Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
onlyshot
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 listopada 13, 17:25

Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: onlyshot » 23 października 14, 21:28

Witam.Szukałem wiele w internecie nic nie znalazłem więc postanowiłem zapytać na niezastąpionym forum :)

Dlaczego niektóre gotowe linie nawozów ( już nie będę reklamował jakie tylko opisze chyba, że zaistnieje taka potrzeba) poza mikro i makro i co2 dodają albo potas lub fosfor albo zupełnie niczego?

Ja nawoziłem taką linią: Mikro butelka 500ml Makro 500ml Węgiel 500ml Potas 500ml a jako dodatek w małej butelce biostymulator Ti - nawoziłem było ok.

Kolega ma linie nawozów: Tytan 500ml Mikro 500ml Makro 500ml Wegiel 500ml a w malej buteleczce fosfor -Też wszystko przyzwoicie rośnie.

Teraz będę kupował nowe nawozy dla testu inne i zastanawiam się które wybrać, które dają lepszy efekt? Bo w sumie w 2 innych akwariach nie potrafię tego ocenić.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: Sance » 23 października 14, 21:34

Ja nawoziłem taką linią: Mikro butelka 500ml Makro 500ml Węgiel 500ml Potas 500ml a jako dodatek w małej butelce biostymulator Ti - nawoziłem było ok.


To po co zmieniasz?

onlyshot
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 listopada 13, 17:25

Re: Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: onlyshot » 23 października 14, 21:37

Dla testu może lepiej będzie przecież to jest różnica dodać potas a dodać fosfor.Lub dodawać tytan raz na tydzień lub codziennie. Pytanie czy wiecie jaka bo ja nie :P

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: deXter » 23 października 14, 22:37

Jakieś konkrety o tych liniach nawozowych ;>
Bo zaraz wyjmę moje sole i zmieszam Ci nawozy i napiszę
Macro 1000 ml, micro 250 potas 350 ml, a carbo 400 mówi Ci to coś ;>
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kaef'son
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 893
Rejestracja: 27 stycznia 11, 19:08

Re: Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: Kaef'son » 23 października 14, 22:44

No to najpierw zrób testy, które robisz, a później opisz to na forum?

onlyshot
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 3 listopada 13, 17:25

Re: Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: onlyshot » 24 października 14, 01:38

Hehe dexter nic się nie zmieniłeś.Producent nic nie podaje przynajmniej na aukcji na butelce podstawowe nazwy pierwiastków w niewiadomych ilościach.Jedynie jest podana proporcja naciśnięć do litrów i ilości roślin, ale to drugie też nie na każdej lini.Ml podałem żeby było jasne co jest we większej butelce co w mniejszej.Sole tez przerabiałem i stwierdziłem, że nie warto się z tym bawić chyba ze ktoś ma czas to efekty jak najbardziej korzystne.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Gotowe linie nawozów - Którą wybrać ?

Postautor: Hunter » 24 października 14, 16:40

onlyshot pisze:Ja nawoziłem taką linią: Mikro butelka 500ml Makro 500ml Węgiel 500ml Potas 500ml a jako dodatek w małej butelce biostymulator Ti - nawoziłem było ok.

Kolega ma linie nawozów: Tytan 500ml Mikro 500ml Makro 500ml Wegiel 500ml a w malej buteleczce fosfor -Też wszystko przyzwoicie rośnie.


W zależności jakie efekty chcesz uzyskać takie nawozy stosujesz.
Z tytanem uważaj bo przedawkowanie = popalone stożki wzrostu i co niektóre delikatne rośliny rozpaczają się typu tajwan moss, chociaż jak kolega ma tytan w 500ml butelce to już może to wyrzucić do kosza. Jest to zapewne to samo co Ty masz tyle że rozrobione w wodzie destylowanej. Problem w tym, że rozrabiając nawóz Ti tym samym rozrabia się konserwanty stabilizujące ten nawóz. A więc jego tytan po rozcieńczeniu nie jest stabilny. ;) Większość akwarystów nie stosuje Ti, ale marketing to marketing. Biostymulator wzrostu fajnie brzmi.

To czy mamy Macro i Potas w osobnych butelkach zależy też od użytych materiałów. Jak ktoś robi nawozy z popularnych soli i chce je skondensować tak, żeby jedno naciśnięcie dozownika (zazwyczaj 1-1,5ml z tego co się orientuję :P ) dostarczało odpowiednią ilość nawozów, to musi rozbić nawozy na dwie butelki N, P i K + druga samo K, bo te popularne i łatwo dostępne sole mają słabą rozpuszczalność. No chyba, że ktoś robi swoje nawozy z bardziej specjalistycznych soli o lepszej rozpuszczalności, lub w ogóle nie używa soli :P To wtedy da rady "upchać" całe macro w jednej butelce.

Osobno macro i potas dają możliwość manipulowania poziomem potasu/reszty macro, gdyż możesz przecież podawać macro + podwójną dawkę potasu jeśli Twoje rośliny tego wymagają, lub w ogóle nie nawozić macro a tylko potasem lub na odwrót.

Za to minusem jest koszt. Dodatkowa butelka, większa cena, droższa wysyłka jeśli zamawiamy wysyłkowo. Między innymi dla tego na Allegro słabo schodzą zestawy nawozów Azot, Fosfor, Potas, Magnez, Micro, Żelazo, Carbo, Tytan, Ammonium i co tam jeszcze sobie wymyślisz ;) W tym przypadku wprost proporcjonalnie do uszczuplenia portfela, brakuje też miejsca w półce pod akwarium, jednak tego typu jednoskładnikowe nawozy dają większe pole do popisu.

Ponadto różne linie nawozów mają rożnie zbilansowane mikro i makroelementy. Gdybyśmy mieli złotą recepturę nawozów na każde akwarium, nie byłoby problemów z roślinami i glonami. Każde akwarium jest inne i to co sprawdza się u Ciebie, niekoniecznie musi sprawdzać się u kolegi i na odwrót.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości