Glony - co robię nie tak?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Juni
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 18 grudnia 14, 20:56

Glony - co robię nie tak?

Postautor: Juni » 9 kwietnia 15, 19:38

1. Akwarium 30L (krewetkarium) zalane około 2 miesięcy temu.
2. Aquael Lampka DecolightDuo Plant 2 x 11W
• Świece około 8h
3. Drobny żwirek bazaltowy 0,3-0,5mm
4. Nawożenie:
• CO2 z bimbrowni 1b/s
• 5 kulek w podłożu
5.
NO3 50
NO2 0
GH 8
KH 10
PH 6,4
CL2 0
6. Obsada roślinna, różnego rodzaje mchy, i trawnik.
7. 3 kreetki CR oraz CB, 1 sztuka gupika
8. Kaskada AquaClear20
9. Co tydzień podmianka 2-3L. 60% RO 40% Kranówa
10. Na roślinach pojawiły mi się glony pędzelkowate, jakaś rada co zrobić żeby pozbyć się? Ostatnio świeciłem tylko 3-4h dziennie ale nie zauważyłem żeby dało to rezultaty.

Zdjęcie
Ostatnio zmieniony 9 kwietnia 15, 19:41 przez Juni, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Brajanero » 9 kwietnia 15, 19:41

Popraw foto .
Kaskada AquaClear20 -Jakie wypełnienie ?
Podmiany 30% czyli ok.9l.
Koniecznie zjedz z NO3 i będzie okej ,skoryguj to podmianami .Nie rób czasem jednej dużej tylko podmieniaj częściej po trochę ,bo łatwo taki baniaczek zdestabilizować .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Juni
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 18 grudnia 14, 20:56

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Juni » 9 kwietnia 15, 19:42

Brajanero pisze:Popraw foto .
Kaskada AquaClear20 -Jakie wypełnienie ?
Podmiany 30% czyli ok.9l.
Koniecznie zjedz z NO3 i będzie okej ,skoryguj to podmianami .Nie rób czasem jednej dużej tylko podmieniaj częściej po trochę ,bo łatwo taki baniaczek zdestabilizować .




Zdjęcie poprawione, podmieniać aż 9L? dwa razy w tyg?
Kaskada wypełniona:
• gąbka
• ceramika
Ostatnio zmieniony 9 kwietnia 15, 20:06 przez Juni, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Brajanero » 9 kwietnia 15, 19:44

Nie rób takie raz w tyg .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Greek » 9 kwietnia 15, 19:48

Wow, przy takich parametrach musisz mieć tam straszną przyduchę! Nie za dużo tego CO2? Nie zauważyłeś ciężkiego oddechu u gupika?
Skoro bimbrownia to czy odłączasz na noc? Kiedy mierzyłeś parametry wody? Rano czy wieczorem?

NO3 zdecydowanie za wysokie. Sprawdź jakie jest stężenie w podmienianej wodzie, bo może się okazać, że wlewasz przy podmianie również wodę obfitą w azotany.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Juni
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 18 grudnia 14, 20:56

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Juni » 9 kwietnia 15, 20:04

Greek pisze:Wow, przy takich parametrach musisz mieć tam straszną przyduchę! Nie za dużo tego CO2? Nie zauważyłeś ciężkiego oddechu u gupika?
Skoro bimbrownia to czy odłączasz na noc? Kiedy mierzyłeś parametry wody? Rano czy wieczorem?

NO3 zdecydowanie za wysokie. Sprawdź jakie jest stężenie w podmienianej wodzie, bo może się okazać, że wlewasz przy podmianie również wodę obfitą w azotany.





CO2 w nocy nie podaje do akwarium, to w takim razie nie będę podawał przez kilka dni. Ryba zachowuje się normalnie, nie zauważyłem niepokojących objawów.

Parametry mierzyłem rano i dziś po pracy około 16, za każdym razem wychodzi to samo.
Wodę do podmianki zmierzę jutro wtedy się okaże.

A dorzucenie większej ilości roślin, może pomóc?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: osama » 9 kwietnia 15, 20:17

Juni pisze:Ryba zachowuje się normalnie, nie zauważyłem niepokojących objawów.
Więc nie ma problemu z CO2.

Juni pisze: to w takim razie nie będę podawał przez kilka dni
? Po co?

Juni pisze: Co tydzień podmianka 2-3L. 60% RO 40% Kranówa
Brak podstawowej opieki nad akwarium doprowadzić może tylko do problemów. 10l na tydzień to ma być norma. Ja w 240l podmieniam co tydzień 80-90l. W 72l ok 27l.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Greek » 9 kwietnia 15, 20:22

Dla pewności zmierz jutro rano przy włączaniu oświetlenia i bimbru oraz przy wyłączaniu - wieczorem.
Nie odłączaj CO2. Te testy to jakieś sensowne, czy paski 5w1?

Juni pisze:A dorzucenie większej ilości roślin, może pomóc?

Na pewno pomoże ze zbiciem NO3 - tutaj trzeba by celować w szybko rosnące gatunki.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: slaeer » 9 kwietnia 15, 20:59

Ja w 240l podmieniam co tydzień 80-90l.
Prawie 50% netto, ok, ale jezeli nawozisz EI w innym przypadku nie widze sensu.
Kolego duze te no3, dziwnie wysokie jak na ta obsade. Te testy sa wiarygodne ? Troche nie realne zeby w wodzie podmienianej bylo takie stezenie skoro jest mieszana z RO. Zbyt male podmianki robisz i sie skumulowalo. Podmieniaj 25% wody raz w tygodniu.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Juni
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 18 grudnia 14, 20:56

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Juni » 9 kwietnia 15, 21:37

Greek pisze:Dla pewności zmierz jutro rano przy włączaniu oświetlenia i bimbru oraz przy wyłączaniu - wieczorem.
Nie odłączaj CO2. Te testy to jakieś sensowne, czy paski 5w1?




Mam paski Tropicala 6in1,oraz kropelkowe Zoolek.
Ok, to postaram się zrobić testy jutro rano.


slaeer pisze:Kolego duze te no3, dziwnie wysokie jak na ta obsade. Te testy sa wiarygodne ? Troche nie realne zeby w wodzie podmienianej bylo takie stezenie skoro jest mieszana z RO. Zbyt male podmianki robisz i sie skumulowalo. Podmieniaj 25% wody raz w tygodniu.


Czy testy wiarygodne tego nie wiem, mam drugie akwarium 200L i jak patrze tym paskowym to mam:
No3 10
No2 0
GH 8
KH 10
PH 6,8
I w tym akwarium zero glonów, wszystko ładnie rośnie.


A leje tą sama wodę do podmianek w tych samych proporcjach tylko podmieniam 20L.
Na razie spróbuje podmieniać w tym mniejszym akwarium większą ilość wody raz w tygodniu, zobaczymy co z tego wyjedzie.

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Brajanero » 9 kwietnia 15, 22:07

Juni pisze:Mam paski Tropicala 6in1,oraz kropelkowe Zoolek.
Ok, to postaram się zrobić testy jutro rano.

Ciężko o bardziej niedokładne ,ale sam widzisz odpowiedź na podstawie porównania No3 o różnych stężeniach w dwóch zbiornikach .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Greek » 9 kwietnia 15, 22:22

Tak, te paski muszą być beznadziejne. pH jest tu zapewne bardzo mocno zaniżone (co częste w przypadku paskowych). Zatem CO2 pewnie jest w normie, zwłaszcza że nie widzisz niepokojących objawów.
Jak widać, rzeczywiście NO3 jest tu pewnie przyczyną. Zastanawiające jest jedynie co może być w tym przypadku przyczyną wysokiego poziomu azotanów, bo obsada nie wydaje się bardzo "azotogenna" :) W tym 200l robisz procentowo podobne podmiany, więc być może tam masz po prostu znacznie bardziej rozwiniętą roślinność/szybko rosnącą?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Juni
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 18 grudnia 14, 20:56

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Juni » 9 kwietnia 15, 22:44

Greek pisze:Tak, te paski muszą być beznadziejne. pH jest tu zapewne bardzo mocno zaniżone (co częste w przypadku paskowych). Zatem CO2 pewnie jest w normie, zwłaszcza że nie widzisz niepokojących objawów.
Jak widać, rzeczywiście NO3 jest tu pewnie przyczyną. Zastanawiające jest jedynie co może być w tym przypadku przyczyną wysokiego poziomu azotanów, bo obsada nie wydaje się bardzo "azotogenna" :) W tym 200l robisz procentowo podobne podmiany, więc być może tam masz po prostu znacznie bardziej rozwiniętą roślinność/szybko rosnącą?




W 200L mam bardzo zarośnięty zbiornik, co do PH to test kropelkowy pokazuje tak samo.
Na razie zostanę przy trochę większych litrowo podmiankach i zobaczymy.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Greek » 9 kwietnia 15, 22:48

Juni pisze:W 200L mam bardzo zarośnięty zbiornik, co do PH to test kropelkowy pokazuje tak samo.

:eek: Jeśli tak, no to wynik pomiaru zasadowości musi być skopany - przy zasadowości=10 i pH=6,4 wszystko by się podusiło :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Juni
Narybek
Narybek
Posty: 32
Rejestracja: 18 grudnia 14, 20:56

Re: Glony - co robię nie tak?

Postautor: Juni » 10 kwietnia 15, 07:09

To nie wiem, "olewam" te testy?
Zostanę przy podmiankach, tak czy siak glony są w tym małym są i chciałbym się pozbyć.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości