Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Mattija2 » 11 października 15, 19:36

Witam wszystkich.

Posta piszę wraz z prośbą o pomoc w rozpoznaniu i rady zwalczenia nowych żyjątek mojego akwarium - glonów.

Problem zauważyłem jakiś czas temu jednakże nie brałem go bardzo poważnie. Na niektórych roślinach oraz na przedniej szybie pojawiły się glony nitkowate (prawdopodobnie sinice lub zielenice) a na kamieniu z tyłu ognisko(?) krasnorostu. Nie daję ręki za te diagnozy, jestem początkującym akwarystą :)

Problemem są również łamiące się pod prawie tym samym kątem końcówki liści hygrophilii oraz zmiana koloru rogatka (czyżby do kompletu okrzemki?)

Trochę suchych danych:
Wymiary : 80x40x35 (klasyczne 112l)

Oświetlenie - proszę nie linczujcie - 2x18 W standardowe (ok 0.32 W/l - cienko...), świecę 10h dziennie (programator)

Filtracja: turbina + gąbka, przepustowość max ok 500/h

CO2: bimbrownia + dyfuzorek z kostki lipowej

Podłoże -żwirek o różnej granulacji

do dekoracji służą 2 korzenie mangrowca, 2 łupiny kokosa i łupki ustawione pionowo (miało to imitować tło strukturalne- miało :mrgreen: )

Podmieniam około 20l wody tygodniowo - kranówka.
Nawożę nawozem PlantaMin firmy Tetra zgodnie z zaleceniami producenta.

Niestety nie jestem w posiadaniu testów do fosforu, potasu czy żelaza. Posiadam jedynie testy paskowe firmy JBL, które nie są zbyt dokładne.
Niestety ze względów finansowych nie jestem w stanie wymienić oświetlenia czy testów na kropelki. Zostaje czekać na przypływ gotówki :)

Testy obecne:
NO2 - 0
NO3 - 25-50 *
KH - 10-15-20?*
GH >21
Cl2 - ???*


* moje oko nie jest w stanie tego stwierdzić. Wybaczcie za tę niedogodność, z czasem się to zmieni.

Proszę o pomoc w rozpoznaniu i ewentualnie likwidacji w/w mieszkańców. I o wyrozumiałść - jest to mój pierwszy baniaczek zalany 17.08.2015.

Fotki:
Nitki na szybie:
Obrazek
+ Glony:
Obrazek

Obrazek
Problem łamanych końcówek + glony
Obrazek

Obrazek
Całość nie wygląda źle:
Obrazek
Inne ujęcie nitek:
Obrazek
"Osad" na tyle, kamień
Obrazek
Kuleczka (chyba) krasnorostu
Obrazek


Pozdrawiam.
PS - tego posta piszę już 3 x, gdy dawałem pogląd kazano mi się zalogować i kasowało posta :D

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Greek » 11 października 15, 20:06

Nie podałeś żadnych informacji nt. obsady.
Mattija2 pisze:Niestety nie jestem w posiadaniu testów do fosforu, potasu czy żelaza. Posiadam jedynie testy paskowe firmy JBL, które nie są zbyt dokładne.
Niestety ze względów finansowych nie jestem w stanie wymienić oświetlenia czy testów na kropelki. Zostaje czekać na przypływ gotówki :)

Testy obecne:
NO2 - 0
NO3 - 25-50 *
KH - 10-15-20?*
GH >21
Cl2 - ???*

No, niestety paski nic dokładnego nie powiedzą. Ale już z tego można wyczytać, że:
- masz na pewno twardą wodę (tak przy okazji to taka woda nie pasuje rybom widocznym na zdjęciach), a to już jest coś co występowaniu glonów sprzyja;
- azot jest na już dość wyraźnym poziomie i to również jest czynnik, który może powodować glony;
W Twoim zbiorniku nie ma zbyt wielu szybkorosnących roślin (jedynie hygrophila), a i w ogóle roślin jest niewiele. To powoduje, że nie ma za bardzo co tego azotu zeżreć. Nie wiem co jest w składzie tej Tetry, ale możliwe że też podbija azot. Natomiast jeżeli to jest taki "ogólny" nawóz to myślę, że ma tutaj zastosowanie zasada, że co jest do wszystkiego, to jest do.... niczego ;)

Kolejna rzecz - filtr. Bez podania obsady nie można ocenić czy dobry, czy nie, ale coś czuję że zwykła gąbka + 500l/h to może być za mało, choć jeżeli rzeczywiście NO2=0ppm to wychodzi na to, że jednak starcza.

Generalnie rzecz biorąc to pewna ilość glonów jest normalna i poprawna w dobrze funkcjonującym akwarium. Patrząc na czynniki, które u Ciebie mogą wpływać na wzrost glonów (azot + twarda woda + niewiele roślin) to masz ich naprawdę mało.

Skombinuj więcej (zwłaszcza szybkorosnących) roślin (i nawóź je bardziej sensownie), a do tego czasu bardziej obfite podmianki. Zadbaj też o swoje ryby i dostosuj parametry wody do ich wymagań - przy okazji łatwiej wyeliminujesz glony.
Mattija2 pisze:PS - tego posta piszę już 3 x, gdy dawałem pogląd kazano mi się zalogować i kasowało posta :D

Kliknij "zapamiętaj mnie" i nie będzie wylogowywało. Ale w takiej sytuacji powinno zadziałać "wstecz" i odzyskałbyś posta.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Mattija2 » 11 października 15, 20:29

Dziękuję za odpowiedź.

Obsada mojego akwa to:
-Razbora Klinowa x15
- Barwniak Czerwonobrzuchy (chwilowo x6, coś nie chcą dobrać się w parę - potem 4 out)
- Kirysek spiżowy x6
+ ulubieniec - samica zbrojnika złotego

Docelowo to cała obsada, jednakże w zbiorniku znajduje się parę rybek, które zostały mi z "rodzinnej" dwudziestki piątki - która jak już wiem prowadzona była fataaaalnie :zdziwko:

A więc:
- Gupik Endlera x4
- Neon Innesa - x2
- Sumik szklisty x2
- Danio pręgowany (koralowy) x3

Rybki te są uwielbiane przez domowników i ciężko będzie się ich "pozbyć" - z resztą rozstanie z sumikami traktuje jako z goła niedopuszczalne :(

To tyle z obsady.
Mówisz o dosadzeniu roślin, nie wiem czy będzie to łatwe :mrgreen: ale jakoś spróbuję to zrobić - Rogatek, więcej Różdzycy? a może Hygrophilli?

Co do nawozów - czy linia Blue Line od Huntera spełni swoje zadanie? (lokowanie :D)
Problemem jest że nie mam testów na micro/macro. Obędzie się bez tego?

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Tomekł » 11 października 15, 20:39

Mattija2 pisze:Mówisz o dosadzeniu roślin, nie wiem czy będzie to łatwe :mrgreen: ale jakoś spróbuję to zrobić - Rogatek, więcej Różdzycy? a może Hygrophilli?


Popytaj forumowiczów, ktoś się na pewno podzieli roślinami, z mniej wymagających masz nurzańca, sagittarie, zwartki.

Mattija2 pisze:Problemem jest że nie mam testów na micro/macro. Obędzie się bez tego?


Chcąc nawozić musisz zaopatrzyć się w testy, konieczne będzie takie minimum jak NO3, PO4 i Fe.
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Greek » 11 października 15, 20:40

Mattija2 pisze:Rybki te są uwielbiane przez domowników i ciężko będzie się ich "pozbyć" - z resztą rozstanie z sumikami traktuje jako z goła niedopuszczalne :(

Cóż, za wyjątkiem gupików to te ryby są po prostu nieszczęśliwe, ze względu na ich towarzyskość.

Mattija2 pisze:Mówisz o dosadzeniu roślin, nie wiem czy będzie to łatwe :mrgreen: ale jakoś spróbuję to zrobić - Rogatek, więcej Różdzycy? a może Hygrophilli?

A, to jest i różdżyca i hygrophila? Ja tam ich nigdy nie odróżniam :P Wszystkie trzy wymienione są bardzo skuteczne.

Mattija2 pisze:Co do nawozów - czy linia Blue Line od Huntera spełni swoje zadanie? (lokowanie :D )

Jeszcze się nie spotkałem żeby ktoś narzekał ;)

Mattija2 pisze:Problemem jest że nie mam testów na micro/macro. Obędzie się bez tego?

Z tego co się orientuję to wiele osób obywa się bez tego. Kluczem jest poprawna ocena swojej roślinności i dobranie dawkowania - tu Ci na pewno sam Hunter doradzi najlepiej :)
Ostatnio zmieniony 11 października 15, 20:42 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: barttsw » 11 października 15, 20:41

Mattija2 pisze:Mówisz o dosadzeniu roślin, nie wiem czy będzie to łatwe :mrgreen: ?


a w czym problem rosliny zawsze dosadzisz (prawie)

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Greek » 11 października 15, 20:46

Aha, jeszcze jedno: przy takim oświetleniu postaw na rogatka. Hygrophila będzie słabo rosnąć, a Różdżyca może lepiej, ale też nie najlepiej - rogatek najlepiej spełni to zadanie.

No i nie świeć 10h - roślinom starczy w zupełności 8h.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Mattija2 » 11 października 15, 20:56

Ok, docelowo więc zakupię rogatka w średnio- dużej ilości , ewentualnie nurzaniec. Myślę, czy nie powyjmować połowy kamieni z tyłu, żeby zrobić miejsce dla rogatka, wyjdzie w praniu. Do Huntera napiszę niebawem, tylko jakoś sobie to uporządkuję w głowie :D
8h dziennie - czy te godziny mogą być dowolnie obsadzone w czasie?
W takim sensie, czy bez różnicy jest świecenie 13-21 jak i powiedzmy 10-18. Dobrze by było wybrać 1 wariant bo rano wychodzę na uczelnię i wracam w granicach 18 - a baniaczek trzeba oglądać :ok:
Dziękuję za odpowiedzi, teraz trzeba znaleźć aukcje z rogatkiem i jazda :)

A, i jeszcze jedno:
Czym może być spowodowane łamanie się końcówek Hygrophilli? to dość niepokojące, bo młode listki są zdrowe i zielone, natomiast w 90% ich wysokości gną się pod kątem ~80 stopni i obumierają.

Edit:
Czy listki, które są marne i zainfekowane glonami przycinać czy zostawiać? Właściwie to raz widziałem odpowiedzi że ucinać, raz że zostawiać - wybaczcie za tyle wątpliwości :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: barttsw » 11 października 15, 21:12

Mattija2, mozesz nawet swiecic z przerwami

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Greek » 11 października 15, 21:21

Mattija2 pisze:Myślę, czy nie powyjmować połowy kamieni z tyłu, żeby zrobić miejsce dla rogatka,

Rogatka po prostu rzuć do wody i zostaw - zmaksymalizujesz przyrosty.

Mattija2 pisze:Czym może być spowodowane łamanie się końcówek Hygrophilli? to dość niepokojące, bo młode listki są zdrowe i zielone, natomiast w 90% ich wysokości gną się pod kątem ~80 stopni i obumierają.

Mogą być to jakieś niedobory, ale ja obstawiam po prostu słabe światło - ona lubi naprawdę mocne światło.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: barttsw » 11 października 15, 21:31

HYGROPHILA DIFFORMIS wymaga co2 nawożenia słupa wody i bardzo dobrego oświetlenia

Santi54
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 11 września 15, 19:04

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Santi54 » 22 października 15, 09:14

Mam pytanie odnośnie tematu glonów. Nie chce zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum. Posiadam zbiornik 98litrów. Zbiornik ma 4 tygodnie. Od początku nie używam żadnych preparatów chemicznych. Jedynym jest CO2 w płynie w celu zwiększenia efektywności wzrostu roślin. Światło mam bardzo mocne ledowe emitujące około 100-120W czyli mam ponad wat na jeden litr. Z tego względu zgodnie z zaleceniami zacząłem od świecenia 2h dziennie potem 4h i tak dalej aż doszedłem do 8h. Zaobserwowałem jednak od ostatniego tygodnia gwałtowny wzrost glonów. (poczatkowo na szybie, teraz już na liściach). Najprawdopodobniej patrząc na galerie są to zielenice i może sinice też. Od tamtego czasu skróciłem czas świecenia do 2h, a CO2 podniosłem do 5ml. Glony niestety nie ustępują i jest ich coraz więcej. Co do podłoża to jest to sama lawa wulkaniczna bez dodatkowych substratów czy ziemi ogrodowej. Efekty przyrostu roślin są niesamowite tylko te nieszczęsne glony... Niestety nie mam jak sprawdzić parametrów wody (nie jestem w stanie kupić testów, dopiero będe mógł sobie pozwolić na wydatki w listopadzie/grudniu- student ;) ). Mam jedynie możliwość sprawdzenia pH które wynosi 6,8-7 Jest szansa coś z tym fantem zrobić? Myślałem o przeniesieniu ryb już w następnym tygodniu z mniejszego zbiornika, ale wolałbym wcześniej uporać się z tymi glonami. Aha co to filtracji to na razie są to 2 filtry aquaela wewnętrzne oba przewidziane na zbiorniki do 120-150litrów. W grudniu zamienie je na filtr kubełkowy. Proszę o jakąś rade. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: Greek » 22 października 15, 10:34

Oczywiście Twoim problemem jest oświetlenie. Nie wiem w jakim celu masz takie mocne? Rośliny rosną, póki mają jeszcze zmagazynowane składniki odżywcze, mineraly ale skoro niczym nie nawozisz przy takim oświetleniu to szybko się one skończą. Gdybyś nawoził, albo miał chociaż coś w podłożu (np. proste kulki GT), prawdopodobnie przyrosty miałbyś o wiele większe, a ponadto nie byłoby glonów.
To oświetlenie ma limitować wzrost zielska.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony - prośba o rozpoznanie i pomoc w likwidacji

Postautor: barttsw » 22 października 15, 10:50

zmniejsz przede wszystkim moc oświetlenia bo to jest zabójcze bez nawożenia i bez co2 a co ty nazywasz CO2 w płynie to jest węgiel a nie CO2

i pytanie na co ci tak mocne oświetlenie

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości