Glony

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
tom_ex
Ryba
Ryba
Posty: 325
Rejestracja: 26 sierpnia 09, 16:38
Lokalizacja: Warszawa

Glony

Postautor: tom_ex » 7 października 09, 15:07

Witam.

Ponieważ dość często padają pytania na temat glonów, postanowiłam napisać posta, w którym będą zamieszczone opisy poszczególnych glonów występujących w akwariach słodkowodnych oraz czynniki, które wpływają na ich rozrost.

Pierw definicja glonów. Glony (protisty roslinopodobne) są prostymi organizmami samożywnymi, plechowcami. Bardzo szybko rozmnażają się poprzez fragmentacje plechy. Zazwyczaj jednokomórkowe, lecz istnieją także glony o skomplikowanych strukturach komórkowych np. brunatnice. Fotosyntetyzują. Podstawowym barwnikiem fotosyntetyzującym jest chlorofil. Istnieją również glony posiadające inne barwniki, dzięki którym maja rożne zabarwienie (np. żółte okrzemki), dlatego też są przystosowane do rożnego oświetlenia. Przykładowo, okrzemki rosną przy słabszym oświetleniu (żółte zabarwienie), a zielenice przy mocniejszym (zielone zabarwienie).Większość glonów bardziej woli środowisko kwaśne niż zasadowe. Lubią temperaturę z zakresu 20-30C, dlatego właśnie tak dobrze rosną w akwariach.

Zielenice

Preferują silne oświetlenie. Są zielone, dzięki chlorofilowi. Zielenice jednokomórkowe zazwyczaj przyczyniają się do tzw. zakwitów wody, natomiast zielenice wielokomórkowe osadzają się w formie nitek na liściach i innych przedmiotach znajdujących się w akwarium. Ich rozrost spowodowany jest zbyt silnym oświetleniem oraz nadmiarem związków azotowych i fosforowych. Zielenice mogą zaatakować całkowicie dojrzałe akwarium, lecz wtedy jest to skutkiem błędów popełnianych przez akwarystę. Często poprzedzają inwazję okrzemek.
http://republika.pl/glony/galeria-zielenic.htm

Okrzemki

Są koloru złocistego bądź brązowego, dzięki zawartym w nich barwnikom. Wolą słabsze oświetlenie, lecz pojawiają się również w miejscach silnie oświetlonych w nowo założonych zbiornikach roślinnych. Mogą wtedy rozwijać się dzięki szczątkom roślin. Po ich obumarciu pozostają trudne do usunięcia pancerzyki. Często też po inwazji okrzemek w ich miejsce pojawiają się zielenice. Porastają korzenie, kamienie, liście roślin. Silnie zaatakowane liście giną. Mogą wytwarzać przetrwalniki w razie wystąpienia niesprzyjających warunków, by potem znów się odrodzić.
http://republika.pl/glony/galeria-okrzemek.htm

Krasnorosty

Mają ciemnozieloną bądź brązowa barwę. Docierają do naszego akwarium poprzez wprowadzenie zainfekowanych nimi roślin oraz z resztkami brudnej wody, która pozostaje na źle wypłukanych żywych pokarmach. Preferują silny ruch wody - często osadzają się na wylotach filtrów i ścianach, o które uderza strumień wody. Odżywiają się nimi niektóre ryby glonożerne. Krasnorosty to odporne glony sprawiające wiele trudności w pozbyciu się ich. Osiadają w formie pędzelków na kamieniach, żwirze, liściach.
http://republika.pl/glony/galeria-krasnorostow.htm

Sinice

Pojawiają się na szybach, kamieniach, roślinach w postaci brunatnego, zielonkawego lub szarego szlamu o śliskiej, galaretowatej konsystencji. Ich rozrost spowodowany jest przez bakterie. Sinice tworzą nitkowate kolonie. Czasem tworzą sinawoniebieskie zakwity wody w nowo założonych zbiornikach. Wydzielają substancje trujące dla wszelakich zwierząt. Łatwo usunąć je mechanicznie. Przyczyna wystąpienia sinic w starszych akwariach to przenawożenie zbiornika. Można je zwalczać poprzez wprowadzenia antybiotyku erytromycyny. Jest to jednak drastyczna metoda, po której wymagana jest częściowa podmiany wody i filtracja pozostałej części węglem aktywowanym. Inna metoda polega na czasowym zaciemnieniu zbiornika, podmienienie ok. 40 procent wody oraz ściągnięciu jak największej liczby sinic. Zaleca się wypłukanie w tym czasie w filtrach substratów mechanicznych. Potem należy zaciemnić akwarium na 3 doby oraz wyłączyć podawanie CO2. Warto też dodać w tym czasie ok. 6-7 ppm KNO3. Po 3 dobach zaprzestajemy zaciemniania akwarium, znów czyścimy substraty mechaniczne w filtrze oraz podmieniamy 30 procent wody w zbiorniku. Uwaga. Antybiotyk należy podawać koniecznie na noc, ponieważ w dzień ulega rozpadowi pod wpływem światła.
http://republika.pl/glony/galeria-sinic.htm

Metody zapobiegania powstawaniu nadmiernej ilości glonów:

- przestrzeganie systematycznych podmian wody w akwarium,
- odmulanie dna,
- nawożenie CO2,
- umieszczenie w akwarium gatunków ryb glonożernych (otoski, kosiarki) oraz w miarę możliwości krewetek,
- umiarkowane nawożenie,
- niestawianie akwarium w miejscach nasłonecznionych, np. na parapecie lub na wprost okna,
- kontrolowanie stężenia wzrostu fosforanów i azotanów w zbiorniku,
- niewprowadzanie do akwarium roślin zaatakowanych glonami,
- ograniczanie obsady akwarium do dopuszczalnej normy,
- systematyczne mycie substratów mechanicznych filtrujących wodę w zbiorniku.

Do pozbycia się glonów można też okresowo użyć lampy UV, stosując ją np. w następujący sposób:
- w poniedziałek podajemy roślinom płynny nawoź,
- od piątku do niedzieli mamy włączoną lampę UV.
W ten sposób lampa UV nie spowoduje negatywnych skutków. Do walki z glonami służą również różnorakie czyściki magnetyczne, skrobaki, itp. Można zastosować też odkurzacz, by pozbyć się glonów z podłoża.

W nowo założonych zbiornikach może wystąpić inwazja glonów, ponieważ początkowo glony mają większą zdolność do magazynowania nadmiaru substancji odżywczych oraz o wiele szybciej się rozmnażają. Rośliny jednak po pewnym czasie aklimatyzują się i zaczynają pobierać dużo makro- i mikroelementów. Glony nie maja w ten sposób jednego z czynników potrzebnych im do życia, dlatego też wraz z upływem czasu glony są powoli eliminowane. Nie należy dążyć do całkowitego pozbycia się glonów z akwarium, ponieważ jest praktycznie niemożliwe, a gdyby nawet do tego doszło, ustałoby jakiekolwiek życie w akwarium. Glony są niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin i ryb. Należy więc po prostu umiejętnie kontrolować ich ilość.

Informacji zaczerpnęłam z książki A. Sieniawskiego"Akwaria w stylu Holenderskim"
opracowała: A-kara
korekta: tom_ex
Ostatnio zmieniony 7 października 09, 22:09 przez tom_ex, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Rośliny”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości