POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Mythos
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 maja 04, 18:39
Lokalizacja: Malbork

POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Postautor: Mythos » 7 czerwca 04, 00:04

Witam,

Zwracam sie z prosba o rade, pomoc. Zalozylem skromne akwarium z sama roslinnoscia (taki mini holender), zbiornik ma 55 litrow, mam w nim 6 gatunkow roslin, w tym trawke drobna, kryptokoryne, kabombe i inne ktorych nazw teraz nie pamietam.

Problemem jest to ze bardzo wolno rosna pomimo dozowania CO2.

Wlasciwosci akwarium: temperatura waha sie w granicach 24-28 C, pH wody to 8 (nie chce spasc), dodana jest tabletka (nawoz) do korzeni, podany jest srodek Ferroactiv firmy Tropical zawierajacy zelazo, woda jest dodatkowo zaopatrzona w preparat przeciwko powstawaniu glonow firmy Tropical, nazywa sie ALGIN. Oswietlenie to: 15 W FLORA GLO i 11 W Daylight.

Kolejnym problemem jest to ze rosliny pokrywa leciutka brazowa warstwa glonow, niektore listki i (w przypadku kabomby) lodygi zolkna, a w innych czesc lisci traci w ogole kolory i staja sie przezroczyste, po czym obmieraja.

Juz sam nie wiem co jest grane, mysle ze dostaly to co trzeba, a tu lipa. POMOCY co mam zrobic, co dokupic, jakie zabiegi przeprowadzic, jawazniejsze to walka z glonami !!!

Z GORY DZIEKI ZA POMOC

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Postautor: Adam » 7 czerwca 04, 12:20

Myślę, że Twój środek przeciw glonom może szkodzić roślinom. Przyczyną rozwoju glonów jest prawdopodobnie nadmiar azotanów. Twoje glony to prawdopodobnie okrzemki, które często pojawiają się w świeżych zbiornikach.
Rośliną prawdopodobnie brakuje jakichś mikroelementów, sprawdź skład tych tabletek, które dajesz pod korzenie.
Skoro masz takie wysokie ph to prawdopodobnie podajesz zbyt mało CO2 i jego stężenie w wodzie jest niskie.

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Postautor: Aigel » 7 czerwca 04, 12:25

Ja bym radzil zrobic cos z woda w twardej zasadowej wodzie glony sie zdecydowanie lepiej rozwijaja.
Obrazek

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Postautor: Idzikowski » 7 czerwca 04, 21:35

Różnorodne nawozy nie poparte dobrym światłem...roślinkom skończyły się substancje odżywcze i zaczynają wegetować co nie wróży nic dobrego...

zwiększ moc światła to przede wszystkim, potem weź się za podwanie CO2 tak jak podajesz, ale nie przesadzaj a na końcu nawozy w płynie czy tabletki.

Jeżeli liście robia sie przezroczyste może im brakować choćby żelaza lub wielu wieeeelu innych składników.

Jakie masz do tego ryby i w jakich ilościach ???

Mythos
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 maja 04, 18:39
Lokalizacja: Malbork

Re: POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Postautor: Mythos » 7 czerwca 04, 22:48

To akwarium jest złożone z roślin i jednego glonojada, ale zauwazylem ze nowe liscie nabieraja soczystej zieleni, chyba polepszylo sie im. Choc kabomba ma zolta lodyge.

Dzieki za pomoc.

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: POMOCY - roslinki atakuja glony, nie rosna i robia sie zolte

Postautor: Adam » 8 czerwca 04, 11:03

Skoro masz tylko jedną rybkę to możesz mieć niedobór azotu albo fosforu. Co do oświetlenia masz 0,47W/l nie jest to dużo, ale myślę, że to nie jest przyczyną tak słabej kondycji roslin. Poza tym CO2 obniża ph więc zastanawiam mnie czemu masz takie wysokie ph jaką masz wartość kh? Jak podajesz ten dwutlenek węgla? Myśle, że masz niska zawartość CO2 w wodzie. Jeżeli znasz kh to możesz sobie obliczyć z kalkulatora co2 albo tabeli gdzies tu wczesniej podałem linki do tego. Jednak ja stawiam na niedobory. No i przede wszystkim jak Ci już inni napisali obniż ph i twardość.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości