Zieleniece jak ustabilizowac akwarium.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
rafal194
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 11 stycznia 13, 20:32
Lokalizacja: płońsk

Zieleniece jak ustabilizowac akwarium.

Postautor: rafal194 » 28 lipca 13, 17:50

Witam.Mam problem ciągłe zielenice ,czasami dochodzą krótkie nitki i korzenie przybyszowe.
Do tej pory stosowałem z marnym skutkiem Metode EI.Chciałem przejść na gotowe nawozy ,zakupiłem więc Aquabotanique - Makro i Mikro(skusiła mnie reklama Akwaria nawożone naszymi produktami są wolne od glonów).

Na opakowaniu jest napisane aby utrzymywać poziom NO3 na poziomie 10ppm.Ale skąd mam wiedzieć ile mam w akwarium(ktoś powie testy zrobić wydałem raz 150zł na testy i gdzieś w połowie opakowania Test na NO3 zawsze pokazywał powyżej 20ppm mimo iż zrobiłem 50% podmiany,chyba wariował przy większej ilości.)

Akwarium na razie wygląda na wielkie pole bitwy.Szyby zachodzące zielonym pyłem w 3dni rybek nie widać i pełno zielonego pyłu na wszystkim co tylko możliwe.
Po dodaniu przez dwa dni mikro zielenice dosłownie rosły w oczach.Była to pierwsza dawka mikro od 2miesięcy.
O ile wieżyc pozostałam testom po4 0,8ppm ten reaguje na podmiany.
Ph rano 7,5 pod wieczór 7

Akwarium 375l brutto
Oświetlenie PHILIPS 865 2X80W 10godziń dziennie.
Co2 butla podłączona pod wylot z filtra zewnętrznego.
filtr zewnętrzny samoróbka na pompie od centralnego ogrzewania
filtr wewnętrzny Atman-201 (więc cyrkulacja raczej jest)

Więc jak ustabilizować akwarium ,aby pozbyć się zielenic i innych glonów?.

Powoli tracę nadzieje albo starce majątek albo umrę szybciej niż będę miał akwarium chociaż z tydzień bez glonów.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Zieleniece jak ustabilizowac akwarium.

Postautor: Doody » 30 lipca 13, 13:17

Test na NO3 ma to do siebie, że czasami jest niewiarygodny.
U mnie np. pokazywał zawsze powyżej 50ppm co było niemożliwe. Nawet nabawiłem się kiedyś sinic niepotrzebnie ograniczając azot. Lałem go więc na oko. Natomiast inne testy np na PO4 wskazywały bez zarzutu. Musisz "liczyć" zużycie dobowe azotu i lać na oko :-)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zieleniece jak ustabilizowac akwarium.

Postautor: Hunter » 30 lipca 13, 14:24

A to niespodzianka :D Zawsze panowała opinia, że PO4 kłamie w żywe oczy, a NO3 raczej OK. O ile ktoś nie jest daltonistą i używa testów kropelkowych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

rafal194
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 11 stycznia 13, 20:32
Lokalizacja: płońsk

Re: Zieleniece jak ustabilizowac akwarium.

Postautor: rafal194 » 30 lipca 13, 21:04

Testy kropelkowe JBL .Na początku NO3 pokazywał ok ale w połowie zużycia odczynników zaczął świrować.Na kalibracji pokazywał ok.Ale przykład jak w akwa miałem 4ppm azotu i dolałem 6 to test wariował i pokazywał z 30ppm.
Na razie będę lał z 5ppm tego azotu z aquabotanice.Może po miesiącu się coś ustabilizuje.
Ale z PO4 też nie było miło ,dobrze ze miałem wagę więc mogłem go z kalibrować i on zawyżał o połowę,ale chociaż reagował na podmiany.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Zieleniece jak ustabilizowac akwarium.

Postautor: Doody » 1 sierpnia 13, 12:48

Ja przetestowałem wszystkich producentów testów na NO3 i niestety efekt przekłamania występuje wszędzie. Prawdopodobnie mam w wodzie jakiś składnik, który "fałszuje" test
JBL PO4 pokazuje u mnie "w punkt" :-)
440l - Roślinne

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości