Glon - jaki?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 16 października 16, 15:34

Cześć,

Sytuacja się chyba normuje. Akwa wygląda ładnie, czysto. Jakieś małe nitki jeszcze można znaleźć, ale na razie się nimi nie przejmuję. Nalot na szybach mniejszy niż tydzień temu. Mam nadzieję, że to już koniec i jak się akwa ustabilizuje na tym poziomie nawożenia, to może pylenie zniknie całkowicie i niteczki zaginą.
To co mnie zastanawia, to to że rośliny nie bąbelkują, albo bardzo słabo ale mimo to rosną. Bardzo ładnie się rozrasta Ludwigia (liście ma takie lekko czerwonawe) i niezmienne Hygrophila. Natomiast Rotala tak jakoś mnie nie powala tym tempem wzrostu - może za mało jej światła?.

Parametry wody po podmianie ~50% wody:
NO3 - 10
PO4 - 1,2
Fe - 0,1
NO2 - 0
kH - 5
gH - 6
pH - 6,8 - muszę kupić nowe testy, bo ten się kończy i coś czuję, że mi lekko przekłamuje.

Akwa wyglądało dziś przed czyszczeniem tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I bardzo bym chciał pomóc Hunterowi, który sporo mi pomagał w doprowadzeniu akwa do dobrej kondycji
:dzieki:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 17 października 16, 14:03

skrzatekMK pisze:To co mnie zastanawia, to to że rośliny nie bąbelkują, albo bardzo słabo ale mimo to rosną.

Nie muszą bombelkować, istotny jest zauważalny wzrost, choć faktycznie rotala wymaga więcej czasu od ludwigi. Światło też gra sporą rolę. To rośliny kolorowe, powinny łapać odcienie różu, brązu i czerwieni, natomiast na zdjęciach widać głównie zielony ;)
Jeśli koniecznie chcesz widzieć bombelkowanie, to podnieś temperaturę (o ile obsada na to pozwala) ;p Im cieplej, tym większa szansa, że tego doświadczysz ;) Bombelkowanie głównie zależy od ilości rozpuszczonego O2 w wodzie. Im cieplej, tym mniejsza rozpuszczalność tlenu w wodzie.

Fajnie, że akwarium się stabilizuje :) :ok:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 17 października 16, 17:19

Jeśli koniecznie chcesz widzieć bombelkowanie, to podnieś temperaturę

W sumie racja. Latem jak w akwa było po 30 stopni to bąbelkowały mocno.

Hunter pisze:To rośliny kolorowe, powinny łapać odcienie różu, brązu i czerwieni, natomiast na zdjęciach widać głównie zielony

No i na rotalach też widać trochę czerwieni, ale mało. Poza tym kupowałem ją jako rotalę green.

Fajnie, że akwarium się stabilizuje :) :ok:

Oj oby tak zostało

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 17 października 16, 17:47

skrzatekMK pisze:Poza tym kupowałem ją jako rotalę green.

Serio? :/ Hmm moja zielona nic a nic nie łapie koloru. Wygląda też trochę inaczej jak ta odmiana kolorowa. Ma delikatniejsze listki i zdecydowanie cieńszą łodygę od swojej siostry.

Może coś zauważymy w tym moim gąszczu :) Daaawno nie robiłem przycinki :twisted:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 21 października 16, 08:00

Hunter pisze:Hmm moja zielona nic a nic nie łapie koloru.

Twoja zielona wygląda jak zielona i nie wygląda jak moja. Także moja na pewno nie jest zielona, prędzej rotundifolia.

Hunter pisze: choć faktycznie rotala wymaga więcej czasu od ludwigi. Światło też gra sporą rolę.

No mam nadzieję, że jak podłączę 3*24 to ruszy i będzie lepiej rosła.

Oby tylko glony nie ruszyły :zly:

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 31 października 16, 20:20

skrzatekMK pisze:Oby tylko glony nie ruszyły


No i ruszyły. Nalot na szybach wszystkich - dość ciężko schodził. No i krótkie nitki się pojawiły na wszystkich roślinach, korzeniu i sprzęcie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Parametry wody z dziś po podmianie 50%:
NO3 - 5
PO4 - 0,8 > x > 1,2
Fe - nie zmierzone bowiem proszkowy odczynnik mi się zbrylował i w mojej wiosce nie dało się go dziś kupić
NO2 - 0
kH - 6
gH - 7
pH - 6,6

Jeśli chodzi o parametry wody to w porównaniu do stany z przed modyfikacji oświetlenia to na pewno spadło NO3 o połowę.

Na pewno zwiększam podawanie na tydzień NO3 o ok 7mg/l i PO4 o ok 0,5mg/l i FE o jedno naciśniecie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Glon - jaki?

Postautor: Hunter » 1 listopada 16, 10:53

skrzatekMK pisze:Fe - nie zmierzone bowiem proszkowy odczynnik mi się zbrylował i w mojej wiosce nie dało się go dziś kupić

Zoolek i jego higroskopijny proszek? ;P Nie popełniaj drugi raz tego samego błędu ;) JBL ma jedną buteleczkę z preparatem płynnym, tam nie ma co się popsuć, więc masz pewność, że testy wytrzymają tyle na ile mają termin ważności.

NO3 jest na minimalnym poziomie, więc glony były nieuniknione.
Myślę że jeśli doprowadzisz parametry to stanu jak przed zwiększeniem oświetlenia to glony też powinny odpuścić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 1 listopada 16, 13:47

Hunter pisze:Zoolek i jego higroskopijny proszek? ;P Nie popełniaj drugi raz tego samego błędu

No chyba się skuszę na JBL, bo już drugi raz ten proszek się zbrylował :zly:

Hunter pisze:NO3 jest na minimalnym poziomie, więc glony były nieuniknione.
Myślę że jeśli doprowadzisz parametry to stanu jak przed zwiększeniem oświetlenia to glony też powinny odpuścić.

No też tak chcę zrobić.

dexterkox
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 27 sierpnia 10, 08:08

Re: Glon - jaki?

Postautor: dexterkox » 15 listopada 16, 16:20

Jak tam twoje akwarium i walka z glonami ?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Glon - jaki?

Postautor: skrzatekMK » 17 listopada 16, 07:42

dexterkox, odpukać jest dobrze. Nitek raczej nie ma, a jeśli są to minimalne (dzięki czemu mają co jeść Amano). Nalot na szybach występuje, ale mały, także się nim nie przejmuję (dzięki czemu mają co jeść Otoski).

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości