Glon - jaki?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 1 sierpnia 16, 12:03

Hunter pisze:Nie bój się tego, bo fosforany nie są aż tak toksyczne

Ale czy przy wysokim PO4 i zerowym NO3 nie dorobię się sinicy?

Hunter pisze:Dej Pan więcej fosforu

Tygodniowo podaję 2,7mg/l PO4. Zwiększyć? O ile? Pozostałe nawozy bez zmian.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 1 sierpnia 16, 12:11

skrzatekMK pisze:Ale czy przy wysokim PO4 i zerowym NO3 nie dorobię się sinicy?

Nie tak od razu. Azot w akwarium jest, bo podajesz spore tygodniowe dawki, zresztą rośliny rosną. Jest on po prostu niewykrywalny przez testy.

skrzatekMK pisze:Tygodniowo podaję 2,7mg/l PO4. Zwiększyć? O ile? Pozostałe nawozy bez zmian.

Zwiększyć ;) Utrzymuj cały tydzień poziom ponad 2mg/l.Testy co drugi dzień i jednorazowe uzupełnienie do tej wartości.

Dziś dzwonił do mnie gość, który mówił że ma PO4 na poziomie powyżej skali testów Zoolka, czyli powyżej 5mg/l. Trzyma tam krewetki Red Cherry :) Mnożą się.

EI zaleca ok 3mg/l PO4 tygodniowo, więc u Ciebie póki co dawki "standardowe" wg. tej metody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 1 sierpnia 16, 12:19

Hunter pisze:Azot w akwarium jest, bo podajesz spore tygodniowe dawki, zresztą rośliny rosną.

W sumie racja.

Hunter pisze:Zwiększyć ;) Utrzymuj cały tydzień poziom ponad 2mg/l.

Zwiększę!


Hunter, możesz przesłać mi na priv kod zniżkowy, bo właśnie zakupy robię u Ciebie.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 2 sierpnia 16, 18:24

Widać efekty!

Jest wtorek wieczór, a ja widzę ryby. Przeważnie we wtorek wieczorem myślałem, że jutro trzeba będzie moczyć ręce i przetrzeć szyby. Dziś jest bardzo dobrze. Przednia szyba delikatnie z pyle. Na tylnej widać pył, ale jest go dużo mniej niż tydzień temu.

Dziś zmierzyłem PO4 i było ponad 1,2. Ogólnie w porównaniu z zeszłym tygodniem zwiększyłem podawanie PO4 o jedno naciśnięcie dziennie co da w ciągu tygodnia 3,6mg\l. Zobaczymy ile wyjdzie w niedzielę. Bez względu na wynik zrobię podmianę 20% wody.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glon - jaki?

Postautor: barttsw » 2 sierpnia 16, 18:32

o jest swiatelko w tunelu

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 2 sierpnia 16, 18:34

barttsw pisze:o jest swiatelko w tunelu


Oby tylko za szybko nie zgasło :zly:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 2 sierpnia 16, 20:16

Hehe, no oby :)
Jednak po moich ostatnich przejściach mogę śmiało powiedzieć, że relatywnie wysoki poziom fosforanów blokuje rozwój glonów.
Dziwię się, że rozkładasz dawkowanie nawozów na cały tydzień, a nie dorzucisz jednorazowo do tych 2mg/l ;) Fosforany są bezpieczne. 2mg/l to niewiele.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 3 sierpnia 16, 06:20

Hunter pisze:Dziwię się, że rozkładasz dawkowanie nawozów na cały tydzień, a nie dorzucisz jednorazowo do tych 2mg/l


Wczoraj wyszło że PO4 mam więcej niż 1,2 i wieczorem podałem 3 naciśnięcia to dołożyłem 0,7 co daje ~2,0. Dziś też dodam 0,7. Jutro sprawdzę test i się obaczy.

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glon - jaki?

Postautor: Marcinus71 » 3 sierpnia 16, 14:28

skrzatekMK, jak tak co dziennie będziesz dawał 0,7 to zaproś chociaż kolegów bo sam na dłuższą metę nie dasz rady :)

A rak na poważnie to oby w końcu ci sie udalo bo walczysz z tym już tyle i ciągle konca nie widac.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 6 sierpnia 16, 09:30

Marcinus71 pisze:jak tak co dziennie będziesz dawał 0,7 to zaproś chociaż kolegów bo sam na dłuższą metę nie dasz rady


Dobrze już koniec tygodnia, bo wątroba już nie daje rady :mrgreen:


A tak poważnie, to zrobiłem dziś komplet testów przed podmianą i wygląda tak:
pH - 6,6
NO3 - 2
PO4 > 1,8
Fe - 0,05
kH - 6
gH - 6

Szyby zielone, ale dużo mniej niż tydzień temu. Nitki krótkie zielone są na wszystkim. Dziś podmiana 25% wody (sama destylka).

Na wszelki wypadek zmierzę jeszcze PO4 po podmianie. Hunter, co polecasz dalej? Zmieniać nawożenie? W tym tygodniu podałem NO3 27mg/l, PO4 3,8mg/l, Fe 0,5mg/l i K 29mg/l.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 6 sierpnia 16, 12:01

Dawaj dalej z tym fosforem ;) Nie pozwól żeby spadł poniżej powiedzmy 1,8 mg/l. Zarodniki które są w wodzie muszą przekwitnąć, ale z tygodnia na tydzień powinno być mniej pyłu.

Azot zostaw jak jest. Obserwuj akwarium, gdyby miały wejść sinice to natychmiast podnieś NO3 do ok. 15-20mg/l.

Możesz spróbować podnieść tygodniową dawkę Fe do ok 0,7 mg/l. Jednak nie ma co też szaleć, bo duża ilość żelaza wpływa na rozwój nitkowych glonów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 6 sierpnia 16, 12:17

Hunter pisze:Dawaj dalej z tym fosforem

No tak ale skoro w tym tygodniu dałem PO4 3,8mg/l co podniosło PO4 to o ponad 1 w ciągu tygodnia i wyszło ponad skale, to skoro dalej będę podawał tyle to mogę dużo za dużo przeholować. Może jednak zmniejszę tygodniową ilość do 2,7mg/l? Przy takim samym podawaniu azotu i żelaza.

No chyba, że będę dalej podawał PO4 3,8mg/l, ale zwiększę tygodniowe podawanie NO3 do 32mg/l? Aby zapobiec ewentualnym sinicom.

Hunter pisze:gdyby miały wejść sinice to natychmiast podnieś NO3 do ok. 15-20mg/l.

Ciekawe jak skoro leję NO3 27mg/l i poziom utrzymuje się na niezmiennym poziomie 2mg/? Musiałbym wlać wtedy chyba z 100mg/l tygodniowo.

Hunter pisze:Obserwuj akwarium

I tu może być problem, bo ma na to tylko tydzień. Potem dwa tygodnie akwarium będzie pod opieką teściowej, która mam nadzieję, ze nie zapomni nawozić.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 6 sierpnia 16, 12:31

skrzatekMK pisze:No tak ale skoro w tym tygodniu dałem PO4 3,8mg/l co podniosło PO4 to o ponad 1 w ciągu tygodnia i wyszło ponad skale, to skoro dalej będę podawał tyle to mogę dużo za dużo przeholować. Może jednak zmniejszę tygodniową ilość do 2,7mg/l? Przy takim samym podawaniu azotu i żelaza.

Fakt, nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Chodziło mi o to, żebyś czasami nie odpuszczał z fosforem i sprowadzał go poniżej skali Twoich testów. Z obliczeń wynika, że 2,7mg/l tygodniowo powinno utrzymywać fosforany na dostatecznie wysokim poziomie, więc trzymaj się tego planu.

skrzatekMK pisze:Ciekawe jak skoro leję NO3 27mg/l i poziom utrzymuje się na niezmiennym poziomie 2mg/? Musiałbym wlać wtedy chyba z 100mg/l tygodniowo.

A dlaczego nie? :) Jeśli wejdą sinice, oznacza to niedobór azotu. Prawie 30mg/l tygodniowo mnie nie dziwi. Sam tyle podaję, a czasami nawet więcej. W starszych akwariach ze znakomicie rozbudowaną florą bakteryjną w podłożu dochodzi do procesów denitryfikacyjnych, usuwających azot z wody. O ile dobrze kojarzę to wspominałem o tym kilka stron wcześniej. Doradziłem wtedy dobrze odmulić podłoże i natlenić go (denitryfikacja zachodzi w warunkach beztlenowych).
100mg/l to może przesada ;) Do 40mg/l spokojnie możesz podnieść, ale będziemy się martwić przy ewentualnym wysypie sinic (oby nie).

skrzatekMK pisze:I tu może być problem, bo ma na to tylko tydzień. Potem dwa tygodnie akwarium będzie pod opieką teściowej, która mam nadzieję, ze nie zapomni nawozić.

Ooooo urlopik? :D Znam to :P Adrenalina zawsze skacze. I ta myśl co się zastania po powrocie z urlopu :) Chyba wszyscy tak mamy :mrgreen:

Dobra rada. Schować pokarmy głęboko. Głodówka dobrze zrobi. Nawozy porcjować do pojemników na mocz. Opisać: poniedziałek, wtorek, środa itp. Najważniejsze, to żeby CO2 się nie skończyło :roll:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 6 sierpnia 16, 12:51

Hunter pisze:więc trzymaj się tego planu.

Tak planuję. Cieszę się, że dobrze obliczyłem sobie dawkę :)

Hunter pisze:ale będziemy się martwić przy ewentualnym wysypie sinic (oby nie).

Oby nie, bo przez dwa tygodnie w razie czego, to sinice opanują mi baniak.

Hunter pisze:Nawozy porcjować do pojemników na mocz. Opisać: poniedziałek, wtorek, środa itp.

Ale, że tak można je pomieszać (azot z fosforem, żelazem, potasem, węglem i micro?) i w jednym pojemniku naszykować obliczoną dawkę wszystkich?
To ja wolę zostawić na wierzchu butelki z rozpiską ile czego nacisnąć. Teściowa umie liczyć :)

Hunter pisze:Schować pokarmy głęboko

Na dwa tygodnie?! Nie padną? Planowałem napisać, aby co dwa dni podała trzy szczypty pokarmu.

Hunter pisze:A dlaczego nie?

Czyli zostanę w tym tygodniu przy podawaniu 27mg/l NO3. Potem prze dwa tygodnie będzie to 32mg/l tak na wszelki wypadek, aby sinic nie prowokować.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 6 sierpnia 16, 13:18

skrzatekMK pisze:To ja wolę zostawić na wierzchu butelki z rozpiską ile czego nacisnąć. Teściowa umie liczyć

OK, jak wolisz :D Z doświadczenia wiem jak to się kończy :mrgreen:
skrzatekMK pisze:Ale, że tak można je pomieszać (azot z fosforem, żelazem, potasem, węglem i micro?) i w jednym pojemniku naszykować obliczoną dawkę wszystkich?

Azot, fosfor, potas, węgiel w jednym. Żelazo, micro w drugim ;)

skrzatekMK pisze:Na dwa tygodnie?! Nie padną? Planowałem napisać, aby co dwa dni podała trzy szczypty pokarmu.

W porze suchej ryby nie jedzą miesiącami.
Jeśli dostaną 3 szczypty to nic im nie będzie. Jeśli nie dostaną też nic się nie stanie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości