Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Radosław 1973
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 3 czerwca 04, 18:31

Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Radosław 1973 » 3 czerwca 04, 18:38

Od 15 lat posiadam zwykłe akwarium o poj 100l, ale teraz mam zamiar kupić 300l i chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej np. (jakiego używać filtru, jak dozować CO2, jakie oświetlenie) wiem że są to banalne pytania ale jeżeli chodzi o akwaria holenderskie to są istotne sprawy. :mrgreen: :D

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Idzikowski » 3 czerwca 04, 19:30

ŚWIATŁO:
Minimum 0,5W na litr wody, a najlepiej 1W/L.

Jarzeniówki mogą być różne ważne by miały odpowiednia moc i dobre widmo.

FILTR:
Przede wszystkim nie może wywoływac zbyt dużego ruchu wody, gdyz roślinki tego nie cierpią, ale musi dobrze fitlrować pod względem biologicznym. Do takich akwarii dobrze sprawdzają się stare konstrukcje typu Eheim Classic. Mają mały przepływ i woda płynie dośc spokojnie no a mają sporą pojemność kubełka.

CO2:
CO2 przy takie wielkości to najlepiej dozować z butli wysoko ciśnieniowej z zaworami i odpowiednio dużym dyfuzorem.

Pamiętaj pozatym o odpowiednich nawozach w płynie, pod korzenie oraz o specjalistycznym podłożu dla roślin.

Ogólnie zadaj sobie pytanie lepiej czy stać cię na takie urządzenie zbiornika. Samego światła potrzebujesz mieć od 150 do 300W więc tutaj wchodzi w grę raczej oświeltenie HQI, które tanim nie jest. To są specjalne lampy jak halogeny które stosuje sie także w akwarystyce morskiej, ale prądu żrą co nie miara.

No i oczywiście jacyś glonożercy jako obsada i małe ryby najlepiej ławicowe jako uzupełnienie i naturalni wytrwórcy nawozu :D

Jak masz jakieś jeszcze pytania konkretniejsze to słuchamy :ok:

Radosław 1973
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 3 czerwca 04, 18:31

Dzięki za informacje

Postautor: Radosław 1973 » 3 czerwca 04, 19:58

Najbardziej zmartwiła mnie informacja dotycząca oświetlenia. Przy dotychczasowym akwarium mam zwykłą jarzeniówkę około 30W i rośliny rosną nieźle. Jeżeli chodzi o filtrację to miałem na myśli filtr zewnętrzny, bo słyszałem ze wewnętrzne się nie nadają do holendrów.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Idzikowski » 3 czerwca 04, 20:49

Wiesz musisz jeszcze zebrać wiele wiedzy. Po pierwsze nie ma mowy w takim akwa o jakichkolwiek standardowych pokrywach. Musisz mieć minimum 150W światła a najlepiej 300W jak pisałem.

Co do filtra..przecież filtr Eheima Classick Kubełkowy jest filtrem zewnętrznym :D . pozatym wewnętrzne mogą być jak najbardziej, ale w małym akwa.

Pozatym, pytanie czy chcesz zrobić prawdziwego holendra czy chcesz mieć poprostu duże akwarium ze sporą ilością roślinek..są to dwie całkowcie różne sprawy. Koszt dużego holendra to koszt małego morszczaka. Pamiętaj, że przy 300 litrach według kalkulatora potrzeba ci .. zakładam, że wymiary to 150x40x50 albo 150x50x40 .... potrzeba do takiego akwa potrzeba od 30 do 50 gatunków roślinek aby był z tego gęsty holender a i o trawnikach trzeba myśleć.

Pozatym...nawozy są niezbędne, ale prócz oświetlenia podstawą jest CO2 z butli cisnieniowej. Należy zastosować także Aqualit lub inny rodzaj podłoża dla roślin zmieszanego ze zwykłym żwirem.

Ps. jakie miałeś roślinki przy tych 30W !?!?!?!

Pozatym...w mniejszy akwa można łatwiej hodować roślinki bo jest raz, że niższe i mniejszej pojemności to niestety wraz ze wzrostem litrażu rośnie moc oświetlenia potrzebnego tylko, że rośnie troche nieproporcjonalnie i powinno być dużo więcej niż przy przeliczaniu w watach przy małym akwarium.

Dobrze się zastanów. Ja nie odradzam, ale to nie jest takie proste. Wymaga baaaaardzo dużo cierpliwości, nakładów pieniężnych no i przedewszystkim czasu. Takie akwaria do idealnego stanu rzeczy mogą rozwijać się nawet 1-3 lata i trzeba czekać aby wszystko osiągnęło taki poziom jaki chce tego właściciel. Pozatym, nie ma tam zasady- trafilem fajna roslinke i ja kupiłem. Wszystko trzeba zaplanować i odpowiednio rozmieścić rośliny w akwarium bo inaczej jedne zabiorą miejsce innym itp itd.....dluuugo by pisać........

:wink: :niewiem: twój wybór :niewiem: :wink:

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: BaT » 3 czerwca 04, 21:54

Akwaria Holenderskie to tylko z roślinami?? Widziałem takie na lotnisku (często tam jestem bo co chwila jakaś rodzina przylatuje)
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Aigel » 3 czerwca 04, 22:05

Akwarium holenserskie tym sie rozni od akwarium roslinnego ze musza w nim byc zachowane pewne zasady (sciezki, proporcje itp.) ryby moga byc jako dodatek.
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Adam » 4 czerwca 04, 09:47

BaT chyba wiem o jakim akwarium mówisz. Wylatywałem kiedyś z Balic. Stoi na środku i jest w cholerę zarośnięte, ale to jest raczej akwarium roślinne a nie holenderskie. Jak przedmówcy napisali akwarium holenderskie opiera się na kilku zasadach, głownie na symetriach odziedziczonych z holenderskich sposobów sadzenia tulipanów. W śród roślinnych są jeszcze akwaria japońskie, oparte na bazie akwarium naturalnego - co nie ma nic wspólnego z biotopem. To przeniesienie jakiegoś pejzażu występującego w naturze pod wodę.

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: BaT » 4 czerwca 04, 19:58

To o tym :-) hehe jaki ten świat mały

[ Dodano: 2004-06-04, 19:59 ]
a nie moge tylko akwa z roslinkami.. moge... w restauracjach sa akwa i stamtad sie wylawia homary reka, kelner wyławia a potem :P
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Idzikowski » 4 czerwca 04, 20:42

To fakt...we Francji w dobrych restauracjach zamawiając Homara idziesz do wielkiego akwarium gdzie sobie siedzą i sam wybierasz konkretnego osobnika. Kucharz wyjmuje i gotuje dla ciebie specjalnie.

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Adam » 5 czerwca 04, 13:03

W Warszawie chyba też jest gdzieś jedna taka restauracja. U nas można w wielu knajpach zjeść homara, ale z puszki buehehehe i słyszałem że właśnie gdzieś w Warszawie podają świeżego i zabijają na miejscu. Ja raz w Grecji jadłem świeżego homara ale trzeba go było zamówić 3 dni wcześniej i chyba był o jedno zero droższy niż pozostałe potrawy 8) Dobrze, że to nie ja płaciłem. Chyba trochę zboczyliśmy z tematu. :P

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co sądzicie o akwariach holenderskich.

Postautor: Idzikowski » 5 czerwca 04, 15:43

Tak fakt...wracamy do tematu...tylko Radosław coś się nie odzywa i nici z wątku...czekamy na ciebie Radosławie :ok:

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 13 gości