Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: deXter » 12 stycznia 13, 20:34

Magnez ze swoich obserwacji :)
Azotany (NO3) 20ppm na tydzień
Potas (K) 30ppm na tydzień*
Fosforany (PO4) 3ppm na tydzień
Magnez (Mg) 10ppm na tydzień
Żelazo (Fe) 0.5ppm na tydzień


Wyjściowe :)
zrób sobie taki nawóz i zacznij dawkować najpierw macro 50% bez micro, a jak zobaczysz braki micro po około miesiącu od startu akwarium to dajesz micro też 50% i stopniowo podnosisz :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafal194
Ryba
Ryba
Posty: 119
Rejestracja: 11 stycznia 13, 20:32
Lokalizacja: płońsk

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: rafal194 » 12 stycznia 13, 21:15

Ok.Czyli zrobię normalne dawki jak wyliczyłem i potwierdziłeś na początku tylko zamiast dawać 50ml dawać 25 i bez micro.Nie wiem czy do ważne ale akwarium stało kilka lat z 3bez rybek ze światłem i z rok bez światła.Dzięki za pomoc i cierpliwość..

Edit:Chyba coś pomyliłem po dwóch tygodniach zero efektów,nawet pospolity nurzaniec stoi w miejscu.Może to za krótko.Pewnie będę musiał kupić jakieś testy może coś parametry nie takie.

schwimmen
Ryba
Ryba
Posty: 269
Rejestracja: 6 maja 10, 18:10

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: schwimmen » 17 marca 13, 11:34

Mógłby ktoś tu wstawić ten kalkulator w ekseru. Chciałbym wiedzieć ile dawać macro, micro tygodniowo przy podmiance 25-30%.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: deXter » 17 marca 13, 12:31

http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=24715

Zwróć uwagę na dwie ostatnie tabele to na ich podstawie dobiera się ilość mikro i macro przy innej podmianie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

damiangxxx
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 12 marca 10, 08:09
Lokalizacja: sandomierz

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: damiangxxx » 11 września 13, 14:54

wszystko na podstawie wyliczeń i podanych zawartości danych składników. A co jeśli kupujemy nawóz w sklepie, tak jak już ktoś wspomniał na przykład ferro + ?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: deXter » 11 września 13, 14:57

To się dowiadujesz ile ml daje ile ppm pierwiastka w jakim akwarium.
Albo dawkujesz jak zalecił producent.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Fly
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 18 listopada 13, 20:13

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: Fly » 30 marca 14, 20:55

ktoś kupował taki zestaw ??? skusic się na taki czy walic kasę w firmowe produktyhttp://allegro.pl/kompletny-zestaw-do-nawozenia-4x500ml-ti-kulki-i4085589574.html

Awatar użytkownika
marek661
Ryba
Ryba
Posty: 336
Rejestracja: 19 stycznia 13, 21:09
Lokalizacja: Myślenice

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: marek661 » 30 marca 14, 21:16

Kup sobie od HUNTERA nawozy polecam bo sam je stosuje i jestem zadowolony

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: Hunter » 30 marca 14, 21:27

Fly, znajdziesz takich co korzystają z tego zestawu. Jak dla mnie jest on trochę wątpliwy (zaraz wyjaśnię dlaczego), ale tak po prawdzie to "tajemnica handlowa" co i w jakich proporcjach jest w tych nawozach. Tutaj masz podobną, ale jeszcze tańsza opcję o której wspominał Marek ;) http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=36500

Dlaczego powyższa propozycja jest w mojej ocenie wątpliwa:
1. Podejrzany kolor nawozu Mikro, chociaż tutaj może zdjęcie przekłamuje. Z reguły powinno być ciemniejsze (to jest bardziej rozrzedzone?), być może też kwestia zastosowanych "pół produktów". Zdaje się, że to na bazie CSM+B, bo symfonia złota zawiera jeszcze K i jest zielona (paradoks ;) ), a z CSM+B miałem sporo problemów, żeby dojść z tym do ładu i składu. Z tego co widzę w ofercie suchych nawozów ma i symfonię i CSM+B.
2. Macro zawiera PO4 i Mg w jednej butelce, a w wodzie lekko kwaśnej, bądź zasadowej w przypadku KH2PO4 i MgSO4 powstaje osad - fosforan magnezu, który jest trudno rozpuszczalny, dlatego rozsądnie jest dodać do nawozu kwasu. Nie widzę tam osadu, ale też nie znam pH nawozu. Zatem dostrzegam dwie opcje - albo ładne zdjęcie, albo faktycznie nawóz zakwaszony, oby kwasem mineralnym, a nie pochodzenia organicznego...
3. Mało fachowa nazwa węgla w płynie - CO2 w płynie? Toż to w normalnych warunkach nie jest możliwe ;)
4. Butelki z tego co widzę nie są z HDPE. Nie dostrzegam tam znaku "trójkąta z cyferką w środku", który mówi o materiale z jakiego został wykonany. Przeźroczyste to zazwyczaj PET, a te niezbyt nadają się do chemii.

Wnioski. Bierz i testuj :D Pewnie i tak sprawdzi się w przeciętnym baniaku.
Zastanawiam się dlaczego o tym piszesz w temacie o EI ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: deXter » 30 marca 14, 21:46

Też się zastanawiam bo nawożenie gotowymi nawozami nic nie ma wspólnego z EI...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Fly
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 18 listopada 13, 20:13

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: Fly » 31 marca 14, 19:12

Dzięki za rady przepraszam za zamieszanie z tematami , trochę się w tym gubię wszystkim.
Za dzieciaka jak miałem akwa wogóle nie nawoziłem i wszystko fajnie rosło , teraz rosną tylko glony :) pozdrawiam

oskardk
Ryba
Ryba
Posty: 107
Rejestracja: 13 marca 14, 16:39

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: oskardk » 17 kwietnia 14, 19:04

Hej. Zakupilem gotowy zestaw (mikro, macro, wegiel w plynie i kulki) serii Blue Line. Dotrze to do mnie po swietach, ale już teraz mnie nurtuje kilka pytan. Mam nawozić rano czy wieczorem? Zaczac od mniejszych dawek i stopniowo zwiekszac czy od razu lac tyle ile jest w opise? Wszystkie nawozy razem, czy jednych mniej drugich więcej. Domyślam się ze sklada się na to wiele rzeczy, a nie chciał bym narobić sobie klopotow. Z góry dziekuje i proszę o wyrozumialosc ;-)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: Hunter » 17 kwietnia 14, 19:15

Ale to jest temat odnośnie metody EI, a nie nawozów gotowych...

Załóż temat w dziale rośliny i podaj komplet informacji o baniaku. Znajdziesz wzór w regulaminie.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jenot
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 30 listopada 14, 17:00

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: jenot » 4 grudnia 14, 21:47

Ja proponuję swoją metodę, sprawdzoną i skuteczną, jeśli chodzi o nawożenie i utrzymywanie zdrowych proporcji pierwiastków a co za tym idzie współczynniku pH
A więc dosypywanie spiruliny - algi morskie. Mam to i tak kupione jako zdrowa żywność i suplement diety. Być może najzdrowsza żywność jaką człowiek zna. Oprócz swoich wielu różnych potrzebnych związków dla zdrowia, ma także największy zasób minerałów. Przez co świetnie się nadają do nawożenia. Dobre proporcje pierwiastków zapobiegną zakwaszeniu wody.
Polecam spirulinę. Nie reklamuję tu wcale żadnego sprzedawcy, każdy może sobie kupić gdzie chce. Nawożę akwarium nią, inne kwiatki balkonowe i okienne i rosną świetnie. Połykam codziennie jako suplement witamin i minerałów. Najlepiej przyswajalne białko w przyrodzie. Oczyszcza organizm, dobre na kaca. Dobre na niedobór czegokolwiek bo ma w sobie wszystko.
Jak morze odsłania dno morskie i powstaje tzw polder, to ludzie specjalnie w takich miejscach uprawiają rośliny. Bo takie ziemie są bardzo cenne. A czemu? Bo są tam pozostałości tych różnorodnych organizmów morskich jak alg morskich, pełne minerałów :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Nawożenie roślin jak to zrozumiałem na chlopski rozum

Postautor: deXter » 4 grudnia 14, 23:51

Po pierwsze co to ma wspólnego z EI po drugie podałeś tak dużo szczegółów, że aż wcale więc o czym TY tu w ogóle chcesz pisać nawożenie akwarium algami morskimi no powodzenia w holendrze.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości