anubias - choroba czy glon?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
jbtrado
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 1 listopada 09, 15:04
Lokalizacja: Kraków

anubias - choroba czy glon?

Postautor: jbtrado » 5 kwietnia 10, 20:20

Witam

Mam zbiornik ok 330 l oświetlenie na razie stosunkowo słabe bo ok 0,4W/l ale myślę że to nie jest problemem. Mianowicie na anubiasie zaczęły mi się pojawiać czarne kropki i nie wiem co to może być i jak to zwalczyć.

PS. Nie badana woda i sory za jakość mój aparat nie lubi akwarium

Obrazek
Ostatnio zmieniony 5 kwietnia 10, 20:53 przez jbtrado, łącznie zmieniany 1 raz.

furios
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 16 sierpnia 08, 09:06
Lokalizacja: Łódź

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: furios » 5 kwietnia 10, 20:57

Dołączam się do tematu !

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: osama » 5 kwietnia 10, 21:13

Glon.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
sajki
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 1 stycznia 09, 11:28
Lokalizacja: Elbląg

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: sajki » 6 kwietnia 10, 06:58

Pamiętam, że swego czasu był tu podobny temat. Wtedy Jaro (ówczesny moderator)mówił, że to nie glon, ponieważ tego się nie da niczym zetrzeć, ani żadna ryba tego nie zjada. I ja się przychylam do tej opinii. Ja mam na swoich anubiasach coś takiego, co ciekawe tylko na pojedynczych liściach, szczególnie tych starszych. I prędzej liścia podrę niż zetrę te plamki. Otoski też widzę jak czyszczą te liście, ale plamy zostają nienaruszone. Moim zdaniem to raczej jakiś ubytek, ew. może te rośliny tak niekiedy rosną? Aha, to jest zielony kolor, a nie czarny, chyba, że mówisz o czymś czego nie widać na fotce.
Ostatnio zmieniony 6 kwietnia 10, 08:36 przez sajki, łącznie zmieniany 1 raz.

furios
Narybek
Narybek
Posty: 75
Rejestracja: 16 sierpnia 08, 09:06
Lokalizacja: Łódź

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: furios » 6 kwietnia 10, 07:31

sajki pisze:Pamiętam, że swego czasu był tu podobny temat. Wtedy Jaro (ówczesny moderator)mówił, że to nie glon, ponieważ tego się nie da niczym zetrzeć, ani żadna ryba tego nie zjada. I ja się przychylam do tej opinii. Ja mam na swoich anubiasach coś takiego, co ciekawe tylko na pojedynczych liściach, szczególnie tych starszych. I prędzej liścia podrę niż zetrę te plamki. Otoski tez widzę jak czyszczą te liście, ale plamy zostają nienaruszone. Moim zdaniem to raczej jakiś ubytek, ew. może te rośliny tak niekiedy rosną? Aha, to jest zielony kolor, a nie czarny, chyba, że mówisz o czymś czego nie widać na fotce.
To raczej wygląda jak jakiegoś rodzaju czarny glon... tak jak pisał Sajki tego nie da się usunąć... podaje do akwa mikro, pół dawki makro i potas... na nowych liściach tego nie ma, tylko na tych starszych.

jbtrado
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 1 listopada 09, 15:04
Lokalizacja: Kraków

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: jbtrado » 6 kwietnia 10, 08:28

noo nie racja są ciemno zielone i nie na wszystkich liściach tylko na starszych.

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: Tomek83 » 6 kwietnia 10, 16:06

To jest glon i świetnie radzą sobie z nim neritiny.

fistach86
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 5 marca 09, 09:18
Lokalizacja: Kolbuszowa

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: fistach86 » 6 kwietnia 10, 17:31

proponuję obciąć te liście, a Anubis wtedy powinien wypuścić boczne pędy
przynajmniej u mnie tak było :roll:
piszę tylko w tedy gdy znam odpowiedź
lub gdy wydaje mi się że znam xD

jbtrado
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 1 listopada 09, 15:04
Lokalizacja: Kraków

Re: anubias - choroba czy glon?

Postautor: jbtrado » 6 kwietnia 10, 20:36

więc wszystko jasne przytniemy te mocno przy atakowane liście i kupimy jakieś 2 - 3 neritiny. Dzięki za pomoc

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości