Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 18 października 12, 08:33

Witam, chciałem uzyskać pomoc w doborze roślin, nawozów, sprzętu do mojego akwa.
Dobrałem już rybki i ustabilizowałem parametry wody, chciałem teraz dopieścić rośliny gdyż często przy zakładaniu zbiornika je przesadzałem i wyciągałem przez co nie wyglądają najlepiej ;) Rośliny maja brązowe plamy na liściach, a trawki zwiędłe liście. Mchy obrosły brązowym nalotem.

Zdjęcie jest tutaj to nie będę powielał.
Post ze zdjęciami mojego akwa

Natomiast dane zbiornika to
1. Wymiary: Ok 200 litrów 100x40x50 W profilu.
2. Oświetlenie: Dwie 2x30 T8 jedna Aqua-GLO Hagen a 2 zwykła. Ta zwykła miała być SUN-GLOW Hagen, ale przyszła rozbita i nie mogę się na razie doprosić o nową. Jak nie dojdzie to jaką kupić?.
3. Filtracja: JBL701 i HW 303A (ceramika i torfy)
5. Parametry wody :
PH: ok 6.4
NH3 0
No2 0,1
No3 0-5 Nie wiem czy nie za mało.
Twardość nie wiem ale chyba ok 0 bo jak wlewam kropelki to maja kolor ten co powinien się zmienić. ;]

Akwarium odmulałem jak miałem tylko JBL, ale po kupnie HW 303A nieczystości same znikają wiec nie ma większej potrzeby.

6.Rośliny Jeden Anubias, Żabienice, kilka trawek i parę mchów jak na fotce, dorzuciłem ok 8 małych pisti.
7. Obsada akwarium:
Inki 2 samicie 1 samiec
29 x Neon czerwony
4 x Kirysek spiżowy
4 x Kirysek Sterbay
7 x Kirysek Panda
4 x Kirysek Albinos
10 x Otosek
10 x Otosek zebra
2 x Drewniak

Od paru dni leje preparat Easycarbo po 5ml dziennie. Zobaczyłem że końcówki tych zbrązowiałych mchów dostały 0,5-1mm odrostów jaskrawo zielonych :D

W dnie mam piasek i nie wiem czy przypadkiem nie za mało mam warstwę ok 1cm. Nic wcześniej nie dawałem. Widziałem jakieś pałeczki z nawozami w sklepie, polecacie jakieś? Pod spód nie chce dawać jakiegoś podłoża, przynajmniej teraz bo na razie chce bez większej ingerencji w akwa.

Zastanawiam się nad zestawem CO2, mam teraz lekki ruch tafli, bo słyszałem że bąbelki wytrącają co2, a ryby chyba nie protestują. Co do zestawu to jest tyle, że nie wiem który wybrać, na razie licytuje i próbuje dorwać tanią butle Co2, bo to chyba się nie różni w żadnym zestawie, butla to butla :) a z innymi podzespołami chcę się wstrzymać, bo już parę rzeczy i sprzętu nie używanego leży w szufladzie, którego nie używam mimo że akwa ma 1,5 miesiąca. :D

Nie mam testów na PO4, Fe i innych poza tymi co wypisałem powyżej.

:grin:

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: ducze » 18 października 12, 09:02

1 cm piasku to zdecydowanie za mało na jakieś konkretne zielsko. Żabienice lubią mieć więcej podłoża i do tego żyznego. W takim przypadku wkładanie jakichś nawozów do podłoża może przynieść sporo szkód, bo sporo nawozu przedostanie się do słupa wody.

CO2 przy tak słabym świetle wielkich korzyści nie przyniesie. EC możesz lać, nie zaszkodzi, ale tez wielkich korzyści nie będzie.

Ogólnie jak chcesz ładne rośliny to wypadałoby jednak dołożyć coś na dno. Ale innym rozwiązaniem jest nastawienie się na mchy i paprocie w stylu mikrozoria. Do tego np anubiasy. Wszystkie te rośliny nie wymagają podłoża. Rosną wolno i nawozy produkowane przez ryby plus ewentualnie mały dodatek płynnych powinny wystarczyć do zdrowego wzrostu zielska.

Poza powyższym, żabienice i nurzańce lubią odchorowywać przenosiny do nowych zbiorników. Żabienice potrafią zgubić wszystkie liście i dopiero odbić z nowymi, zwłaszcza jeżeli to emersyjne zielsko z koszyków sklepowych. Mech, nim zacznie rosnąć, też łątwo jest obrastany przez glon. Ale skoro widzisz świeże odrosty, to jak zacznie rosnąć, to powinien już nie stwarzać problemów.

Ogólnie to bym dosypał trochę jakiegoś żwiru z tyłu przy żabienicach, pod żwir powtykał jakieś kulki czy pałeczki nawozowe, dosadził na korzenie mikrozoria i anubiasy no i dał akwarium trochę czasu na dojście do siebie. Wodę bym jednak zatwardził, jeżeli masz taką miękką w kranie to są mineralizatory do wody RO, jeżeli lejesz RO to dolewać kranowitu. Rybom, które masz zerowe twardości się mogą podobać, zielsko skąd jednak wapń musi brać.

W NO3=0 bym nie wierzył, przy takiej obsadzie jest raczej niemożliwe. A denitryfikacja nie ma za bardzo gdzie zajść, takie zielsko jak masz również nie przerobi całego NO3 produkowanego przez filtry.

Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 18 października 12, 12:37

Dzięki, mam trochę żwiru to mogę dosypać, jaki nawóz kupić? Nasypać żwir na piasek czy najpierw go wyciągnąć.
No3 tez wydaję mi się trochę dziwne nie wiem czy ten odczynnik w proszku się nie zepsuł bo jakiś biały się chyba zrobił.
Lampy 2x30 wat to mało? Wydawało mi się ze odpowiednio jasno jest, mam pokrywę na 2 świetlówki mogę dodać trochę Ledów i odbłyśników, bo pokrywa nowa to trochę duży wydatek. Ewentualnie jakieś żarówki powsadzam hmm...

Leje RO teraz doleje trochę kranówy.

W jakie twardości celować?

Awatar użytkownika
ducze
Ryba
Ryba
Posty: 193
Rejestracja: 15 stycznia 08, 19:39
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: ducze » 18 października 12, 12:59

2x30 to akurat na to co masz w baniaku, plus ewentualnie to co pisałem. Więcej światła by się zdało, jakbyś chciał bardziej światłolubne zielsko. Chociaż odbłyśniki pewnie by nie zaszkodziły, zwłaszcza jeżeli masz jakieś.

Ja bym dosypał tego żwiru na to co masz, wyciąganie piachu to generalnie rozpieprzanie całego zbiornika. Nawóz dowolny, stosowałem jakieś kulki nawozowe z allegro i dawały radę. Spokojnie można też dawać nawóz do kwiatów doniczkowych w pałeczkach.

Celuj twardość tak w okolice KH=3, będzie akurat. We Wrocławiu to wychodzi jakieś kran:RO 1:2. Możesz spokojnie użyć odpadu z RO, zawsze to woda po wstępnej filtracji, omija tylko membranę. Ale zawsze to dodatkowa robota, ja mieszałem z kranówą.

Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 21 października 12, 17:48

Dorwałem w domu paczkę nawóz do kwiatów w granulkach skład jest taki:

N - azot całkowity 6%
P2O5 - 3%
K2O -6%
zawiera jeszcze wapń siarkę magnez oraz mikroelementy żelazo mangan bor molibden w postaci łatwo dostępnej dla roślin. (INFO z etykietki)

Pisze ze łyżka stołowa ma 15g. Ile tego władować?;)
Dorwałem też butle CO2, ale nie mam osprzętu do niej.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: deXter » 21 października 12, 18:02

no to przelicz sobie ile azotu masz w jednej łyżeczce, potem ile Ci to da ppm w akwarium i będziesz wiedział.
Jak dla mnie szkoda zachodu, ja bym kupił sole w tym wypadku.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Linda
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 752
Rejestracja: 19 maja 11, 18:18
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Hamburg

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: Linda » 21 października 12, 18:03

Po pierwsze nie wiem czy fosfor jest przyswajany w tej formie przez rośliny, tak samo potas i azot. Pokaż co to za nawoazy. Nie łatwiej kupić sole?

Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 21 października 12, 20:13

Może i łatwiej, ale Ducze napisał "Spokojnie można też dawać nawóz do kwiatów doniczkowych w pałeczkach. " Wiec poszukałem czy mam coś w domu i znalazłem taki ;) Nie dodałem zawczasu żeby czegoś nie zniszczyć. Jak się nie nadaje to chowam do szafy i kupuje coś innego ;)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: deXter » 21 października 12, 20:36

Linda formy są ok bo są opisane tlenki, a nie sole ;]
pauliq, a jak chcesz dać granulki do podłoża?

Ja używałem koreczków nawozowych i byłem zadowolony.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 21 października 12, 20:57

No te granulki co mam na chacie to są takie pałeczki ok 0,5 cm. Zrobiłem tak jak pisaliście tam gdzie są roślinki dosypałem piasku i na to ok 1-2cm żwirku. Chciałem wetknąć tam gdzieś w korzenie. Mogę kupić też te koreczki jak polecacie.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: deXter » 21 października 12, 23:50

To w końcu granulki czy pałeczki...
Z nawet jeżeli to 0.5 cm to który wymiar?

Ja kupowałem koreczki bo jest mi je najłatwiej aplikować do podłoża.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 22 października 12, 19:43

No takie pokruszone pałeczki ;) hehe, jedne są jak granulki bo są połamane, ale jak poszperam to znajdą się też 0,5-1cm pałeczki. Chyba jednak nie będę ryzykował, zakupie coś specjalnie do akwarium, może kulki jbl ball.

Dorwałem też butle Co2 od znajomego, mogę dokupić dyfuzor i ogień ;), ale czy jest sens i potrzeba przy 2x30W? Czy najpierw może dokupić jeszcze jakieś światło np
http://allegro.pl/dodatkowe-oswietlenie ... 76218.html takie?

Zaczęły mi się bardzo podobać te zieleniaki ;)
Ostatnio zmieniony 22 października 12, 19:50 przez pauliq, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: deXter » 22 października 12, 22:54

CO2 zawsze pomaga nie raz to podkreślałem na forum już :)

Może być i ogrodniczy, ale te granulki trzeba w coś wsadzić w tym wypadku kapsułki żelowe na leki, albo kupić koreczki :)

Jak chcesz dokładać światła to jasne, że tak.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
pauliq
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 21 września 12, 03:47
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: pauliq » 22 października 12, 23:26

No to czekamy na kuriera ;) światełka dołożę. Co doo co2, lepszy reaktor czy dyfuzor ze spieku?:)
Jakieś 2 tygodnie temu zniknęło już na dobre No2 i NH3, ale teraz
mam też No3 prawie 0. To jest normalne? :neutral: kupiłem inny test nawet, pokazuje dalej 0... Ryb mam całkiem sporo i karmie dość obficie, parę roślinek ma lekko obumarłe liście więc to trochę dziwne że no3 jest 0. Filtry jbl700 i HW 303


Zacząłem też edukować się w temacie soli ;)
Zaczyna robić się ciekawie:D

gsa
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 3 września 12, 16:49

Re: Jak dopieścić rośliny w akwarium CW 200L

Postautor: gsa » 23 października 12, 10:31

Reaktor lepszy ze względu na rozpuszczanie CO2 ale może zmniejszać przepływ w filtrze.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości