonych śladów po otarciach.

Z krewetkami też bym uważała na zbyt pochopne oceny. Może warunki nie są idealne tj. "książkowe", ale regularnie im odmulam dno (pewnie zresztą dlatego kryptokoryny mi nie rosną) i robię podmiany wody. Do tej pory nie zauważyłam aby mi specjalnie padały- na pewno nie bardziej niż świeżo zakupione ryby na kwarantannie. Powiem więcej. Mimo mojego amatorstwa, złego ph, braku RO i mineralizatora udało mi się je już kilkukrotnie rozmnożyć, a także pomimo, że karmie rybki żywym pokarmem, odhodować cześć młodych. Może dla profesjonalisty to niewiele, ale dla mnie to jest sukces. Zwłaszcza, że podobno nie uchodzą za najłatwiejsze krewetki (najtrudniejsze też nie). Więc proszę mnie nie krytykować zbyt ostro.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Dobór roślin

Postautor: Mattija2 » 31 maja 16, 22:02

Nivis, parametry potrzebne pod dane gatunki polecam brać z www.seriouslyfish.com; polskie źródła mają trochę rozbujałe rozrzuty w swoich tabelkach ;-)

Tu nie chodzi o krytykę a dobro żywych stworzeń - argumenty, że ryby czy krewety się rozmnażają nie są zbyt trafne...rozmnażać się będą w każdych bo taka ich natura;

Jeśli posiadasz już wodę RO zdecyduj się na pewien zakres twardości i zredukuj pod niego swoją obsadę, wyjdą na tym lepiej i ryby/krewety jak i Ty, nie przejmując się np. chorobami które mogłyby być spowodowane przez stres.

SilVeR3
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 27 maja 16, 20:41

Re: Dobór roślin

Postautor: SilVeR3 » 31 maja 16, 22:17

- HYDROCOTYLE SP. JAPAN
Roślinka idealna na 2gi plan, osiąga do 15cm wzrostu, temp 22-28, twardość obojętna, łatwa w utrzymaniu, powinna dać radę z Twoim oświetleniem.

Jak mi się jeszcze coś przypomni, to dopiszę :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Dobór roślin

Postautor: Dhuz » 1 czerwca 16, 04:15

Nivis pisze:Kurczaki posprawdzaj wymagania dla tych ryb.
Ty chyba sprawdziłaś nie wymagania a "w czym te ryby wytrzymają chociaż połowę swojego życia". Optimum to NIE jest pełny zakres wytrzymałości. :P Strony pokroju 'rybyakwariowe.eu' to ładne fotki okraszone przestarzałymi lub przekłamanymi informacjami.

Nivis pisze:kiryski pigmejki, otoski, neonki, gupiki i tęczanki wernera. A i krewetki red i black crystal

kiryski i otoski woda chłodna (22-23st stała, może okresowo na kilka tyg. wzrosnąć do 25), miękka (GH < 9) i lekko kwaśna (pH < 7). Neonki woda kwaśna i miękka, zależnie od gatunku różne temperatury. Gupiki woda im twardsza tym lepsza, zasadowa, ciepła (26 st). Wernerki miękko, lekko kwaśno i ciepło. Dla ryb przydennych i/lub kopiących w dnie, jak kiryskowate i zbrojnikowate nie stosuje się bazaltu, bo po pierwsze świetnie kumuluje wszelki syf, po drugi pokaleczą sobie na nim pyski na 100% bo widziałem, co takie podłoże robi przez lata z kiryskami znajomego, ale też "NIC IM PRZECIEŻ NIE BYŁO, CO TY PIER*****" :D

Nivis pisze:Tylko te 5% to starają się (!) ryć w bazalcie, który jest dla nich za ciężki.
Monitorujesz ryby 24 na dobę, czy tylko tak mówisz, bo tyle udało Ci się zobaczyć? :P Nawet Twoje własne słowa potwierdzają, że te ryby chcą kopać w podłożu, a Ty im odbierasz tą możliwość - po co zatem trzymać ryby, którym blokujemy naturalne zachowania? Pielęgnicowate też kopią w podłożu, ale nie robią tego na okrągło. Piasek to dla wszystkich kopiących mus właśnie z tego powodu.

Nivis pisze:pewnie zresztą dlatego kryptokoryny mi nie rosną
Włóż kulki GT pod korzenie. Krypcie to jedne z najwolniej rosnących roślin. Za to jak zaczną rozrost, to co miesiąc-dwa trzeba pół akwarium wyrywać.

Nivis
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 7 września 15, 15:37

Re: Dobór roślin

Postautor: Nivis » 1 czerwca 16, 04:57

Dobrze posprawdzam i skoryguje.
Dzięki za pomoc przy wyborze roślinek :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości