Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Thom (AS) » 7 kwietnia 05, 14:30

W moim akwa niespodziewanie pojawiły się glony, odkąd zdechł plecostomus :?
ZOstał on zastąpiony 3 zbrojnikami i 6 kosiarkami ale glonów jest pełno :oops:
Akwa jak wiecie pewnie, ma 300 L oświetlenie jak narazie 2 x 30 W T8 :cry: , temperatura wynosiła jeszcze niedawno około 30 stopni C, a teraz około 26-27 stopni C, roślin tylko dosadziłem więcej :!: :!:

A glony wyglądają następująco :
- na szybach są takie zielone punkciki około 1 mm średnicy lub wiecej moze mniej
- a żwirek pokrył się zielonym nalotem, nie brązowym ale zielonym :mrgreen:

Co możecie doradzić, próbowałem swoich sposobów już typu kosiarki, glonojady, zaviemnienie akwa (zasłanianie firanek w pokoju) i moje pomysły się wyczerpały,
CO ROBIÆ :?: :?:
Chemii nie chce lać do akwa bo wiecie że chemia to chemia, wole jakiś naturalny sposób :!:

Z góry wielkie dzięki za rady :!:

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Dave » 7 kwietnia 05, 15:47

Mysle, ze atak glonow nie jest spowodowany brakiem duzego glonojada. Mysle, ze w jakis sposob znacznie wzrosl Ci poziom CO2 lub CO3. Jakie masz wklady w filtrze. Podobno bardzo dobrze poziom azotanow zmienia zwirek amonowy i zeolit. Dobra tez jest Tetra Ballance, ale to w koncu chemia, wiec raczej jej nie uzyjesz.

Co, myslicie o zacienieniu akwarium, jako sposobu walki z glonami?

Awatar użytkownika
tomeek7
Narybek
Narybek
Posty: 86
Rejestracja: 11 lipca 04, 20:36
Lokalizacja: Zabrze

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: tomeek7 » 9 kwietnia 05, 13:58

1. Powiedz czy na akwarium pada swiatlo sloneczne?
2 Podaj ilosc NO3 w twoim zbiorniku

Wydaje mi sie ze to zbyt duza ilosc azotanow spowodowala rozwoj glonow
...::: 126 litrów :::...
..::: 25 litrów :::... 2x Pielęgniczka Ramireza, 2x Kirysek panda, 2x Kirysek pstry, 1x Kirysek Albinos, 2x Otosek

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Thom (AS) » 9 kwietnia 05, 18:18

Na akwarium pada-ło światło słoneczne bo zasłoniłem żaluzje i jest ciemno :!:

A poziomu NO3 nie znam, bo nie używam testów, jestem że tak powiem wieżący ale nie praktykujący :lol: :lol:

Dave, a co ty o jakimś CO2 i CO3 mowisz, chyba NO2 i NO3, to jest właśnie ta wasza wyuczona fish-masterska wiedza książkowa, oj nie doczytałeś tego rozdziału, nie doczytałeś :lol: :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
LukE
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwietnia 05, 13:47
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: LukE » 9 kwietnia 05, 18:27

Musisz miec za silne oswietlenie... ... ja mysle ze jak nic nie wymyślisz to będziesz musiał użyć Chemii lub gruntowne czyszczenie Akwa :(

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Dave » 9 kwietnia 05, 20:45

Dave, a co ty o jakimś CO2 i CO3 mowisz, chyba NO2 i NO3, to jest właśnie ta wasza wyuczona fish-masterska wiedza książkowa, oj nie doczytałeś tego rozdziału, nie doczytałeś


Czepiasz sie! To tylko drobna literowka, nie przeszkadzajaca w czytaniu.
W nastepnym zdaniu napisalem tez slowo "azotanow", wiec wszystko w tym samym poscie zostalo wyjasnione, wiec co sie wnerwiasz :evil:

wyuczona fish-masterska wiedza książkowa


Nie rozumiem, co ty tak pijesz do wiedzy teoretycznej. Gdyby nie ksiazki nigdy nie osiagnelo, by sie choc sredniego poziomu wiedzy akwarystycznej. Przeciez nikt nie ma doswiadczenia we wszystkich aspektach akwarystyki slodkowodnej, wiec pomagajac innym, czesto opiera sie na wiedzy ksiazkowej lub przekazach ustnych, a nie wylacznie na wlasnych doswiadczeniach.
Ostatnio zmieniony 12 kwietnia 05, 14:55 przez Dave, łącznie zmieniany 1 raz.

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Thom (AS) » 11 kwietnia 05, 13:30

LukE heheh, światła jest właśnie za mało jak na akwarium roślinne :!: :!: :D


Dave :lol: hahah, i kto się podnieca :lol: :lol:
Do wiedzy książkowej mam tyle tylko że są tacy ludzie którzy naczytali sie dużo książek a w niektórych książkach są (przepraszam za wyrażenie) pierdoły popisane :!: :evil: :evil:
Ja mówie do ciebie normalnie, a ty do mnie wyjeżdżasz, weź daj sobie na wstrzymanie i przeczytaj sobie swój post jeszcze raz z niego wywniosujesz kto się podnieca :lol: :lol: :lol:

P.S. Jak wydadzą ci dowód osobisty to możemy pogadać :lol: :lol:

ratafia
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 20 lutego 05, 13:47

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: ratafia » 13 kwietnia 05, 20:35

Czy inwazja glonów nastąpiła po dosadzeniu roślin? Jeśli tak to mogłeś je z nimi wprowadzić do akwarium.
Może też być inny scenariusz pojawienia się glonów, nie wiem nic o stężeniu azotanów, może ich być sporo w akwarium, dotąd miałeś temperaturę w granicach 30 stopni jak tylko obniżyłeś ją o parę stopni to znalazły lepsze warunki do życia a że masz mało światła to są to krasnorosty zwiększenie oświetlenia bez usunięcia związków azotu też nic nie da spowoduje tylko inwazję zielenic. Tak w ogóle to walka z krasnorostami, (bo podejrzewam, że o te glony chodzi) przy pomocy chemii to też walka z wiatrakami, jak się rozpanoszą to tylko gruntowna przebudowa akwarium pomaga.

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Thom (AS) » 20 kwietnia 05, 17:19

Inwazja glonów wzieła się jakby z niczego :roll: ALe przypuszczam że to są zieleńce, a poziom azotanów jest wysoki, wcześniej nie miałem glonów bo nie bylo azotanów dużo, a teraz wyjąłem zeolit z filtra, no i na akwa padało swiatlo sloneczne a teraz to przyswieca troche bo wiosna, ale juz zaciemnilem zasłony i neima swiatla :wink:
Ale co robić zebys ie tego pozbyć :?

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: Dave » 20 kwietnia 05, 19:33

Daj z powrotem zeolit, albo jeszcze lepiej zwirek amonowy. Mozesz dac Tetra Ballance, bo podobno dobrze zmniejsza poziom azotanow. Mozesz tez czesciej wymieniac wode. Z czasem, gdy warunki przestana im sprzyjac to komorki glonow przestana sie rozmnazac i przez miesiac wiekszosc zginie i nie pozostanie po nich sladu. Jesli znajdziesz jakies wieksze ich skupiska to zetrzyj to gabka, przyspieszysz w ten sposob proces "odgloniania". Zrobiem podobnie i jak na razie nie mam ich zbyt duzo.

ratafia
Narybek
Narybek
Posty: 42
Rejestracja: 20 lutego 05, 13:47

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: ratafia » 23 kwietnia 05, 15:12

U ciebie walka z glonami to pestka, najtrudniejsze masz za sobą, przecież znasz przyczynę ich inwazji, pisałeś o niej w poprzednim poście. Jeśli wiesz, że przyczyną jest nadmiar azotanów to po prostu musisz zmniejszyć ich stężenie. Nie wież, że pomoże dolewanie Tetra Balladce. Zwiększenie częstotliwości podmian wody, ograniczenie karmienia przyniesie skutek. Można proces przyspieszyć dodając wyciągu z torfu lub umieszczając torf włóknisty w filtrze i redukując na pewien czas oświetlenie a najlepiej umieścić rośliny pływające, które będą tłumiły światło i przy okazji redukują związki azotu. Jeszcze gąbka jako prefiltr i codzienne płukanie z plech glonów, dokąd nie opanujesz sytuacji.

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Ludzieeeeee, ATAK GLONÓW :(

Postautor: aajaa » 23 kwietnia 05, 18:37

Ja miałam problem z glonami, zostały przyniesione z rośliną (takie zielone kropeczki na szybach, roślinach) , zaczęły znikać po wsadzeniu granulatu torfowego do filtra. Teraz jak kosiarka lub otosek wyczyści liść , to już nie narastają nowe glony, więc chyba torf pomógł.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości