64 L na ziemii - nawożenie, rośliny.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

64 L na ziemii - nawożenie, rośliny.

Postautor: Rumci » 13 kwietnia 16, 14:09

Hey.

Z racji tego, że nie zagłębiałem się nigdy w akwaria z bujną roślinnością , mam kilka pytań.

Dotychczas cały czas miałem styczność z BW oraz z akwariami biotopowymi. W swoich akwariach nie posiadałem raczej wymagających roślin z tego względu zawsze wszystko jakoś prawidłowo funkcjonowało.

Ostatnimi czasy zwolnił mi się baniaczek 64 L no i postanowiłem zrobić małe autorskie ala Iwagumi.

A więc od początku.

Akwarium dojrzewa, założone 9 kwietnia. Parametrów dokładnie jeszcze nie mierzyłem, ale trochę wody dałem ze starego zbiornika, a resztę mieszankę kranovity z czystą wodą RO.

Filtr:

- wewnętrzny Aquael Turbo 500 ( rozglądam się już za jakimś kubełkiem, myślę, że w najbliższym czasie wrzucę jakiś kubełek.)

Podłoże:

- ziemia ogrodowa z dodatkiem wkładu torfowego , na to siatka , na to kulki gt wymieszane z 2 litrami substratu JBLa Aqua Basis. Na to 4-5 cm czarnego piasku kwarcowego o frakcji 0.8 - 1.6 mm. Oczywiście ziemię dałem parę cm od szyb , tak aby się z nią nie stykała, słyszałem, że trzymanie takiego odstępu jest wskazane.

Rośliny:

- duży heniek (zrezygnowałem z małego heńka, który jest bardziej wymagający i ciężko byłoby mi go utrzymać bez CO2 - tak podejrzewam.) Zamysł jest taki, aby heńka regularnie przycinać i uzyskać takie efekt, aby trochę się położył i rozrósł bardziej na boki niż w góre, zobaczymy co z tego wyjdzie.

- co mógłbył więcej dać? przypominam, że jest to baniak bardziej w stylu Iwagumi, aranżacje tworzy kilka kamieni Scenery Stone umiejscowionych bardziej po prawej stronie akwarium. Nie wiem jakie ewentualnie rośliny mógłbym tu jeszcze dodać. Myślałem aby po lewej stronie wrzucić jakiś korzonek, na którego koronie zaczepić jakiś mech i stworzyć imitacje "drzewka" , ale nie wiem czy ten pomysł wprowadzę w życie. Może Wy mi coś polecicie?

Oświetlenie:

Świetlówki te dobrał mi Pan , który na co dzień prowadzi działalność związaną z ośwteleniem i który zakłada oświetlenie w baniakach, ale chętnie posłucham również co Wy myślicie na ten temat. Nie wiem czy nie przydałoby się wlepić tutaj jakiejś świetlówki 6500k zamiast np tej Narvy? No nic, zaufałem niby specjaliście.

- Narva Świetlówka Oceanic Flora/Colour 15W T8 (8000k)
- Sylvania Świetlówka Aquastar T5 SL 24W (10000K)

Wychodzi więc jakieś 0,61 W na litr. Po ile świecić? :)

Pytanie brzmi - co o tym myślicie? Ma to jakiś sens? Dorzucilibyście jeszcze jakieś rośliny? Co dalej?Czy nawozić czymś czy nie ma sensu? Jak dokładnie z podmianami w takim świeżaku na ziemi, bo obiło mi się o uszy, że w pierwszy tygodnie trzeba trochę więcej wody podmieniać?Jak już wspominałem, chciałbym mieć rośliny w dobrej kondycji, tak aby ten baniaczek miał swój urok. Główny cel to utrzymać tego heńka. ;)

Przymierzam się do roślinnego 240L już z całym osprzetem CO2, ale pierw chcę się wdrożyć w temat i min. temu ma słuzyć ten mały baniaczek.

Pokieruje mnie ktoś, da jakieś wskazówki? Z góry dziękuję za porady, a wszelkie uwagi wezmę na klatę i wyciągnę odpowiednie wnioski.

Pozdrawiam!! :)

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: 64 L na ziemii - nawożenie, rośliny.

Postautor: remigiuszl » 18 kwietnia 16, 15:35

Cóż ja Ci mogę powiedzieć Rumci :)
Ziemia ogrodowa - osobiście jestem zwolennikiem :) Mam 140 i 54 litry oparte na ziemi, ale ja używałem na to piaseczku. Nie wkładaj żadnej siatki na ziemię. Utrudnisz sobie tylko życie. Jak dla mnie ziemia bomba. rok czasu, zero problemów w 140l. Restart mam w trakcie, ale ze względu na remont.
0.6w/l daj mały bimberek do tego i sadź małego heńka :)
Co do oświetlenia, to ja wolę ledy. Przynajmniej mogę dobrać wszystkie parametry a i prądu mniej.
wsadź 8 modułów samsung na 5630 3w sztuka, do tego parę czerwonych i parę royal blue. Będziesz musiał kosę spalinową kupić.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości