jaki nawóz

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

jaki nawóz

Postautor: Spaiky » 26 maja 04, 20:45

Witam!
Chciałem się Was doradzić jakie są dore nawozy dla roślinek. Chodzi mi o jakieś w płynie lub inne, które można dawać do wody a nie pod żwir czy korzenie. Na to już za późno.
Czy ktoś z Was testował różne ich rodzaje? Proszę o opinie. Jakich lepiej nie unikać, a jakie są spoko.

Dzięki

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: jaki nawóz

Postautor: Adam » 27 maja 04, 10:55

Ja stosuje Symfonie złota głownie ze względu na cenę bo z 1 kg (koszt ok 10 zł) zrobisz w cholerę nawozu w płynie. Ja robię 6g/100ml to policz sobie na ile litrów nawozu to wystarczy. Symfonia jest dobra, ale brak w niej potasu i jest za mało żelaza więc trzeba dodawać :wink: Jeśli chcesz gotowe nawozy to Ja używałem tylko PlantaMin Tetry- niezły, ale w dłuższym czasie i intensywnym nawożeniu trochę drogo wychodzi i nie wiem jaki tam jest skład, więc ewentualne niedobory trudno zidentyfikować. Możesz spróbować Planta Gainer z AquaArt from Bartek Lipczyński. Nie używałem, ale podobno dobry. Jeśli masz wodę z RO to jest wersja profesjonal tego nawozu z podobno idealnie dobranymi proporcjami składników (tylko chyba jest mało dostępna). Jeśli chcesz kupić dobry, drogi nawóz to TMG. Jednak nie ma nawozu idealnego, bo w każdym akwarium są inne warunki. Poza tym zapotrzebowanie roślin jest zależne od światła i CO2

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: jaki nawóz

Postautor: Spaiky » 29 maja 04, 09:09

Ok dzięki. Jeśli chodzi o Symfonię to w jakich proporcjach później się to wlewa do akwariu?

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: jaki nawóz

Postautor: Adam » 29 maja 04, 13:20

To zależy od akwarium, oswietlenia itp, ja podaje 3-3,5 ml dziennie roztworu 6g/100ml. Można też robic 30g/500ml, ale to trzeba rozrabiać z wodą destylowaną, bo nawóz szybko sie psuje, z wodą destylowaną wytrzymuje dłużej. Są rózne przepisy. Ogólnie utrzymuje się, że w miarę dobrze oswietlonych zbiornikach dawkuje sie 3-4ml dziennie, może więcej jak duży zbiornik.

Awatar użytkownika
delta
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 5 czerwca 04, 23:32
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki nawóz

Postautor: delta » 7 czerwca 04, 22:27

Przez długi czas używałem Planta Min Tetry - jest OK, ale nie w takich dawkach jak zalecają na opakowaniu - ja dawałem 30 ml na 180 L wody raz w tygodniu - bujny wzrost roślin. Teraz kupiłem Plant Gro Nutrafinu - pomimo tego, że zawiera więcej żelaza jest o wiele gorszy, ponieważ zauważyłem nieznaczny wzrost glonów zielonych po trzytygodniowym stosowaniu. Polecam Planta Min.
delta

Pozdrawiam

Ghostek
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 23 czerwca 04, 17:28
Lokalizacja: Ostrów Wlkp

Re: jaki nawóz

Postautor: Ghostek » 12 lipca 04, 11:53

ja polecam symfonie zlota.
sam ją stosuej juz od kilku miesiecy i moge powiedziec ze nawoz jest gicior 8)
ja stosuje takie proporcje:30g symfoni,15g siarczanu potasu na 500ml wody destylowanej.
zaobserwowane niedoboru zelaza mozna uzupelnic ferro aktivem z Tropicala ale ja nie zauwazylem takiej koniecznosci jak dotychczas wiec mysle z estezenie zelaza w tych proporcjach jest dosc duze .
co do ilosci dawkowania to ja zaczolem dawkowac od 1ml/60l wody w akwa czyli ja dałem na poczatku 2,5 ml na moje 144l baniak. dzisiaj juz stosuje dawke 5ml dziennie i nie wiem tylko czy czasem nie dojde wyzej;] ja robilem tak ze zaczolem od wspomnianych 2,5ml dziennie i po tygodniu dalem juz 3ml po nastepnych 2 tygodniach podnioslem o 1ml i doszedlem tak do 5ml.w tym czasie nalezy obserwowac roslinki i baniak czy aby glony nie wychodza,czy roslinki ładnie rosna itd.
co do nawozenie to wspomne jeszcze tylko ze aby odniesc jakikolwiek skutek to nalezy roslinom tezs zapewnic odpowiednią ilosc swiatla(najlepiej minimum 0,5w/l wody w akwa) do tego zapodac co2 i nawozic oraz regularnie robic podmiany wody w akwa.

to by bylo na tyle narazie

Pozdrawiam
I tak cały tydzień,życie idzie jak na spidzie...

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: jaki nawóz

Postautor: Spaiky » 14 lipca 04, 17:48

Kurcze.....skąd wziąć symfonię? Chciałem kupić gdzieś w Internecie ale bez odzewu. Pomóżcie!!!

Awatar użytkownika
mupet
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 13 lipca 04, 13:05

Re: jaki nawóz

Postautor: mupet » 15 lipca 04, 17:30

Spaiky znalazlem na allegro licytacje z symfonia zlota 2 zl za 100g http://onet.allegro.pl/show_item.php?item=28241253
tez sobie ja kupie hehe :D

Niestety gosc zablokowal cos tam i trzeba czekac qrde na jaks aktywacje 14 dni!!!! inaczej mi nie sprzeda wrrrr :D wie ktos gdzie moge kupic symfonie!!!!!??? prosze o pomoc :P

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: jaki nawóz

Postautor: Adam » 16 lipca 04, 14:11

ZadzwoÅ„cie do producenta chyba: (54) 2373421 Pro-Lab i zapytajcie gdzie najblizej was mozna kupić. PodadzÄ… wam nawet nr do sklepu. Cena to ok 10 zÅ‚ za kg. W CzÄ™stochowie jest na pewno bo mi tam wÅ‚asnie kolezanka kupiÅ‚a, tylko zapomnialem juÅź na jakiej ulicy.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości