Glony i słaba kondycja roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: szachu » 4 października 15, 21:43

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu w moim akwa pojawiły się krasnorosty (tak mi się wydaje). Skrócenie czasu świecenia nic nie dało. Wydaje mi się ze to kwestia braku nawozu. Rośliny przestały rosnąć a ich liście zaczęły robić się przezroczyste.

Coś o akwarium:

1.Wymiary, litraż i wiek akwarium.

Popularne 112 litrów: 80 x 40 x 35

2. Oświetlenie
- rodzaj źródła światła 2 x T5
- typ, barwa światła i moc 1 x Day Light i 1 x Flora Glo
- czas oświetlania akwa oraz czy jest wystawione na działanie słońca wcześniej 11h teraz 8,5h światła dziennego praktycznie brak
3. Rodzaj zastosowanego podłoża , grubość jego warstw i frakcja. Na dnie nawóz pod rośliny (nie pamiętam nazwy) na nim żwirek 1-3 mm
4. Nawożenie
- kiedy, jakie i w jakich ilościach są podawane nawozy Carbo Planta Gainer codziennie po 4 naciśnięcia, raz w tyg EasyLife Profito
- czas, ilość i w jaki sposób do akwa jest podawany CO2 brak
5. Parametry fizyko-chemiczne wody temperatura 26stopni; GH 10; pH 7,8; NO3 20; PO4 0,3; Fe 0,1
6. Obsada roślinna Żabienica amazonka, Żabienica Kleiner Bar, Żabienica Hart, jeszcze szczaw i ładna trawka :P (nazw nie pamiętam)
7. Obsada zwierzęca 2 x Nannacara Anomala 4 x Kirys Szmaragdowy 1 x Molinezja 1 x Glonojad L144 1 x Szydlik
8. Filtracja filtr wewnętrzny Eheim
9. Opieka sprawowana nad akwa Podmiana raz w tygodniu 20 litrów (10l RO + 10l kranówka)do tego odmulanie. Przycinek nie ma z czego. Czyszczenie filtra przy każdej podmianie. Pokarmy dwa razy dziennie suche i mrożone.
10. Opis problemu. Opisałem na początku. Nie wiem od czego zacząć przy odbudowie roślinności w akwa.


Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
luki174
Ryba
Ryba
Posty: 395
Rejestracja: 11 lutego 15, 11:24
Lokalizacja: Jasło

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: luki174 » 4 października 15, 21:49

A wiec tak, nie wiem czy to może miec cos z tym wspólnego, ale karmić sie powinno 1 raz dziennie. Ty dodatkowo karmisz suchym i mrożonym, nie wpływa to raczej za dobrze zarówno na zdrowie rybek jak i sytuacje w akwarium. Zalezy tez oczywiście ile podajesz tego pokarmu ;)
To takie moje sugestie, nw czy trafne, bardziej doświadczenie niech sie może wypowiedzą :)
A i obsada to wiesz, ze jest tez nie dobrze dobrana?
"Nie spieraj się z idiotą,
ktoś patrzący z boku
mógłby was pomylić..."
-Daniel Boorstin

Bolkovsky
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 4 grudnia 14, 21:29

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: Bolkovsky » 4 października 15, 23:53

Jaka moc światła ? Jak dużo masz tych roślin ? (mile widziane zdjęcie :) ) z Krasnymi ciężka walka, zwiększ carbo do 8 kliknięć i obserwuj. Skup się przede wszystkim na roślinach szybko rosnących, co do pokarmu nie słuchaj bzdury, lepiej częściej, a po trochę :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: barttsw » 5 października 15, 06:09

szachu, najlepiej z krasnorostami walczyć weź do sczykawki carbo i delikanie polej na liście
ale walka jest trudna ale nie możliwa i w dodatku zwiększ podawanie carbo
pozatym karb raz dziennie , głodna ryba to zdrowa ryba

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: abiba » 5 października 15, 14:20

luki174 pisze:ale karmić sie powinno 1 raz dziennie.


dlaczego?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: Greek » 5 października 15, 15:40

abiba pisze:dlaczego?

Dla niczego bo wcale tak nie jest.
Też mnie irytuje ten pogląd :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: abiba » 5 października 15, 16:56

Sam pogląd mnie nie irytuje - każdy może mieć swoje zdanie . Iryujące jest powielanie róznych opinii bez podania/znajomości argumentów .


Jak już jestem przy klawiaturze :

podobnym absurdem (jeśli nie większym) jest krytyka karmienia ryb różnymi pokarmami ( w tym przypadku suchym i mrozonym )
Moim zdaniem jest to wspaniałe karmienie a jeśli jeszcze te suche byłyby róże a te mrozone też rózne robaczki to już zbliżamy sie do ideału

Czy może sie myle?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: Greek » 5 października 15, 17:29

Ależ w żadnym razie :D Jeszcze dodam, że gdyby do tego jadłospisu dorzucić naturalną zieleninę (za wyjątkiem typowych mięsożerców) i coś mniej otłuszczającego niż te typowe suche karmy to ideał w zasadzie jest osiągnięty ;)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: szachu » 5 października 15, 19:56

Dzięki za OT w moim temacie :P Wiem już że dobrze karmię ryby :P

Jaka moc światła ? Jak dużo masz tych roślin ? (mile widziane zdjęcie :) )


Moc świetlówek 2 x 18W

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Innych nawozów nie podawać narazie?

Zapomniałem dopisać że w piątek pod korzenie dałem kulki JBLa

Bolkovsky
Ryba
Ryba
Posty: 197
Rejestracja: 4 grudnia 14, 21:29

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: Bolkovsky » 6 października 15, 16:37

Mało światła i mało roślin szybko rosnących. Dorzuć jeszcze jedną 18W albo ciut większą, jeśli to możliwe . Do tego dosadź jakąś kryptocorynę, nurzańca, heterantherę, czy co tam Ci się jeszcze ze sprinterów spodoba i zwiększ carbo do 8-10 kliknięć dziennie, możesz kliknąć sobie do jakiegoś naparstka i strzykawką podlać koło najbardziej zarażonych miejsc, w moim wypadku pomogło i glony zaczynają się rozpuszczać :) Dodatkowo możesz zwiększyć podmiany do 30l

g64
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 30 maja 14, 19:29

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: g64 » 6 października 15, 19:22

Krasnorosty,pełno ich,efekt brudnej wody,popraw filtrację,(brudny filtr, zanieczyszczone podłoże)walka z z krasnymi nie jest łatwa,ale da się wygrać,przede wszystkim czystość baniaka,chemia usuwa tylko skutek qa nie przyczynę

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: barttsw » 6 października 15, 19:27

szachu, przypuszczam ze za slaba filtracja

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: szachu » 7 października 15, 21:57

No właśnie chyba jakiś kubełek będę musiał kupić bo filtr już nie wyrabia ;/ po 5 dniach przestaje pompować wodę ;/

Krasnorostów po zwiększeniu carbo jest więcej ;/

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: barttsw » 7 października 15, 21:59

lejesz na rosliny czy do słupa wody?

szachu
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 11 stycznia 15, 12:42
Lokalizacja: Ząbki

Re: Glony i słaba kondycja roślin

Postautor: szachu » 8 października 15, 19:56

Staram się lać po całej powierzchni wody. Martwią mnie te przezroczyste liście ;/

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości